Prezent dla kota? To na pewno spodoba się twojemu pupilowi

Prezent dla kota nie musi być drogi – w rzeczywistości najlepsze prezenty dla kota to takie, których nie da się kupić za pieniądze.

Prezent dla kota – czym się kierować?

Wielu opiekunów zwierząt, myśląc o prezencie dla kota, zakłada podobny scenariusz poszukiwania idealnego podarunku, jaki zazwyczaj sprawdza się w przypadku innych ludzi – pierwszym sensownym krokiem wydaje się więc być sprawdzenie oferty sklepów zoologicznych czy portali aukcyjnych w poszukiwaniu różnych interesująco się zapowiadających gadżetów, zabawek i akcesoriów dla kotów.

Pomimo że takie podejście bez wątpienia oparte jest na szlachetnych pobudkach i wynika z chęci dostarczenia kotu radości, niekoniecznie skończy się wyborem najlepszego prezentu dla kota. Domowi pupile w dużo większym stopniu są bowiem skłonni docenić prezenty o niematerialnym charakterze – najcenniejszym prezentem dla kota będzie nie tyle nowa piłeczka, wędka czy nawet skomplikowana zabawka-łamigłówka, a czas, który opiekun poświęci na zabawę z kotem dowolnymi przedmiotami, nawet jeśli nie będą to kupne kocie zabawki, ale przedmioty codziennego użytku, jak sznurek czy kawałek folii aluminiowej.

Prezent dla kota – najlepszy prezent

Zastanawiając się nad tym, jaki prezent dla kota sprawdzi się najlepiej, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, co dany pupil lubi robić najbardziej. Może jest prawdziwym pieszczochem, który najchętniej cały wolny czas spędzałby na kolanach opiekuna i w każdej możliwej chwili doprasza się o głaskanie? Najlepszym prezentem dla kota o takim usposobieniu bez wątpienia będzie skupienie na nim stu procent swojej uwagi i długa sesja przytulania i pieszczot, której nie będą przerywać żadne “ludzkie sprawy”, które zazwyczaj spychają kota na dalszy plan w oczach opiekuna.

Z drugiej strony może być też tak, że kot należy do grona bardziej aktywnych i wymagających czworonogów, które na co dzień potrzebują dużo uwagi ze strony opiekuna, sporej dawki ruchu, a także wysiłku umysłowego. Najlepszym prezentem dla kota, który jest spragniony aktywności fizycznej, będzie zadbanie o to, aby jak najlepiej zaspokojona była ta istotna dla niego potrzeba behawioralna.

Reklama

Koty to zwierzęta, które w dużym stopniu nadal kierują się instynktami dotyczącymi np. polowania – warto wykorzystać tę cechę i urządzić kotu namiastkę takiej aktywności. Rolę “zdobyczy” może pełnić zarówno typowa kocia zabawka, jak wędka, piłeczka czy imitacja małego zwierzęcia, jak i przedmioty znalezione w domu. Wystarczy przyczepić do sznurka kawałek folii aluminiowej albo wyciągnąć sznurówkę z butów  – możliwości są tu naprawdę duże, ponieważ dla kotów kluczowe jest nie tyle to, z czego zrobiony jest przedmiot pogoni, co sposób, w jaki się porusza. Im bardziej jest nieprzewidywalny, tym zabawa będzie dla kota ciekawsza.

Prezent dla kota – inne pomysły

Wspólnie spędzony czas w sposób, który pupil najbardziej lubi, bez wątpienia będzie pewnym i sprawdzonym prezentem dla kota. Nie oznacza to jednak, że prezent dla kota nie może przybrać bardziej materialnej formy. W takim wypadku warto jednak zastanowić się, jakich przedmiotów rzeczywiście brakuje koty, aby mógł w pełni realizować zróżnicowane potrzeby behawioralne.

Reklama

Jednym z aspektów, na które warto zwrócić uwagę, jest zapewnienie kotu możliwości przebywania w wysoko położonym miejscu, które pełniło będzie dla niego jednocześnie funkcję punktu obserwacyjnego. W tym wypadku nie jest konieczne kupowanie drogiego, rozbudowanego i sięgającego pod sufit drapaka – czasami wystarczy przestawić nieco meble, aby umożliwić kotu przeskoczenie o kilka poziomów wyżej i usadowienie się np. na górze regału na książki lub szafy. Dobrze mogą się też sprawdzić dodatkowe półki, po których kot będzie mógł przedostać się do wyżej położonych punktów w mieszkaniu. Kolejną kategorią rozwiązań, które można wprowadzić jako prezent dla kota, nie ponosząc jednocześnie żadnych lub prawie żadnych kosztów jest zapewnienie mu spokojnych i odosobnionych miejsc do spania, w których będzie czuł się bezpiecznie. Może to oznaczać zakup specjalnego kociego domku, hamaka lub półki podwieszanej przy kaloryferze, ale także wyrobienie w sobie nawyku zostawiania uchylonych drzwi do np. szaf, w których koty bardzo chętnie śpią.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Pies chrapie - dlaczego?

Wiadomo, że chrapanie nie należy do najprzyjemniejszych dźwięków dla naszego ucha, szczególnie, kiedy chcemy się [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama