Żywienie naszego czworonożnego przyjaciela wymaga roztropności i ściśle sprecyzowanej wiedzy. Codzienne uzupełnianie miski to nie tylko dostarczanie energii do codziennych harców, ale także sumienne dbanie o zdrowie, sprawność i witalność psiaka. Nic więc dziwnego, że coraz częściej podkreśla się jak ważna jest precyzyjność dobierania składników, wskazując na te najczęściej alergizujące i najbardziej pożywne. Zatem, co brać pod uwagę wybierając doskonałą karmę dla psa? Jakie składniki mają realny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie? Dlaczego w ogóle żywienie czworonoga ma tak ogromne znaczenie i czy faktycznie niewłaściwie skomponowany posiłek może przysporzyć wielu problemów?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Dlaczego jedzenie ma znaczenie?
Nasze psiaki – podobnie jak każde, żywe organizmy – dorastają, rozwijają się i są narażone na liczne problemy zdrowotne. Stałe dostarczanie niezbędnych składników – węglowodanów, tłuszczy, białek i witamin – pozwala zachować prawidłową homeostazę organizmu. To dzięki niej nasz mały przyjaciel zyskuje energię do zabawy i wsparcie narządów wewnętrznych.
Niewłaściwie dobrane składniki, złe pory żywienia, zbyt małe lub zbyt duże porcje oraz podawanie składników alergizujących może wpłynąć na poważne schorzenia – np. stany zapalne trzustki, problemy z trawieniem, ubytki w psim umaszczeniu, spadek energii, empatię, a w skrajnych przypadkach – poważne dolegliwości zdrowotne, wymagające natychmiastowego wsparcia weterynaryjnego.
Docelowo więc posiłki powinny być podawane w stałych porcjach, w składzie nie powinny znajdować się alergeny – takie jak np. zboża i mięso z kurczaka – a zdecydowanym filarem musi być mięso, które jest głównym źródłem białka – budulca kości i paliwa dla rozbudowy mięśni.
Co brać pod uwagę, wybierając karmę dla psa?
Najprościej odpowiadając: wszystkie cechy, które definiują Twojego czworonożnego przyjaciela. Każdy psiak jest inny, a co za tym idzie – wymaga indywidualnego podejścia. Szukając więc doskonałej karmy weź pod uwagę:
- wagę psa,
- rasę psa,
- tryb życia – od kanapowca, po aktywnego czworonoga,
- wiek,
- alergie – najczęściej alergizujące bywają zboża i mięsa kurczaka,
Wszystkie powyższe parametry są istotne pod kątem komponowania posiłków – a co za tym idzie mikro i makroelementów. Małe psiaki, u progu swojej dorosłości, wymagają innych wartości odżywczych, niż seniorzy ras olbrzymich. Dobrym przykładem jest karma dla maltańczyka, która ze względu na dedykowaną rasę, powinna dbać o wymagającą sierść małych psiaków, zapobiegając jednocześnie nadwadze (maltańczyki ważą średnio do 4kg) i problemom na tle trawiennym.
Zatem, najlepszym wyborem będzie karma premium dla psa, która dostarcza dokładnie zbilansowanych składników: węglowodanów, białka, witamin i tłuszczy, uwzględniając przy tym wszystkie, powyższe parametry. Zrezygnuj więc z karm, które swój skład opierają na zbożach. Dużo bardziej wartościowe okaże się danie złożone w 80% z mięsa – np. jagnięcego – i warzyw.
Karma idealna – czyli jaka?
W misce naszego Burka, Reksia i Soni powinny znaleźć się:
- węglowodany – najlepiej roślinne, które są źródłem energii i niezbędnych kalorii. Zwróć uwagę, aby węgle bazowały na warzywach o niskim indeksie (np. batatach), a nie na zbożach, które potrafią uszkadzać kosmki jelitowe psiaka.
- białko – czyli podstawowy budulec układu kostnego i mięśniowego. To dzięki niemu nasz psiak się rozwija, rośnie i ma siłę do dalszych harców. Białko jest podstawą żywienia mięsożernych psiaków, dlatego wybieraj karmy, w których znaczny procent bazuje na mięsie ryb, indyka, dziczyzny, jagnięciny lub kaczki.
- tłuszczach – w których to rozpuszczają wszystkie witaminy. Dodatkowo Omega-3 i Omega-6 dba o lśniącą i błyszczącą sierść.
- witaminy i minerały – dzięki którym w organizmie panuje homeostaza, a narządy mają paliwo do poprawnego działania.