Czy pies wyczuwa chorobę, ciąże, śmierć człowieka?

Czy pies wyczuwa chorobę człowieka? Pewnie nie raz, nie dwa słyszeliście o historiach, w których psiaki wyły lub szczekały, kiedy przejeżdżał ambulans lub ktoś umierał. Są one często interpretowane jako wyraz nadprzyrodzonych zdolności psów do wyczuwania zbliżającej się śmierci, choroby, czy nawet ciąży. Czy w tych legendach jest jednak trochę prawdy? 

Czy pies wyczuwa śmierć? 

Psy są faktycznie bardzo wrażliwe i wyczulone na zmiany zachodzące w organizmie, potrafią one wyczuć wiele procesów zachodzących w człowieku. Jak jest to jednak możliwe? 

Warto wiedzieć, że niektóre psy są specjalnie szkolone do tego, żeby wyczuwać u ludzi padaczkę i narkolepsję, dzięki czemu mogą ostrzegać chorych i lekarzy przed zbliżającym się atakiem. Ludzie chorujący na padaczkę często zakupują takie psy, żeby ostrzegały ich przed napadami. 

Psy potrafią również wyczuć cukrzycę i chorobę nowotworową. W jaki sposób jest to możliwe? Otóż psiaki w przypadku cukrzycy mają wyczulony węch na tak zwany izopren, którego jest w organizmie za dużo, jeśli człowiek choruje na cukrzycę. W przypadku chorób nowotworowych, pies wyczuwa po prostu zmieniony zapach człowieka, ponieważ okazuje się, że komórki rakowe pachną inaczej, niż komórki zdrowe. Jak psiak daje znać o tym, że wyczuwa coś dziwnego? Może trącać Cię nosem, szczekać, przytulać się bardzo często do jednego miejsca (np. do brzucha, czy do głowy). Jeśli zauważysz, że Twój pies dziwnie się przy Tobie zachowuje, warto wybrać się do lekarza na badania. 

Czy pies wyczuwa ciążę? 

Psiaki są niesamowite, potrafią faktycznie wyczuć ciążę jako zmianę zapachu, potrafią również usłyszeć bicie serca dziecka w brzuchu matki. 

Reklama

Czy pies wyczuwa chorobę? 

Nie od dzisiaj wiadomo, że psy mają o wiele bardziej wrażliwy i dokładny węch niż ludzie. Twój pupil zna Cię bardzo dobrze, wie, w jaki sposób chodzisz, jak pachniesz, jak bije Ci serce. Kiedy coś w Twoim organizmie się zmienia, praktycznie od razu to wychwytuje. 

Pies wyczuwa również katastrofy klimatyczne, ponieważ jest w stanie wyczuć delikatne drgania na długo przed samym zdarzeniem. Dlatego psy mogą wyć przed burzą, czy zbliżającym się tsunami. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama