Jeździecka kamizelka ochronna – wszystko co powinieneś wiedzieć

Jazda konna to piękny sport, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Można go uprawiać zawodowo, a może być piękną formą spędzania wolnego czasu. Jazda konna potrafi przynieść wiele frajdy, dać jeźdźcy poczucie wolności i wiatru we włosach. Jednak do jazdy konnej trzeba się bardzo dokładnie przygotować. Odpowiedni ubiór oraz dodatkowe akcesoria to podstawowa kwestia od której należy zacząć swoją przygodę z jeździectwem. Jednym z najważniejszych elementów jest kamizelka ochronna. Przyjrzyjmy się jej z bliska. 

Przeznaczenie kamizelki ochronnej

Jazda konna to piękny lecz bardzo niebezpieczny sport. Niewinnie wyglądające przejażdżki potrafią skończyć się różnymi kontuzjami. Na początku trzeba uświadomić sobie, że mamy do czynienia z żywym zwierzęciem. Jego zachowania nie są do przewidzenia. W każdym momencie nasz koń może się spłoszyć, zacząć galopować czy po prostu wystraszyć i wykonać nerwowy ruch. Dlatego właśnie kamizelka ochronna do jazdy konnej oraz kask to elementy absolutnie obowiązkowe na każdym etapie jazdy, nawet dla profesjonalistów.

W wielu krajach Unii Europejskiej, gdy jeździec nie ma kamizelki i kasku instruktor nie wyraża zgody aby wsiąść na konia. Jest to wyraz dużej świadomości i chęć zapewnienia bezpieczeństwa, a nie upierdliwość czy złośliwość. Upadek z konia może mieć różny finał. Najpoważniejszy może być uraz kręgosłupa i uszkodzenia głowy. Przeważnie są to stłuczenia, zwichnięcia lub złamania. Aby unikać nieprzyjemnych sytuacji, które co gorsza uniemożliwią nam dalszą jazdę na parę miesięcy ważne by stosować odpowiednią profilaktykę. 

Definicja kamizelki ochronnej 

Czym właściwie jest kamizelka jeździecka? Jej zadaniem jest ochrona naszego kręgosłupa i klatki piersiowej przed urazami. Tworzy pewnego rodzaju pancerz ochronny. Jej noszenie znacznie obniża wystąpienie poważnych urazów podczas upadku z wierzchowca. 

Rodzaje kamizelek jeździeckich 

Kamizelka ochronna wykonana jest ze specjalistycznego, ochronnego  materiału, który posiada europejskie normy bezpieczeństwa BETA 2 oraz BETA 3. Kamizelki wykonane z materiału BETA 2 są cieńsze i pozwalają na zachowanie swobody ruchów. Idealnie dopasowują się do ciała jeźdźca. Rekomenduje się ich używanie przez dzieci , dla osób uprawiających jazdę konno rekreacyjnie lub w naturalnym terenie oraz dla początkujących skoczków konnych. Natomiast kamizelkę wykonaną z materiału z certyfikatem BETA 3 zaleca się dla profesjonalistów w dziedzinie jazdy konnej. Jest grubsza i gwarantuje wyższą ochronę, która jest konieczna w wyczynowym uprawianiu dyscypliny sportowej. 

Reklama

Najpopularniejsze są kamizelki jeździeckie segmentowane, które składają z bloczków anatomicznie układających się do ciała jeźdźca. Kolejnym rodzajem jest kamizelka ochronna wykonana z pianki Memo. Jej cechą charakterystyczną jest to, że dopasowuje się do ciała jeźdźca pod wpływem ciepła.

Na rynku dostępne są również nowatorskie kamizelki do jazdy konnej. Wyposażone są w poduszki powietrzne. Ich działanie jest zbliżone do działania poduszek w aucie. Najpopularniejszym konkursem wśród zawodowej jazdy konnej jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW). W takich wydarzeniach kamizelka ochronna do jazdy konnej wyposażona w poduszkę powietrzną to idealny wybór. Podczas wydarzenia zdarzają się wypadki, które mają dla jeźdźców i koni poważne konsekwencje.

Reklama

Krój kamizelki ochronnej

Kamizelka do jazdy konnej oprócz tego, że musi być wykonana ze specjalistycznego materiału to dodatkowo musi mieć odpowiedni fason i krój. Jej zadaniem jest ochrona klatki piersiowej i kręgosłupa aż do kości ogonowej. Dlatego musi być odpowiednio wyprofilowana i do tego wycięta w odpowiednich miejscach tak, by nie ograniczać ruchów jeźdźca.  Musi być ponadto idealnie dopasowana do ciała jeźdźca. Najlepiej w takich sposób, aby osoba jeżdżąca w jak najmniejszym stopniu odczuwała jej obecność. 

Dopasowanie 

Nawet najbardziej profesjonalna kamizelka jeździecka , wykonana z grubego materiału ochronnego z poduszką powietrzną nie spełni w pełni swoich funkcji, jeśli nie będzie odpowiednio dopasowana do ciała jeźdźca. Dopasowanie jest kluczowe. Dlatego kamizelki występują w różnorodnych rozmiarach. Dopiero odpowiednie dobranie i prawidłowe noszenie z dokładnym zapięciem zmniejsza ryzyko odniesienia poważnych uszczerbków zdrowotnych. 

Kamizelka ochronna dla dzieci

Istnieją specjalne ochronne  kamizelki jeździeckie dla najmłodszych. W naszym kraju dzieci i młodzież do 15 roku życia obowiązkowo musi mieć założone kamizelki podczas zawodów. Wszyscy specjaliści rekomendują zakładanie kamizelki ochronnej podczas treningów, zwłaszcza skokowych. Kamizelka ochrona do jazdy konnej jest również obowiązkowa podczas zdobywania odznak jeździeckich. Produkty dla dzieci również występują w różnych rozmiarach tak, aby jak najlepiej dobrać ją do początkujących jeźdźców. 

Po co komu kamizelka ochronna?

Przed rozpoczęciem przygody z jeździectwem musimy zdać sobie sprawę z tego, że to sport na żywym organizmie, zwierzęciu jakim jest koń. Jazda na nartach czy rowerze to sport, w którym mamy pełną i absolutną kontrolę nad naszym sprzętem. Jedynie mogą pojawić się niespodzianki techniczne, gdzie nasz sprzęt może ulec awarii. Jazda konna to zupełnie coś innego. Tutaj nie możemy nic przewidzieć. Nawet najbardziej ugodowy i spokojny koń może się czegokolwiek przestraszyć i niecelowo zrzucić swojego jeźdźca. Dlatego właśnie tak ważne jest noszenie ubrań ochronnych takich jak kamizelka czy kask.

Reklama

W jeździe konno możemy jedynie mieć wpływ na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Konie to zwierzęta bardzo mądre, jednak tak samo jak i ludzie mają uczucia, boją się, tracą cierpliwość i po prostu popełniają błędy. Dlatego nie możemy mieć pretensji do zwierzęcia jeśli doznamy kontuzji, a jedynie do siebie , jeśli nie mieliśmy kamizelki ochronnej lub kasku. Jeśli mimo to doznaliśmy jakiegoś uszczerbku na naszym zdrowiu, należy to wpisać w tzw. ryzyko uprawiania sportu, na który nie mogliśmy już mieć żadnego wpływu. 

Pamiętajmy, że to my wkraczamy w świat konia i musimy być należycie przygotowani do pracy z nim. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Rodzaje kagańców- jaki wybrać?

Każdy posiadacz czworonoga kocha swojego pupila miłością bezgraniczną. Kochany owczarek niemiecki będący członkiem rodziny już [...]

Reklama

Czytaj dalej

Czy psy mogą jeść lody?

Zdarza wam się, że smakujecie rożek ulubionych lodów podczas spaceru, albo wyjadacie ostatnią porcję mrożonego [...]

Dodaj komentarz

Reklama