Niewydolność nerek u psa (mocznica)- jak rozpoznać, jakie są sposoby leczenia

Niewydolność nerek u psa jest jedną z najczęściej występujących chorób układu  moczowego. Na początku choroba nie daje o sobie znać, przez co może zostać przez  opiekuna bardzo łatwo przeoczona. Niestety nie zauważone objawy bardzo łatwo  doprowadzają do groźnych zmian w układzie moczowym psiaka, co może skutkować niewydolnością nerek, którą nazywamy mocznicą.  

Bardzo ważne jest szybkie wykrycie nieprawidłowości w działaniu układu moczowego,  dlatego warto wiedzieć, na jakie symptomy trzeba być wyczulonym. Mocznica jest  niestety chorobą nieuleczalną, ale wykryta w porę pozwala na opanowanie zniszczeń, a  także na przedłużenie życia za pomocą metod farmakologicznych i odpowiedniej diety.  

Mocznica u psa, czyli niewydolność nerek 

Choroby nerek i polegają na zaburzeniu prawidłowej czynności nerek. Odstępstwa mogą być związane z samym narządem lub powstawać przez choroby pozostałych narządów i  układów organizmu. Niewydolność jest niestety dość częstym schorzeniem, które  spotyka psiaki, ale również koty i wszystkie inne zwierzaki domowe.  

Im pies jest starszy, tym mniejsza jest też liczba nefronów, z których składają się nerki.  Przyczynia się to niestety do rozwoju chorób nerek. Nie bez znaczenia dla całego procesu  są również przebyte urazy, czy choroby nowotworowe. Z niewydolnością nerek u psa  mamy również do czynienia wtedy, kiedy zniszczeniu ulegnie ponad 75% nefronów w  nerce.  

Niewydolność nerek u psa – przyczyny 

Podstawowe czynniki, które mogą wpłynąć na wystąpienie niewydolności nerek u psiaka  to: 

Reklama
  1. Rasa 

Niestety niektóre rasy psów mają tendencję do zapadania na choroby nerek. Wśród  ras, które są szczególnie narażone na zachorowanie, można wymienić: sznaucery  miniaturowe, samojedy, shih tzu, rottweilery, pudle, holden retrievery, beagle, cocker  spaniele, owczarki niemieckie, bulteriery i berneńskie psy pasterskie.  

  1. Wiek 

Ryzyko zachorowania na chorobę nerek u psa wzrasta niestety z wiekiem. Wszystko za  sprawą zmniejszającej się liczby nefronów, które niestety nie odnawiają się. Dodatkowo  mocznica może być wynikiem innych chorób, takich jak choćby cukrzyca.  

  1. Zatrucia
  2. Choroby nowotworowe 

Do rozwoju choroby przyczyniają się też oczywiście przebyte choroby. Niestety większość z nich pozostawia ślad w nerkach. Każda poważniejsza choroba stopniowo uszkadza  miąższ nerek, co prowadzi z czasem do wystąpienia niewydolności. Do niewydolności  przyczyniają się też: cukrzyca, otyłość i zła dieta. Efektem nieleczonej przewlekłej  niewydolności nerek u psa jest mocznica, która prowadzi niestety do poważnego  zaburzenia pracy nerek.  

Niestety wszystkie choroby nerek w większości przypadków przebiegają prawie  bezobjawowo, przez co mogą zostać niezauważone przez dłuższy czas, a kiedy stopień zaawansowania choroby jest już bardzo wysoki, trudno o skuteczne leczenie.  

Kiedy nerki nie są w stanie wydajnie pracować, nie oczyszczona krew cały czas krąży po  organizmie psiaka, przez co coraz bardziej go wyniszcza. Praca organizmu, który jest cały  czas podtruwany, jest mocno zaburzona, przez co pojawiają się pierwsze symptomy  choroby. Niestety w momencie, kiedy je wychwycimy, często jest już za późno, bowiem  zachowanie psa chorego na nerki często nie różni się od zachowania zdrowego pupila.  

Mocznica objawy: 

Reklama
  • częste oddawanie moczu 
  • Krew w moczu 
  • apatia
  • brak apetytu
  • wymioty
  • biegunka
  • osłabienie
  • chudnięcie
  • nieprzyjemny zapach z pyska
  • słaba koordynacja ruchów
  • wzmożone pragnienie

Warto wiedzieć, że mocznica u psa ma indywidualny przebieg i nie wszystkie z objawów  muszą pojawić się u Twojego psiaka. Jeśli jednak zauważysz wystąpienie tych  niepokojących objawów, jak najszybciej skonsultuj się z weterynarzem, który wykona  dokładne badania i zaleci dalsze postępowanie. Jeśli występuje mocznica u psa, trzeba  działać szybko i wdrożyć jak najwcześniej odpowiednie leczenie.  

Bardzo ważna jest również profilaktyka zwierzaka, ponieważ zauważenie jakichkolwiek  ewentualnych nieprawidłowości w zachowaniu może być bardzo pomocne we wczesnym  zdiagnozowaniu choroby, a co za tym idzie – zwiększa szanse na wyleczenie. Weterynarze 

zalecają opiekunom starszych psów wykonywanie badań moczu przynajmniej dwa razy w  roku.  

Jak długo żyje pies z niewydolnością nerek? Jakie są rokowania? 

Przed postawieniem diagnozy lekarz weterynarii przeprowadzi dokładny wywiad z opiekunem i  zleci bardzo szczegółowe badania. Istotne jest bowiem ustalenie, z jakim rodzajem zmian  w nerkach mamy tak naprawdę do czynienia. Konieczne jest wykonanie takich badań, jak  morfologia, badanie moczu i USG nerek. Czasami lekarz może również zlecić biopsję lub  rentgen. Im wcześniej niewydolność zostanie zdiagnozowana, tym większa jest szansa na  spowolnienie przebiegu choroby, a co za tym idzie – przedłużenie psiakowi życia.  

Reklama
Reklama

Mocznica u psa – ostatnie stadium 

Niestety mocznica u psa ma charakter nieodwracalny. Leczenie polega przede wszystkim  na zahamowaniu objawów i zapewnieniu psu dobrej jakości życia. Zwierzak chorujący na  przewlekłą niewydolność nerek do końca życia musi być regularnie badany i pozostawać pod obserwacją weterynarzy, a także regularnie przyjmować leki.  

W ostatnim, najbardziej zaawansowanym stadium choroby konieczne są dializy, czyli  oczyszczanie krwi, ponieważ nerki nie pracują prawidłowo. Bardzo ważna dla  spowolnienia działania mocznicy jest odpowiednia dieta, która powinna przede wszystkim  zawierać produkty o obniżonej ilości białka i fosforu. Skład karmy podawanej zwierzakowi  powinien być ustalony przez weterynarza na podstawie badań, koniecznie trzeba jednak  zrezygnować z karmy suchej.  

Rokowania nie są jednak złe. Mimo tego, że niewydolność nerek u psa jest chorobą nieuleczalną, istnieje wiele sposobów na jej spowolnienie. Jeśli zapewnimy psiakowi  odpowiednie leczenie, regularne badania, zrównoważoną dietę i dobrą opiekę, możemy  liczyć na to, że przeżyje razem z nami jeszcze wiele lat. Choć trzeba mieć też na uwadze,  że długość życia jest mimo wszystko kwestią indywidualną, która jest uzależniona od  wielu czynników (takich jak na przykład wiek psiaka i stopień zaawansowania choroby).

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak często kąpać psa?

Jak często kąpać psa? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. Temu pytaniu [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama