Pies goni swój ogon – dlaczego to robi?

Dlaczego pies goni ogon? Z pewnością każdy opiekun psa zadał sobie kiedyś podobne pytanie, szczególnie, kiedy ich pupil był jeszcze szczeniakiem, ponieważ to właśnie najczęściej w tym wieku możemy zaobserwować jakże zabawne dla nas gonienie psa za swoim ogonem. Z pozoru zabawne zachowanie może jednak w niektórych przypadkach oznaczać poważniejszą dolegliwość. Jaką? I kiedy należy się martwić? 

Nerwica natręctw u psa? 

Większość z nas z pewnością kojarzy tzw. zaburzenie obsesyjno – kompulsywne, czyli niegdysiejszą nerwicę natręctw. Zaburzenie to polega na powtarzalnym wykonywaniu szeregu czynności, osoba cierpiąca na to zaburzenie czuje niewypowiedziany przymus, by te czynności regularnie wykonywać. Często są to czynności zupełnie absurdalne, a ich wykonywanie jest powiązane z przesądnością, czy myśleniem życzeniowym. Przykładowo, ktoś bardzo często myje ręce, bo czuje taką silną potrzebę, albo myje ręce, bo uważa, że w ten sposób uchroni się przed nieszczęściem. Okazuje się, że podobne zachowania występują u zwierząt, zaobserwowano je np. u koni, które nerwowo przystępują z nogi na nogę, a także u zwierząt gospodarskich i dzikich, które są trzymane w ogrodach zoo. Zwierzęta wykazujące zachowania podobne do nerwicy natręctw objawiają się również np. silnym trzymaniu zabawki w pysku, czy bardzo długim patrzeniu się w przestrzeń. 

Frustracja, która narasta, sprawia, że pies będzie szukał sposobów na jej rozładowanie, co może prowadzić do niszczenia przedmiotów w domu, butów, papieru toaletowego, czy właśnie gonienia za swoim ogonem. Kiedy pies zauważy, że takie zachowanie przynosi mu ulgę i rozładowuje frustrację, zacznie z pewnością je powtarzać. Problem polega na tym, że z czasem tych zachowań staje się coraz więcej i zajmują one psiakowi coraz więcej czasu, a wszystkie próby powstrzymania pogarszają jedynie jego samopoczucie. Przykładowo, kiedy pies gryzie ogon, a my spróbujemy go przytrzymać i przeszkodzić, kiedy tylko go puścimy, zacznie on gonić za nim ze zdwojoną siłą i determinacją, Oczywiście można zastosować sposoby mechaniczne, takie jak założenie kołnierza, ale jest to jedynie leczenie objawy, a nie przyczyny. W takiej sytuacji trzeba znaleźć źródło stresu i po prostu je wyeliminować. 

Może się również okazać, że pies goni ogon, bo zwyczajnie się bawi. Kiedy gonienie ogona jest najczęściej zabawą, zdarza się od czasu do czasu, trwa kilka minut, po czym pies wraca do normalnego zachowania. Pies może również gonić ogon z nudów, w takim wypadku warto zastanowić się, czy zapewniam mu odpowiednią dawkę ruchu, albo wystarczająco dużo się z nim bawimy, zapewniając mu odpowiednią stymulację umysłową. Warto wypróbować różne zabawki, spróbować specjalne kulki na karmę, które wymagają trochę kombinowania nad tym, jak wyjąć karmę / smakołyk. 

Kolejną kwestią jest oczywiście ograniczenie stresu, czyli wszelkich hałasów, krzyków, kłótni, konfliktów z innymi zwierzętami (jeśli to jest problemem nadmiernego stresu, warto odwiedzić behawiorystę). Warto również zadbać o regularny tryb dnia, można zastosować również obroże uspokajające. Warto jednak przede wszystkim w razie wątpliwości skonsultować się z weterynarzem. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Pies goni swój ogon – dlaczego to robi?

  1. mam psa ze schroniska duży jak tylko żeśmy przyszli pies zareagował jakby był zadowolony ze wybraliśmy jego do tej pory go mamy i fajnie że jest z nami przyzwyczailiśmy się do niego i ma dobrze dbamy też o niego

Dodaj komentarz

Reklama