Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na adopcję zwierzaka

Zwierzęta są świetnym sposobem na wypełnienia domowego ogniska. Rodzice często uważają, że posiadanie zwierzaka to świetna okazja do nauczenia swoich dzieci odpowiedzialności. Wysiłek jakiego musimy dokonać, by procedura, którą musimy przejść przebiegła spokojnie polega na zadaniu sobie kilka elementarnych pytań przed podjęciem decyzji o adopcji, tak aby była ona przemyślana i niepochopna.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ


Posiadanie zwierzaka to olbrzymia odpowiedzialność. Niektóre z nich są łatwiejsze w opiece i utrzymaniu, tak jak np. rybki, które nie absorbują tak dużej uwagi jak chociażby psy i koty. Potencjalni opiekunowie zwierzaka powinni przedyskutować podział obowiązków oraz wkładu w jego wychowanie. Ludzie, którzy nie czują się na siłach posiadania dodatkowego obowiązku mogą omijać adopcję psów, ponieważ wymaga ona większego wysiłku poprzez codzienne wychodzenie na spacery i zabawy. Inne zwierzęta nie wymagają poświęcenia im tak dużej uwagi jak czworonożni przyjaciele.

BUDŻET

Powinniśmy również przeanalizować budżet domowy zanim udamy się do schroniska. Nawet adoptowane zwierzęta są dodatkowym kosztem dla domostwa. Łatwo jest zakochać się w nowym pupilu, zabrać go do domu – jednak dopiero później uświadamiamy sobie, że utrzymanie go może być ponad nasze siły. Ludzie chcący przygarnąć zwierzaka ze schroniska powinni być świadomi dodatkowych opłat wiążących się z adopcją. Pierwsze wizyty weterynaryjne, w które wliczają się kosztowne szczepienia ochronne, których cena ciągle wzrasta. Potencjalni rodzice będą potrzebowali dodatkowych akcesoriów takich jak między innymi: legowisko, klatka, zabawki, a także przede wszystkim pożywienie.
Osoby często podróżujące powinny również rozważyć kto zajmie się ich ulubieńcem podczas ich nieobecności, koszty tej opieki, a także ewentualne dodatkowe koszty spowodowane wyrządzonymi szkodami.

STYL ŻYCIA

Potencjalni opiekunowie powinni być świadomi, że ich obecny styl życia będzie musiał ulec zmianie, będą musieli być skłonni do zmienienia swoich nawyków i przyzwyczajeń, a także dostosować się do sytuacji, na którą sami się zdecydowali.
Ludzie, którzy nie są pewni zmiany stylu swojego życia, będą musieli rozważyć czy podejmą się wychowania swojego pupila zanim przygarną go na stałe i w jakim stopniu będą w stanie zaangażować się w opiekę nad nim.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama