Jak wybrać fajne imię dla suczki?

Kaszel u psa i szczeniaka – co oznacza?

Kaszel u psa może okazać się dla opiekuna równie stresującym doświadczeniem, co kaszel u jakiegokolwiek innego członka rodziny. Co robić, kiedy pies kaszle? Jak leczy się psi kaszel? Czy kaszel psa może być objawem poważniejszej choroby? 

Kaszel u psa – przyczyny 

Powodów, przez które pies kaszle, może być wiele. W pierwszej kolejności mogą to być objawy przeziębienia u psa lub tzw. kaszel kenelowy, wywoływany podobnie jak w przypadku ludzi przez wirusy i bakterie. Jeśli wydaje nam się, że pies próbuje wykrztusić coś lub zwymiotować, a jednocześnie zaobserwujemy u niego typowo ludzkie objawy przeziębienia, jak kichanie i katar czy podwyższona temperatura, niewykluczone, że to właśnie zakażenie jest przyczyną kaszlu. 

Jeśli chodzi o kaszel u psa, Youtube może okazać się przydatnym źródłem, które pomóc może we wstępnym rozpoznaniu, czy mamy do czynienia np. właśnie z kaszlem kenelowym – na portalu dostępne są nagrania psów, u których zdiagnozowana została ta choroba. 

Kaszel u psa w nocy i we wczesnych godzinach porannych może być lampką ostrzegawczą odnośnie możliwej choroby serca lub układu krążenia, zwłaszcza jeśli chodzi o kaszel u starego psa. Jeśli pies kaszle w nocy, ale w ciągu dnia objawy ustępują, koniecznie udaj się z nim do przychodni weterynaryjnej. 

Z kolei jeśli nasz pupil ma kaszel, a jednocześnie wykazuje tendencję do głośnego wycia i szczekania, możemy podejrzewać zwężenie tchawicy u psa lub zapalenie krtani.W przypadku kaszlu u yorka lub innego przedstawiciela małej rasy przyczyną może być zapadanie tchawicy, które jest niestety wadą uwarunkowaną genetycznie. 

Kaszel u szczeniaka, suki po porodzie lub psa o obniżonej odporności może być szczególnie niebezpieczny, zarówno jeśli chodzi o przebieg, jak i potencjalne powikłania, jak rozwinięcie się zapalenia płuc, a nawet wystąpienie nieodwracalnych zmian w układzie oddechowym. 

Reklama

Kaszel psi może też w końcu być wywołany przez nasze własne błędy, np. nieodpowiednią obrożę i nieumiejętne prowadzenie psa na smyczy. Warto podszkolić się w tym temacie i nauczyć psa chodzenia na smyczy bez konieczności ciągłej szarpaniny, która nie służy ani wykształcaniu u psa prawidłowych nawyków ani jego zdrowiu. 

Kaszel u psa – domowe sposoby 

Kiedy mamy do czynienia z kaszlem u psa domowe sposoby mogą być pierwszą deską ratunku, która przychodzi nam do głowy. Rzeczywiście lekarstwa takie jak Rutinoscorbin czy Flegamina mogą doraźnie pomóc zwierzakowi, jest to jednak rozwiązanie tymczasowe i de facto ślepa uliczka. Koniec końców bardzo często okaże się, że na kaszel psa domowe 

Reklama

sposoby nie pomogą, a z wizytą u weterynarza absolutnie nie należy zwlekać (zwłaszcza jeśli chodzi o kaszel kenelowy domowe sposoby na nic się nam nie przydadzą, gdyż przyczyną są w tym wypadku wirusy i bakterie). 

Nie tylko prawidłowo zdiagnozuje on problem i potwierdzi np. zapalenie oskrzeli u psa (wykluczając jednocześnie możliwe inne przyczyny, w tym poważniejsze choroby), ale również przypisze naszemu przyjacielowi leki, które przyniosą mu natychmiastową ulgę, a także pomogą zwalczyć samą przyczynę jego stanu. 

Kaszel u psa – co podać? 

Lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci nam podawanie psu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Niewykluczone, że konieczna będzie też terapia antybiotykami. 

Kaszel u psa – profilaktyka 

Ważne jest w tym kontekście jeszcze jedno pytanie – jak zapobiegać wystąpieniu kaszlu u psa? Profilaktyka jest tu na szczęście zbliżona do ludzkiej: przede wszystkim zadbajmy o dostarczanie z pożywieniem niezbędnych składników odżywczych, uważajmy na przeciągi, a jeśli to konieczne, zakładajmy na spacery ubranko dla psa.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama