pies je trawe

Pies je trawę – dlaczego?

Z pewnością każdy opiekun psa zastanawiał się kiedyś, dlaczego pies je trawę. Taka sytuacja zdarzyła się chyba każdemu opiekunowi. Skąd bierze się takie zachowanie, czy jest szkodliwe i czy powinniśmy w takiej sytuacji interweniować? 

Dlaczego pies je trawę

Trudno niestety jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie z uwagi na to, że przyczyna takiego zachowania może wynikać z kilku czynników. Problem może leżeć zatem w: 

Problemach z dietą i problemach zdrowotnych 

Jeśli chodzi o problemy z dietą, pies może jeść trawę, ponieważ po prostu lubi jej smak. W tym przypadku jednak raczej zjada jej mało i jest to najczęściej młoda trawa. Możliwe również, że w diecie psiaka brakuje ważnych witamin i mikro lub makroelementów, które powinny się w niej znaleźć, przez co psiak próbuje uzupełnić je na własną rękę. Pamiętaj, że karma dla psa zawsze powinna być zbilansowana, warto również raz w roku robić badania krwi, tak jak u ludzi, by sprawdzić, czy ze zdrowiem psiaka wszystko jest w porządku i czy nie brakuje mu witamin i składników odżywczych. Przodkowie naszych pupili zjadali ofiary razem z zawartością przewodu pokarmowego, czyli owocami, warzywami i nawet roślinami, co stanowiło ważne źródło błonnika. Jeśli zauważysz, że Twój pies ma np. problemy z wypróżnianiem, może to właśnie oznaczać niedobór błonnika. W kwestii diety zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, by zapewnić psiakowi jak najlepiej zbilansowane i dobrane indywidualnie do jego potrzeb posiłki 

Problemach związanych z wiekiem szczenięcym 

Szczeniaki są bardzo ciekawe świata i uwielbiają poznawać otoczenie, przez co bardzo często zjadają różne, dziwne rzeczy, które zdecydowanie jadalne nie są. Jest to część procesu dorastania – pies uczy się, co jest jadalne, a co nie, podobnie jak małe dziecko. Wiek szczenięcy wymaga od opiekuna szczególnej uwagi. Zjedzenie trawy nie jest niczym szczególnie dziwnym, należy jednak bardzo uważać, by szczeniak nie zjadł żadnych trujących roślin, w domu, ogrodzie, czy na spacerze. Należy szczególnie uważać na rośliny w pobliżu ruchliwych ulic, często rośliny w miastach są również spryskiwane różnymi środkami chemicznymi, co może prowadzić nawet do śmiertelnego zatrucia. Mały pies je trawę również wtedy, kiedy zwyczajnie chce wrócić na siebie uwagę i widzi, że jedzenie trawy tę uwagę mu gwarantuje. Może to być wynik nieodpowiedniego wybawienia szczeniaka, który w końcu jest wulkanem energii i potrzebuje naprawdę dużo ruchu i zabawy. 

Innych przyczynach 

Kiedy zauważysz, że pies je trawę i wymiotuje, może to być wynikiem tego, że po prostu zjadł jej za dużo i trawa wywołała efekt przeczyszczający. Warto również wiedzieć, że psy często spożywają trawę kiedy mają problemy z układem pokarmowym. Trawa pomaga przeczyścić cały układ pokarmowy i pobudzić wymioty, dlatego kiedy pies chce pozbyć się czegoś, co ewidentnie mu zaszkodziło, zjada trawę w dużych ilościach, łapczywie i bez gryzienia. Jeśli takie zachowanie zdarza się sporadycznie, nie powinno stanowić większego powodu do niepokoju, natomiast kiedy zauważysz, że takie zachowania zdarza się często, koniecznie wybierz się do weterynarza. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Czym jest hot spot u psa?

Hot spot u psa występuje częściej, niż można by przypuszczać! Kiedy głaszczesz, czeszesz, czy sprawdzasz [...]

Dodaj komentarz

Reklama