Co brać pod uwagę, wybierając karmę dla psa?

Żywienie naszego czworonożnego przyjaciela wymaga roztropności i ściśle sprecyzowanej wiedzy. Codzienne uzupełnianie miski to nie tylko dostarczanie energii do codziennych harców, ale także sumienne dbanie o zdrowie, sprawność i witalność psiaka. Nic więc dziwnego, że coraz częściej podkreśla się jak ważna jest precyzyjność dobierania składników, wskazując na te najczęściej alergizujące i najbardziej pożywne.  Zatem, co brać pod uwagę wybierając doskonałą karmę dla psa? Jakie składniki mają realny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie? Dlaczego w ogóle żywienie czworonoga ma tak ogromne znaczenie i czy faktycznie niewłaściwie skomponowany posiłek może przysporzyć wielu problemów?

Dlaczego jedzenie ma znaczenie?

Nasze psiaki – podobnie jak każde, żywe organizmy – dorastają, rozwijają się i są narażone na liczne problemy zdrowotne. Stałe dostarczanie niezbędnych składników – węglowodanów, tłuszczy, białek i witamin – pozwala zachować prawidłową homeostazę organizmu. To dzięki niej nasz mały przyjaciel zyskuje energię do zabawy i wsparcie narządów wewnętrznych.

Niewłaściwie dobrane składniki, złe pory żywienia, zbyt małe lub zbyt duże porcje oraz podawanie składników alergizujących może wpłynąć na poważne schorzenia – np. stany zapalne trzustki, problemy z trawieniem, ubytki w psim umaszczeniu, spadek energii, empatię, a w skrajnych przypadkach – poważne dolegliwości zdrowotne, wymagające natychmiastowego wsparcia weterynaryjnego. 

Docelowo więc posiłki powinny być podawane w stałych porcjach, w składzie nie powinny znajdować się alergeny – takie jak np. zboża i mięso z kurczaka – a zdecydowanym filarem musi być mięso, które jest głównym źródłem białka – budulca kości i paliwa dla rozbudowy mięśni.

Co brać pod uwagę, wybierając karmę dla psa?

Najprościej odpowiadając: wszystkie cechy, które definiują Twojego czworonożnego przyjaciela. Każdy psiak jest inny, a co za tym idzie – wymaga indywidualnego podejścia. Szukając więc doskonałej karmy weź pod uwagę:

Reklama
Reklama
  • wagę psa, 
  • rasę psa, 
  • tryb życia – od kanapowca, po aktywnego czworonoga, 
  • wiek, 
  • alergie – najczęściej alergizujące bywają zboża i mięsa kurczaka, 

Wszystkie powyższe parametry są istotne pod kątem komponowania posiłków – a co za tym idzie mikro i makroelementów. Małe psiaki, u progu swojej dorosłości, wymagają innych wartości odżywczych, niż seniorzy ras olbrzymich. Dobrym przykładem jest karma dla maltańczyka, która ze względu na dedykowaną rasę, powinna dbać o wymagającą sierść małych psiaków, zapobiegając jednocześnie nadwadze (maltańczyki ważą średnio do 4kg) i problemom na tle trawiennym. 

Zatem, najlepszym wyborem będzie karma premium dla psa, która dostarcza dokładnie zbilansowanych składników: węglowodanów, białka, witamin i tłuszczy, uwzględniając przy tym wszystkie, powyższe parametry. Zrezygnuj więc z karm, które swój skład opierają na zbożach. Dużo bardziej wartościowe okaże się danie złożone w 80% z mięsa – np. jagnięcego – i warzyw.

Reklama

Karma idealna – czyli jaka?

W misce naszego Burka, Reksia i Soni powinny znaleźć się:

  • węglowodany – najlepiej roślinne, które są źródłem energii i niezbędnych kalorii. Zwróć uwagę, aby węgle bazowały na warzywach o niskim indeksie (np. batatach), a nie na zbożach, które potrafią uszkadzać kosmki jelitowe psiaka.
  • białko – czyli podstawowy budulec układu kostnego i mięśniowego. To dzięki niemu nasz psiak się rozwija, rośnie i ma siłę do dalszych harców. Białko jest podstawą żywienia mięsożernych psiaków, dlatego wybieraj karmy, w których znaczny procent bazuje na mięsie ryb, indyka, dziczyzny, jagnięciny lub kaczki. 
  • tłuszczach – w których to rozpuszczają wszystkie witaminy. Dodatkowo Omega-3 i Omega-6 dba o lśniącą i błyszczącą sierść.
  • witaminy i minerały – dzięki którym w organizmie panuje homeostaza, a narządy mają paliwo do poprawnego działania. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Czy pies może jeść lody czekoladowe?

Czy psy mogą jeść lody?

Zdarza wam się, że smakujecie rożek ulubionych lodów podczas spaceru, albo wyjadacie ostatnią porcję mrożonego [...]

Dodaj komentarz

Reklama