Dieta bez zbóż dla psa – konieczna czy nie?

Chyba każdy zatroskany opiekun psa wie, że najlepsza dieta dla jego pupila to taka, która uwzględnia przede wszystkim duże ilości mięsa. Wielu producentów karm bytowych dla psów podkreśla, że ich produkty zawierają szczególnie wysoką ilość jakościowego mięsa. I bardzo dobrze! Ale co z resztą składników? Czy przeglądając etykiety karm, zwracasz uwagę na to, czy zawierają one produkty wyłącznie lekkostrawne, o małym potencjalne alergennym dla psa? Co ze zbożami w karmach dla psów? Powinny być w nich zawarte, czy niekoniecznie? Czy podawanie psu karmy bezzbożowej ma sens? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz poniżej.

Organizm psa a jego pożywienie

Badania nad pochodzeniem dzisiejszych psów domowych wykazały, że ich przodkami były najprawdopodobniej euroazjatyckie wilki. Inne teorie zakładają udział w ewolucji psa także szakali i kojotów. Tak czy inaczej pewne jest, że psy pochodzą od zwierząt drapieżnych, mięsożernych, skąd też ich naturalne uwarunkowanie do spożywania mięsa i założenie, że to właśnie ono powinno stanowić postawę diety psa. Faktycznie, eksperci żywieniowi zwierząt domowych podkreślają, jak ważna jest rola białek zwierzęcych w diecie psa, zwłaszcza tych pochodzących z mięsa mięśniowego i podrobów, gdyż białka zwierzęce odbudowują komórki i służą jako najbardziej wartościowe źródło energii. Jednak wilki do życia potrzebują nie tylko białek zwierzęcych – wraz z ciałem swoich ofiar zjadają ich kości, tłuszcz oraz zawartość ich żołądków, w których znajdują się choćby niestrawione resztki roślin. Dzisiejszy pies analogicznie powinien odżywiać się składnikami zawierającymi tłuszcze, węglowodany, substancje mineralne i witaminy.

Zboża jako źródło węglowodanów w karmach dla psa – dobre czy nie?

W deklaracji składu wielu karm dla psów, także tych wysokiej jakości, można znaleźć owies, jęczmień, orkisz, pszenicę czy kukurydzę. Odpowiednio przetworzone zboża jak najbardziej mogą stanowić dla psa wartościowe źródło węglowodanów. Psy domowe towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat – nic dziwnego, że w tak długim czasie dopasowały się do życia w ludzkim stadzie: W procesie ewolucji psy wykształciły amylazy, czyli enzymy umożliwiające rozkładanie i wchłanianie zboża. Jednak zbyt duża ilość zbóż w diecie psa wciąż może znacznie obciążyć jego żołądek!

©alexei_tm | stock.adobe.com

Psy mogą przyjmować zboża jako źródło węglowodanów, ale w ich udział w dziennej racji pokarmu nie powinien przekraczać 15%.

Karmy bezzbożowe – dla kogo?

Niektóre psy reagują wrażliwiej na ciężkostrawne i alergenne zboża – z reguły spożycie zboża kończy się u nich biegunką, wymiotami lub dolegliwościami skórnymi, które mogą przerodzić się w poważniejsze konsekwencje zdrowotne, na przykład odwodnienie lub poważne zapalenia skóry. Dieta kompletnie pozbawiona zbóż jest ogólnie bardzo polecana dla domowych psów, zwłaszcza takich z problemami trawiennymi i wyższym potencjałem alergicznym. Jeśli pies wykazuje jakiekolwiek objawy uczuleń lub zaburzeń trawiennych, koniecznie należy czym prędzej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który z dużym prawdopodobieństwem zaleci między innymi zmianę karmy na karmę bezzbożową.

Wysokiej jakości karmy bezzbożowe dla psów – czym się odznaczają?

Zawarte w zbożach potrzebne substancje odżywcze i balastowe w karmach bezzbożowych wysokiej jakości zastępowane są odpowiednimi warzywami, na przykład marchwią, dynią czy batatem.

Wysokiej jakości bezzbożowe karmy dla psów cechują się przede wszystkim:

  • Zupełnym brakiem jakichkolwiek rodzajów zbóż w składzie
  • Brakiem sztucznych substancji barwiących, aromatyzujących, konserwujących, spulchniających i słodzących
  • Brakiem dodatku cukru (obecne są wyłącznie cukry zawarte w składnikach w sposób naturalny) i ulepszaczy smaku
  • Wysoką zawartością mięsa mięśniowego i podrobów wysokiej jakości (karmy suche od ok. 70%, mokre od 90%)

Nie każda karma bezzbożowa to karma wysokiej jakości. Zawsze należy dobrze przyjrzeć się etykiecie ze składem i zbadać ją pod kątem wymienionych wyżej składników i proporcji. W wysokiej jakości karmach bezzbożowych powinny znaleźć się owoce, warzywa i zioła, a w miejscu zbóż lekkostrawne ziemniaki lub bataty. Do marek karm bezzbożowych dla psa z najwyższej półki należą między innymi Wolf of Wilderness, Purizon czy Greenwoods. Producenci tych marek, zarówno w liniach karm suchych, jak i mokrych dla psa, postawili na całkowitą rezygnację ze zbóż i zastąpienie ich innymi, wartościowymi, lekkostrawnymi i hipoalergicznymi składnikami bogatymi w dobroczynne dla zdrowia psa substancje. Ponadto to produkcji swoich karm wybierają wyłącznie najwyższej jakości składniki i poddają je delikatnej obróbce, w trosce o smak i wartość odżywczą swoich karm.

©zooplus

Kliknij w zdjęcie, żeby przejść do produktów.

Bezzbożowe karmy mogą z powodzeniem zaopatrywać organizmy psów we wszystkie niezbędne substancje odżywcze, nie dopuszczając do pojawienia się u nich niedoborów. Należy jednak pamiętać, że każdy pies jest inny. Wiek, poziom aktywności fizycznej, rasa, wielkość zwierzęcia, uwarunkowania genetyczne, stan zdrowia – to wszystko czynniki decydujące o tym, jakich makroskładników i innych substancji odżywczych potrzebuje dany pies i w jakiej ilości. Dzięki różnorodności, jaką oferują czołowi producenci karm bezzbożowych, łatwo dopasować optymalnie rodzaj karmy do potrzeb psa. Istnieją karmy dla psów aktywnych i tych bardziej kanapowych, dla psów starszych i jeszcze dojrzewających, dla psów o specjalnych potrzebach, dla psów dużych i małych rozmiarów – a to wszystko w obrębie marek premium, które pozwalają na optymalne zaopatrzenie w składniki odżywcze i w konsekwencji zdrowie i długie życie każdego psa.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jakich zachowań trzeba nauczyć psa?

Jak wychować psa?

Jak wychować psa, tak, by jego zachowanie było jak najbardziej przez nas przewidywalne? Przede wszystkim [...]

Jedna myśl na temat “Dieta bez zbóż dla psa – konieczna czy nie?

Dodaj komentarz

Reklama