Czkawka u psa

Czkawka u psa, podobnie jak czkawka u ludzi, jest bardzo częstą przypadłością, z którą spotkał się każdy opiekun czworonoga. Co oznacza jednak czkawka? Czego objawem jest u dorosłego psa, a czego u szczeniaka? Co możemy zrobić, kiedy już wystąpi? 

Jakie są przyczyny czkawki u psa

Czkawka u psa występuje z takiego samego powodu, z jakiego występuje u ludzi – są to mimowolne skurcze przepony, które pojawiają się, kiedy ściana żołądka zostanie czymś podrażniona. Podrażnienie może wystąpić z kilku powodów, między innymi przez stres, nadmierną radość, czy nawet zmęczenie. Częstym powodem czkawki u psa jest również to, że zbyt szybko i łapczywie je, tak jakby miał już nigdy nie zobaczyć na oczy jedzenia. Jednym z lepszych rozwiązań, jakie można zastosować, to oczywiście poza dokładnym obliczaniem rozsądnych porcji jedzenia dla psiaka, jest zakupienie specjalnych misek spowalniających jedzenie. Można również zaopatrzyć się w specjalne zabawki, w których można chować karmę, czy smakołyki. Z uwagi na swoją budowę, pupil będzie musiał się naprawdę namęczyć, zanim uda mu się wydobyć kawałek, co z czasem nauczy go cierpliwości i spokojniejszego jedzenia. 

Szczególnie często, a nawet można się pokusić o stwierdzenie, że częściej niż dorosłe psy, problemy z łapczywym jedzeniem mają szczeniaki, które mają wysokie zapotrzebowanie kaloryczne, więc są wiecznie głodne, pełne energii i jedzące naprawdę szybko. Czkawka u szczeniaka sprawia nie tylko, że ściana żołądka zostaje podrażniona, ale również prowadzi to do gromadzenia się w żołądku powietrza, co sprawia, że czkawka potrafi być naprawdę uciążliwa. 

Wracając do dorosłych psów, warto dodać, że innym powodem czkawki może być również reakcja obronna żołądka, który próbuje się pozbyć tego, co spowodowało podrażnienie. 

Czy czkawka u psa może oznaczać coś poważnego? 

Czkawka może być objawem poważniejszych dolegliwości, natomiast jest co z całą pewnością przypadek rzadszy i o wiele częściej zdarza się, że jest ona po prostu wynikiem stresu, zmęczenia, czy podrażnienia żołądka. Jeśli jednak wiesz, że Twój pies nie ma problemów z łapczywym jedzeniem, czy jedzeniem w ogóle, czkawka może faktycznie być oznaczą innych chorób, np. niewydolności oddechowej, która pojawia się, kiedy pies choruje na astmę, czy zapalenie płuc. Dlatego jeśli zauważysz, że Twój pies ma problemy z oddychaniem, czy czkawka jest uporczywa i nawracająca, niezwłocznie zgłoś się do weterynarza. Szczególnie powinny zaniepokoić inne objawy towarzyszące, takie jak świszczący oddech, czy czkawka, której towarzyszą dziwne, niespotykane dotąd odgłosy. Czkawka pojawiająca się u starszych psów może być wynikiem problemów w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej. Mimo wszystko warto skonsultować się weterynarzem. 

Kolejnym powodem czkawki może być też zarobaczenie psa, a także połknięcie ciała obcego. Na to ostatnie należy zwrócić szczególnie uwagę, jeśli w Twoim domu jest dużo małych przedmiotów, czy dziecięcych zabawek, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie dla psiaka. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama