Jak nauczyć psa sikać na dworze

Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze?

Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze? Masz problem z nauką czystości swojego czworonoga? Można powiedzieć, że wychowanie psa trwa całe życie. Prawidłowe wychowanie to nie tylko poświęcanie mu czasu. Często niezastąpione w nauce będą odpowiednie akcesoria i pomoce wychowawcze dla psa, np. maty czystości, które pomogą Twojemu psiakowi nauczyć się czystości i załatwiania w określonym miejscu, kiedy nie masz możliwości zabrać go na spacer. Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze i do czego może się przydać mata do nauki czystości? 

Maty do nauki czystości- chociaż byłoby idealnie, by pies załatwiał się tylko na spacerach, nie zawsze jest to możliwe. Maty umożliwią nie tylko naukę szczeniaka czystości, ale również będą świetnym rozwiązaniem, jeśli nie będzie nas przez dłuższy okres dnia w domu, czy zwyczajnie nie wytrzyma do następnego spaceru- wtedy psiak będzie wiedział, że ma wyznaczone miejsce do załatwienia swoich potrzeb i nie ucierpią nasze meble, czy dywany. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku szczeniaka, który ma mały pęcherz i potrzebuje naprawdę często go opróżniać. Taka mata może być nieocenioną pomocą. 

Jeśli chodzi o spacer, należy wychodzić ze szczeniakiem minimum kilka razy dziennie i starać się go obserwować – warto np. odczekać kilkanaście minut po tym, jak pies wypije wodę i kiedy widzimy, że zabiera się do sikania, wynieść go szybko na zewnątrz. 

Jak nauczyć szczeniaka, czy dorosłego już psa do korzystania z mat? 

Nie jest to trudne, z uwagi na to, że maty zawierają feromony przyciągające psiaki. Po przebudzeniu, czy wypiciu wody, skieruj zwierzaka do maty. Kiedy zacznie wchodzić sam, nagródź go smakołykiem. Powinien bardzo szybko zapamiętać, że korzystanie z maty jest pożądane i nagradzane. Z pomocą przychodzą też spraye zapobiegające znaczeniu terenu w domu, które najczęściej przydają się w nauce szczeniąt, natomiast może się zdarzyć, że adoptujemy starszego psa, który nie widzi żadnego problemu w załatwianiu swoich potrzeb w domu. Wtedy w pomocą przychodzą spraye zapobiegające znaczeniu terenu w domu. W połączeniu z matami do nauki czystości i ogromną dozą cierpliwości, będą idealnym sposobem na nauczenie psa, że potrzeby załatwiamy na spacerze, albo w wyznaczonym do tego miejscu. Substancje użyte do produkcji takich sprayów są bezpieczne dla psa i człowieka, najczęściej są to głównie olejki eteryczne. 

Czasami psy załatwiają się też w domu ze stresu, który może być spowodowany różnymi czynnikami, np. przeprowadzką, sylwestrem, głośną ulicą za oknem, nowym członkiem rodziny, etc. Wszystkie takie zmiany mogą spowodować załatwianie się psiaka w domu. W tym wypadku z pomocą przychodzą obroże relaksujące są one idealne dla psiaków z problemami behawioralnymi. Dzięki naturalnym olejkom i składnikom, uwalnia relaksujące substancje przez okres około 4- 5 tygodni. Jest świetnym rozwiązaniem, jeśli nasz pies przejawia objawy agresji, niszczy meble, czy cierpi na lęk separacyjny. Można zdecydować się również na dyfuzor, który podłączamy do kontaktu i uwalnia uspokajające substancje. Pamiętajmy jednak, że powinno być to jedynie rozwiązanie wspomagające, nie sposób leczenia. W przypadku problemów behawioralnych, najważniejszy będzie kontakt z behawiorystą. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Barf - dieta dla psa

BARF jest akronimem od „bones and raw food”, co oznacza dosłownie „kości i surowe jedzenie”. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama