Zanieczyszczone powietrze szkodzi psom i kotom. Sprawdź, jak je chronić

Smog stanowi zagrożenie dla nas samych, lecz także dla naszych ukochanych zwierząt. Zanieczyszczenia uzyskują najwyższe stężenia tuż przy podłożu, dlatego psy i koty wraz z tlenem wdychają ich jeszcze więcej niż ludzie. Domowe pupile potrzebują zatem odpowiedniej ochrony, a tą możemy im zapewnić tylko my.

Wpływ smogu na zdrowie psów i kotów

Główny składnik smogu to pyły zawieszone, które są nośnikiem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (w tym benzopirenu), metali ciężkich i dioksyn. Ze względu na maleńkie rozmiary cząsteczek, pyły te z łatwością przedostają się do dróg oddechowych, a nawet przenikają do krwioobiegu.  W przypadku zwierząt przyczyniają się do takich problemów zdrowotnych, jak:

  • nowotwory,
  • choroby układu oddechowego (np. zapalenie płuc lub astma u kotów),
  • zapalenie spojówek i pogorszenie wzroku,
  • utrata węchu,
  • schorzenia neurologiczne.

Ochrona czworonogów przed smogiem

Istnieje kilka sposobów na to, aby ograniczyć ryzyko kontaktu zwierzęcia z groźnymi zanieczyszczeniami.

Oczyszczacze powietrza

Wewnątrz budynku najlepszą formą ochrony przed smogiem jest oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA oraz filtr węglowy. Zakup takiego urządzenia nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Najlepszy oczyszczacz powietrza w rankingu kosztuje 749 zł i chroni przed smogiem – zarówno zwierzęta, jak i ludzi – równie skutecznie co urządzenie za ponad 2000 zł. 

Oczyszczacz powietrza

Rodzaj filtrów odgrywa bardzo ważną rolę podczas wyboru oczyszczacza powietrza. W celu zakupu idealnego sprzętu, pod uwagę trzeba jednak wziąć jeszcze kilka parametrów.

Reklama
  • Wydajność, która determinuje maksymalną powierzchnię pracy

Aby urządzenie efektywnie usuwało zanieczyszczenia i nie przechodziło często na wysokie prędkości, jego wydajność (CADR) musi być dostosowana do powierzchni pokoju. Zdaniem specjalistów w pomieszczeniu o standardowej wysokości CADR 80 m³/h wystarcza na maksymalnie 10 m². Oznacza to, że minimalne zapotrzebowanie na wydajność można poznać, mnożąc metraż pomieszczenia przez 8. 

Oto maksymalna powierzchnia pracy przykładowych oczyszczaczy powietrza:

Reklama
  • Philips Dual Scan AC3055/50 – 50 m²
  • Klarta Stor – 72 m²
  • Xiaomi Air Purifier 3H – 47 m²
  • Samsung AX40 – 38 m².

Warto zaznaczyć, że chodzi tu o metraż pokoju, a nie całego mieszkania. Jeden oczyszczacz zawsze jest przeznaczony na jedno pomieszczenie.

  • Głośność oczyszczania

Oczyszczacz powietrza powinien pracować przez 24 godziny na dobę, a więc nie może utrudniać snu. Istotne znaczenie ma tutaj indywidualna wrażliwość na hałasy, ale można przyjąć, iż 25 dB w trybie sleep nie powinno sprawiać nikomu problemów. W pokojach dziennych sprawdzają się także trochę głośniejsze oczyszczacze. Głośność do 35 dB nie jest szczególnie odczuwalna na tle towarzyszących nam na co dzień dźwięków.

  • Koszty użytkowania

Na koszt użytkowania oczyszczacza powietrza składają się rachunki za zużytą energię oraz wydatki związane z wymianą filtrów. W przypadku filtrów trzeba pamiętać o tym, że liczy się zarówno ich cena, jak i żywotność. Najlepiej zatem popatrzeć na te koszty w ujęciu rocznym.

Rozsądne planowanie spacerów

Dla kotów załatwianie się do kuwety to nie problem, natomiast większość psów swoje potrzeby fizjologiczne musi załatwiać na zewnątrz. Rezygnacja z wychodzenia z domu jest tutaj niemożliwa. Istnieje na szczęście kilka sposobów na to, aby chronić zdrowie swojego zwierzaka.

Reklama
  1. Spacery należy planować w taki sposób, aby nie przypadały na czas najwyższych stężeń smogu.
  2. W smogowe dni w miarę możliwości warto zapewnić psu ruch w domu, skracając czas przebywania na zewnątrz. Pomocne będą oczywiście odpowiednie zabawki.
  3. Po powrocie do domu dobrze jest oczyścić psie oczy za pomocą sztucznych łez lub innych kropli rekomendowanych przez weterynarza. 
  4. Pomocne może być również zadbanie o dobre odżywianie. Antyoksydanty wspomagają pracę układu odpornościowego, dlatego nie powinno ich zabraknąć w diecie psa.

Maseczki antysmogowe dla zwierząt?

Maski antysmogowe zyskały szczególną popularność w Chinach, gdzie jakość powietrza jest jeszcze gorsza niż w Polsce. Chińczycy zdają sobie sprawę z tego, że smog negatywnie wpływa także na ich zwierzęta, dlatego niektórzy decydują się zaopatrzyć w specjalną maseczkę swojego psa. 

W Polsce maski antysmogowe dla psa nie są na razie dostępne. Zakup takiego produktu z niepewnego źródła – a tym bardziej próba samodzielnego wykonania maski dla zwierzaka – to zły pomysł. Nieodpowiednio dopasowana maseczka może utrudnić psu oddychanie, a w konsekwencji przynieść więcej szkody niż pożytku.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł partnera

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

4 myśli na temat “Zanieczyszczone powietrze szkodzi psom i kotom. Sprawdź, jak je chronić

  1. Bardzo zwracam uwagę na wszystko, co może w jakiś sposób pomóc mojemu psiemu seniorowi. W zeszłym roku kupiliśmy oczyszczacz od Stadler i bardzo się cieszę, że to zrobiłam 🙂

  2. O, też mam! U mnie akurat Roger i jestem bardzo zadowolona 🙂 Kiedyś nie zwracałam uwagi na jakość powietrza, ale odkąd mam dzieci i zwierzaki to zupełnie inaczej

Dodaj komentarz

Reklama