Jak wybrać drapak dla kota?

Koty są jednymi z ulubionych podopiecznych wielu osób. Są urocze, przymilne, często bardziej niezależne od psów, choć równie mocno przywiązane do właścicieli. Budzą w nas zachwyt tym, jak się poruszają, całą gracją, jaką mają, a także całym zachowaniem. Jednak każdy kotek potrzebuje do szczęścia między innymi zabawek i drapaka. Sprawdź zatem, jak wybrać ten ostatni.

Rodzaj drapaka: leżący czy stojący?

Drapaki można najogólniej podzielić na dwa typy: leżące i stojące. Drapaki typu stojącego przypominają wysokie drzewka i wciąż są jednymi z najbardziej popularnych. Zazwyczaj posiadają kilka półeczek, dodatkowe miejsca do leżenia typu hamaka lub obszernej rury, w którą kot może się schować. Z kolei leżące drapaki to albo zupełnie płaskie zabawki, albo lekkie łuki, które umożliwiają kotu zarówno siedzenie, drapanie, jak i leżenie w różnych pozach.

Dla których kotów lepszy będzie leżący drapak?

Leżący drapak jest idealny dla tych kotów, które najbardziej lubią drapanie powierzchni płaskich, takich jak dywan albo wykładzina. Wiele zwierząt znacznie bardziej preferuje ten sposób wyciągania własnego ciała, który umożliwia im zachowanie bardzo stabilnej pozycji i dobre przeciągnięcie się po zabawie albo spaniu.

Dla których kotów będzie lepszy stojący drapak?

Stojące drapaki są preferowane dla tych kotów, które zazwyczaj wybierają sobie pionowe powierzchnie. Jeśli więc zobaczymy, że pupil chętnie opiera się łapkami i zaczepia pazurkami o bok mebla, na przykład kanapy albo fotela, najpewniej mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją. Wówczas stojący drapak, najlepiej jak najwyższy, będzie doskonałym wyborem.

A co, jeśli zamierzamy dopiero zdecydować się na kota i nie znamy jeszcze jego przyzwyczajeń? Zazwyczaj lepszym wyborem jest drapak stojący, preferowany przez większą ilość kotów. Co więcej, pozwala on na więcej zabaw na swoich półeczkach, co może być zachęcające do tego, by był używany we właściwym celu, a nie jedynie do spania, podczas gdy drapanie kot pozostawi sobie na potem, na przykład na spotkanie z sofą.

Reklama

Jak wybrać drapak leżący?

Drapak leżący powinien być przede wszystkim duży, aby umożliwiał kotu nie tylko drapanie w różnych wygodnych pozycjach, ale też siedzenie czy leżenie na nim. Zazwyczaj świetnie sprawdzają się różnego rodzaju kocie łóżeczka do drapania, łuki i okrągłe modele z kartonu, które dodatkowo oferują możliwość świetnej zabawy, na przykład poprzez łapanie kolorowych kulek. Te ostatnie są wykonane z kartonu, co sprawia, że są przy tej okazji ekologiczne.

Jak wybrać drapak stojący?

Internetowy sklep zoologiczny oferuje także wybór drapaków stojących. W tym przypadku możemy zdecydować się na niższe albo wyższe półeczki z różnorodnymi dodatkami. Najlepiej kierować się zasadą: im wyższy kot, tym wyższy drapak, która pozwoli mu dobrze wciągnąć ciało, gdy oprze się o słupek.

Reklama

Wybierając stojący drapak, koniecznie należy też zdecydować się na taki, który ma stosunkowo dużą i stabilną podstawę. Dzięki temu będzie utrzymywał doskonałą równowagę, niezależnie od kocich harców, skoków i zabaw.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama