Ciemny mocz u psa? – poznaj możliwe przyczyny.

Zwierzęta nie potrafią nam powiedzieć bezpośrednio, że coś im dolega. Dlatego też obowiązkiem każdego właściciela jest pilna obserwacja swojego pupila, ponieważ tylko w taki sposób jest on w stanie się dowiedzieć czy zwierzę choruje czy też nie. Sygnały związane ze stanem zdrowia, które wysyła pies, a raczej jego organizm często mają ścisły związek z barwą jego moczu.

JAK WYGLĄDA MOCZ ZDROWEGO PSA?

Mocz zdrowego czworonoga powinien być barwy jasnożółtej, żółtej albo bursztynowej. Kolor ten jest uwarunkowany występowaniem żółtego barwnika o nazwie urochrom. Jest to twór powstały w wyniku rozpadu hemoglobiny. Intensywność odcienia może zmieniać się wraz z mocą stężenia moczu psa. Im bardziej jest on rozrzedzony, tym jaśniejsza jest jego barwa. W momencie pojawienia się chorób ściśle związanych z wielomoczem oraz wzmożonym pragnieniem, może być bardzo (aż niepokojąco) jasny. Zdrowe zwierzę sika moczem przejrzystym i dość klarownym, natomiast wszystkie odchylenia od tej normy mogą znaczyć różnego rodzaju choroby m.in. zapalenie pęcherza czy nerek.

CIEMNY MOCZ U PSA – CO TO OZNACZA?

Normalną sytuacją jest ciemniejszy mocz z samego rana u psa. Związane jest to z jego wyższym zagęszczeniem, które powstało przez całą noc. Dlatego takie zjawisko nie powinno niepokoić opiekuna zwierzęcia, ponieważ jest to naturalna kolej rzeczy. Gdy barwa moczu zaczyna się zauważalnie zmieniać (nie tylko z samego rana), należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej w gabinecie weterynaryjnym.

Oczywiście kolor moczu może się wyróżniać z wielu powodów. Często mają na to wpływ leki podawane psu, jego dieta czy otaczające go środowisko. Może to być także oznaka groźnej choroby, dlatego warto zwracać uwagę na tę sferę życia psa. Lekarz weterynarii powinien wiedzieć o każdej zmianie barwy moczu, nawet momencie nie występowania dodatkowych objawów czy dolegliwości współistniejących. Ciemny mocz u psa wymaga szczegółowej diagnostyki w celu ustalenia jego przyczyny. Badania powinny być przeprowadzone pod kątem wszystkich czynników fizyko – chemicznych, ogólnego stanu zdrowia czworonoga oraz analizy osadu jego moczu. 

Ciemny mocz miewa swe podłoże w momencie występowania krwawienia z pęcherza moczowego albo nerek. Babeszjoza (groźna dla życia psa) również ma tego typu symptomy. Co więcej, przyczynami takiego zabarwienia mogą być:

Reklama
  • OLIGURIA: czyli skąpomocz. Jest dolegliwość charakteryzująca się zmniejszoną (dobową) ilością moczu oddawaną przez zwierzę. Taka sytuacja może występować wraz z niedoborem płynów, utratą płynów ustrojowych np. w skutek intensywnych wymiotów lub biegunek;
  • HEMOGLOBINURIA: jest to schorzenie, w którym hemoglobina przedostaje się do moczu psa. Związane jest to z chorobowym rozpadem czerwonych krwinek. Pojawia się ona w momencie występowania w np. niedokrwistości hemolitycznej lub w wyniku zatrucia całego organizmu.
  • DUŻEJ ILOŚCI MOCZANÓW: są to fizjologiczne składniki osadu moczu zwierzęcia. Jego pochodzenie jest naturalnym mechanizmem, po prostu wytrąca się kwas moczowy. Mocz zabarwia się na charakterystyczną ceglaną barwę. U niektórych osobników może być to sytuacja przejściowa, lecz w innych przypadkach jest rezultatem choroby. Dlatego szczegółowa analiza laboratoryjna próbki moczu jest bardzo ważna, aby przyczyna występowania moczanów została poznana.

CO OZNACZA INNY KOLOR MOCZU U PSA?

Rożne zabarwienia uryny czworonoga oznaczają różne schorzenia. Można spotkać się z kolorem:

  • żółto – zielonym albo żółto – brązowym; barwa tego typu oznacza, że w moczu znajduje się bilirubina lub biliwerdyna. Obecność, któregoś z tych składników uznawana jest za patologię. Zazwyczaj jest to oznaka pierwotnego albo wtórnego zapalenia wątroby, dróg żółciowych, a nawet żółtaczki. Co więcej, mocz zabarwiony w taki sposób może być skoncentrowany dość silnie lub być współtowarzyszącym objawem infekcji spowodowanej zakażeniem bakteriami Pseudomonas sp.
  • żółto – pomarańczowy lub pomarańczowy; uryna w tym kolorze zawiera duże ilości bilirubiny. Pomarańczowa barwa może oznaczać choroby takie jak: żółtaczka, zapalenie wątroby albo woreczka żółciowego. Jest to również wskaźnik bardzo poważnego odwodnienia organizmu psa.
  • mleczny; powodem takiego zabarwienia moczu czworonoga jest duża zawartości leukocytów (inaczej tzw. ropomocz), komórek tłuszczowych lub wydzielin pochodzących z prostaty.
  • różowy albo czerwony; obecność czerwonych krwinek – erytrocytów, hemoglobiny, mioglobiny czy methemoglobiny w moczu psa zazwyczaj objawia się jego czerwonym odcieniem. Z pojawieniem się hemoglobiny (sytuacja ta określana jest mianem hemoglobinurii) powiązane jest silne zatrucie zwierzęcia związkami chemicznym albo choroba odkleszczowa zwana babeszjozą. Natomiast w sytuacji gdy w moczu pojawia się wyraźna krew (hematuria) można mówić o ewidentnym zapaleniu czy infekcji dróg moczowych, ostrym oraz ropnym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, skazach krwotocznych, chorobie krwi, niektórych chorobach zakaźnych, pasożytach układu moczowego albo urazu. Często ma ona związek z pojawieniem się i rozwojem nowotworów układu moczowego psa.
  • ciemnobrązowy lub brązowy; jest to wyraźny sygnał, że w moczu zwierzęcia znajduje się methemoglobina lub mioglobina. Należy pamiętać, że ciemnobrązowy mocz u psa powinien być powodem do niepokoju, a tym samym do wizyty z psem w gabinecie weterynaryjnym. Barwa ta może świadczyć, że w drogach moczowych doszło do krwawienia, jak również o tym, że erytrocyty zostały poważnie uszkodzone w związku z zatruciem organizmu czworonoga.

Jeżeli kolor moczu wydaje się być podejrzany, nic nie stoi na przeszkodzie by udać się do lekarza weterynarii i skonsultować ten przypadek. Być może od razu zostanie ustalona diagnoza, z kolei innym razem może okazać się, że pies potrzebuje szczegółowej diagnostyki oraz szeregu badań (często laboratoryjnych), które ustalą co się dzieje z jego zdrowiem.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama