Pomóż psu przetrwać upalne dni w mieszkaniu

W ostatnim czasie nie możemy narzekać, że latem brakuje nam słońca i upalnych dni. Jest tak już od paru dobrych lat. Niestety o ile my lubimy ciepłe, słoneczne dni, o tyle nasz kochany piesek już trochę mniej. Wszystko dlatego, że często musi przebywać wiele godzin w mocno nagrzanym mieszkaniu. Są jednak sposoby, aby mu ulżyć i pomóc wytrwać ciężki letni okres.

Pies nie ma ubrania jak człowiek, że nagle może zdjąć wszystko. Sierść grzeje go mocno o każdej porze roku, dlatego latem psy tak bardzo szukają cienia. Niestety nie powiedzą nam głośno, że jest im za gorąco, dlatego to na właścicielach spoczywa obowiązek, by odpowiednio zareagować i wspomóc naszego domowego pupila. A jest na to kilka sposobów.

Zasłoń okna – ograniczysz temperaturę

Jednym z najlepszych sposobów na obniżenie temperatury w danym pokoju w mieszkaniu, jest szczelne zasłonięcie wszystkich okien. Trzeba to zrobić zanim słońce z całą swoją mocą rozgrzeje dany pokój. Nie wskazane jest też otwieranie okna, przez które wleci masa ciepłego powietrza – czego chcemy uniknąć. Dzięki temu prostemu zabiegowi, możemy obniżyć temperaturę w pokoju o dobrych kilka stopni, co już będzie dla psa dużą ulgą w upalne dni.

Tak naprawdę jeżeli mamy mieszkanie z oknami od strony południowo-zachodniej, słońce grzeje nam lokal już od godziny 12 aż do końca dnia. Dlatego w takim przypadku warto zasłonić okna we wszystkich pomieszczeniach. Aby do mieszkania wlatywało świeże powietrze, otwarte okno zostawmy tylko w jednym pokoju.

Zostaw więcej wody

Pies tak jak człowiek, więcej pije w upalne dni. Nic nadzwyczajnego. Dlatego koniecznie powinniśmy dać mu dostęp do większej ilości wody niż zwykle. Miska również powinna stać w zacienionym miejscu zwłaszcza, gdy jest ona metalowa – żeby zarówno woda jak i sama miska nie nagrzewały się niepotrzebnie.

Kup matę chłodzącą

Wśród sposobów wspomagania psa w upalne dni nie mogło zabraknąć jakiegoś gadżetu. Na ryku mamy jedno bardzo proste i popularne rozwiązanie. Mowa tutaj o macie chłodzącej, dostępnej w różnych rozmiarach. Koszt takiej maty to kilkadziesiąt złotych. Matę chłodzącą umieszczamy w miejscu zacienionym najlepiej takim, gdzieś lubi przebywać nasz pupil.

Reklama

Mata zawiera w sobie specjalny płyn, który bardzo wolno się nagrzewa. To powoduje, że pies ma zapewniony chłód od podłoża przez długi czas (a jak się już nagrzeje od leżenia, wystarczy schłodzić ją zimną wodą i znów można użyć, dając psu do leżenia na niej).

Niestety mata ma jedną, kluczową wadę. Łatwo ją przegryźć, dlatego nie nadaje się dla psów, które mają niepohamowaną potrzebę gryzienia wszystkiego, co im do pyska wpadnie. Początkowo warto więc kontrolować psa leżącego na macie, czy jej czasem sobie delikatnie nie podgryza.

Reklama

Otwórz łazienkę i kuchnię

Psy w mieszkaniu mogą też znaleźć chłodne ukojenie w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia. Dlaczego? W tych pomieszczeniach na podłodze znajdziemy kafelki, które są dla psa zdecydowanie chłodniejsze niż parkiet, nagrzewają się też znacznie wolniej.

Dodatkowo, łazienki w mieszkaniach zazwyczaj nie mają okien więc już samo pomieszczenie jest chłodniejsze od pozostałych. W upalne dni, nasz pies koniecznie powinien mieć swobodny dostęp do łazienki przez cały dzień, zwłaszcza jak wychodzimy na wiele godzin do pracy. Zostawmy więc ją otwartą i pozwólmy przebywać tam naszemu czworonogowi.

Owiń psa mokrym ręcznikiem

Ostatnim, bardzo fajnym i prostym sposobem na chwilową ochłodę naszego psa w bardzo upalne dni, będzie owinięcie go na moment mokrym ręcznikiem. Ręcznik moczymy zimną wodą i wyciskamy jej nadmiar, po czym przykrywamy nim na kilka chwil naszego psa. Nie jest to wprawdzie ogromny i wydajny klimatyzator do mieszkania, ale drobny patent, który może przynieść ogromną ulgę podczas upału.

Wśród innych patentów i zasad na upały dla właścicieli psów, należy wymienić: regularne czesanie psa podczas letniego linienia, ciężką i tłustą karmę zastąpić lżejszą karmą, spacery w środku dnia ograniczyć do minimum (dłuższe przechadzki lepsze będą z samego rana i późnym wieczorem), na każdy spacer w upał zabrać psu butelkę wody (nawet na krótki spacer), nie używać metalowych obroży czy kolczatek (które mogą nagrzewać się w słońcu). W upały nie zabraniać psu kąpieli w jeziorze czy kopania dołów, które też są dla niego sposobem na poszukiwanie chłodu.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Sprytny uciekinier.

Sprytna ośmiornica nowozelandzka o nazwie Inky, wymknęła się ze swojego zbiornika z Narodowego Akwarium w [...]

Dodaj komentarz

Reklama