Zawał serca u psa- objawy i postępowanie

Zawał serca ma miejsce, gdy krew nie dociera do mięśnia sercowego. Pozbawione tlenu i składników odżywczych serce obumiera, a uszkodzone nie może już skutecznie pompować krwi przez organizm. Zawały serca u psów, chociaż występują u wszystkich ras są bardzo rzadkie. Zwiększone ryzyko zawału serca u psa jest możliwe, gdy osobnik cierpi na choroby towarzyszące, wrodzone nieprawidłowości tego organu i posiada różne predyspozycje genetyczne. Warto jednak zawsze pamiętać, że zawał serca u psa wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, bez której pies nie przeżyje. Jeśli zauważysz u swojego psa jakiekolwiek objawy zawału serca, zachowaj spokój i natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Zawał serca u psa – objawy

Rzadko kiedy opiekun zwierzaka może zauważyć jasne objawy poprzedzające zawał serca u psa.  Symptomy te najczęściej nie są jednoznaczne i obejmują:

  • lekką gorączkę
  • wymioty
  • nierównomierny oddech
  • wzmożone bicie serca
  • dezorientację/niepokój
  • przechylenie głowy
  • bezruch i sztywność ciała

Zawał serca u psa – przyczyny

Przyczyny ataku serca u psów obejmują:

  1. Nowotwór

Rosnący guz na lub wokół naczyń krwionośnych serca może blokować przepływ krwi do tego organu powodując jego niedotlenienie i tym samym śmierć.

  1. Niedoczynność tarczycy

Tarczyca z niedoczynnością nie produkuje tyroksyny – hormonu odpowiedzialnego za przekształcanie pokarmu w energię dla organizmu.

Reklama
  1. Problemy z nerkami

Uszkodzenie nerek (a dokładnie kłębuszków nerkowych) powoduje utratę białka biorącego udział w zapobieganiu tworzenia się skrzepów krwi, których obecność w krwioobiegu jest jednym z najczęstszych powodów zawału serca u psów.

  1. Miażdżyca

Złogi tłuszczu odkładające się w tętnicach, ograniczają przepływ krwi lub powodują pękanie tętnic. 

Reklama
  1. Choroba tętnic wieńcowych

Dolegliwość niezwykle rzadka u psów, występująca tylko w przypadku ciężkiej niedoczynności tarczycy i związanego z nią wysokiego poziomu cholesterolu w krwi.

  1. Zakażenie bakteryjne

Zakażenie w organizmie może prowadzić do zapalenia  mięśnia sercowego i zablokowania przepływu krwi.

  1. Zapalenie naczyń krwionośnych

Zapalenie naczyń krwionośnych w wyniku zakażenia, choroby o podłożu immunologicznym lub innego uszkodzenia skutkuje zwężeniem naczyń krwionośnych i przyczynia się do zawału serca u psa.

Zawał serca u psa-  diagnostyka

Jeśli zauważysz objawy zawału serca u psa pamiętaj o przestrzeganiu poniższych zasad. 

Reklama
  • Zachowaj spokój i ostrożnie zawiń zwierzę w koc, aby je uspokoić. 
  • Nie próbuj wykonywać resuscytacji krążeniowo-oddechowej, chyba że zostałeś w tym zakresie profesjonalnie przeszkolony i wiesz, jak właściwie postępować. Reanimacja może przynieść więcej szkody niż pożytku, jeśli nie jest potrzebna. 
  • Nie próbuj karmić ani podawać wody zwierzakowi, jeśli wymiotuje.
  • Trzymaj małe dzieci z dala od zwierzęcia, ponieważ ból i panika mogą wywołać u niego agresywne zachowanie.
  • Spokojnie połóż dłoń na lewej stronie klatki piersiowej, aby wyczuć tętno psa, następnie policz ilość uderzeń serca w ciągu 15 sekund i pomnóż je razy 4, co da Ci ilość uderzeń na minutę (normalne i zdrowe tętno u psów wynosi około 60-140 uderzeń na minutę, w zależności od ich wielkości). 
  • Przetransportuj zwierzę do lekarza weterynarii tak szybko, jak to możliwe.
  • Jeśli Twój zwierzak upadnie zachowaj spokój i ostrożnie zawiń go w koc, a następnie przetransportuj do kliniki weterynaryjnej.
  • Staraj się zachować w pamięci wydarzenia prowadzące do upadku, abyś mógł je zrelacjonować weterynarzowi. Informacje, które podasz wraz z wykonaną diagnostyką laboratoryjną mogą pomóc w ujawnieniu cennych informacji na temat czynności serca i możliwych przyczyn zaobserwowanych objawów.

Zawał serca u psa – leczenie

Wstępne leczenie może obejmować resuscytację i opiekę wspomagającą, w zależności od powagi zdarzenia. Początkowym celem jest przywrócenie normalnej aktywności serca.  

W tym miejscu przydatne mogą być leki  stosowane w celu rozrzedzenia krwi i ułatwienia krążenia. Po zawale serca u psa hospitalizacja jest często konieczna, aby kontynuować monitorowanie pracy organu, dopóki personel weterynaryjny nie upewni się, że stan zwierzęcia jest stabilny.

W zależności od zidentyfikowanej przyczyny zaburzeń pracy serca przepisane zostaną Twojemu pupilowi różne leki. Rozrusznik jest opcją szerzej dostępną dla psów mających poważniejsze problemy z pracą tego organu, z kolei chirurgia może pomóc w usunięciu wszelkich dolegliwości, które mogą utrudniać przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Leki zastępujące hormony tarczycy są powszechne i dostępne, tak samo jak te wspierające pracę nerek i antybiotyki zapobiegające dalszemu uszkodzeniu naczyń powstającemu w wyniku infekcji lub zapalenia. Musisz wiedzieć, że po ustabilizowaniu stanu zwierzęcia, możliwość nawrotu choroby zależy od przyczyny problemu i ciężkości zawału serca. Chirurgia i leki mogą przedłużyć życie Twojego psa o wiele lat, jeśli problem jest wcześnie zdiagnozowany i leczony w sposób odpowiedzialny. Konieczne może być podawanie przepisanych substancji przez pozostały okres życia Twojego pupila.

Zawał serca u psa – rekonwalescencja 

Życie Twojego zwierzaka po ataku serca będzie zależeć od ciężkości ataku i jego przyczyny. Leczenie przez całe życie może być wymagane w przypadku niedoczynności tarczycy, chorób nerek lub serca. Regularne monitorowanie pracy mięśnia sercowego w klinice weterynaryjnej może być konieczne w celu zapewnienia stabilizacji w ciągu pierwszych kilku tygodni lub miesięcy, ewentualnie kilka razy w roku w przypadku młodszych osobników.

Reklama
Reklama

Ograniczenie aktywności może okazać się być koniecznym przez pierwszy miesiąc, do czasu gdy stan zwierzaka się ustabilizuje.  Warto także pamiętać o właściwej zmianie diety lub uzupełnieniu jej o potrzebne suplementy.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama