Pies skacze na ludzi

Jak oduczyć psa skakania na ludzi?

Jak oduczyć psa skakania? Jest to dość powszechny problem chyba wszystkich właścicieli psów, którzy chcieliby, żeby ich psiak przestał tak energicznie skakać podczas witania, zabawy, czy jakichkolwiek innych czynności. Co tak naprawdę można zrobić? W końcu młode psiaki (starsze zresztą też), to bardzo energiczne istoty i bardzo wylewnie okazują swoją radość. Oczywiście problem jest tym większy, im większy jest sam pies. O ile skaczący mały york nie jest jakimś bardzo dużym problemem, o tyle już skaczący np. bernardyn, czy owczarek niemiecki, mogą naprawdę zwalić z nóg (i to dosłownie!). Jest to szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób starszych, którym taki skaczący (choć w dobrych intencjach) pies może naprawdę zrobić krzywdę. Co zatem można zrobić, żeby oduczyć psiaka skakania na ludzi

Jak oduczyć psa skakania na ludzi? 

Dlaczego pies właściwie skacze na ludzi? Pies może skakać albo z radości, albo ze strachu, czy nawet z agresji. Zadaniem opiekuna jest zaobserwowanie, z jakiego powodu psiak skacze, to pozwoli znaleźć optymalne rozwiązanie. Najczęściej jednak psiak ma przyjazne zamiary i chce po prostu okazać opiekunowi (czy gościom) swoją radość. 

Takie zachowanie jest dla psa normalne, warto to zaznaczyć. Psiaki, kiedy witają się między sobą, obwąchują swoje pyszczki, a nawet się liżą. Jest to pozostałość po lizaniu pyska u dorosłych osobników, szczeniaki lizały pyski swoich rodziców, by Ci zwrócili pokarm i nakarmili ich nadtrawionymi resztkami jedzenia. Jakie jeszcze mogą być przyczyny skakania na ludzi? 

1. Problemy behawioralne Kiedy pies ma duży problem z opanowaniem swoich emocji, może to wynikać z problemów separacyjnych, które często objawiają się dość gwałtownymi powitaniami. Psiak wpada wtedy w euforię, może piszczeć, szczekać z radości, rzucać się na człowieka i lizać go po rękach i twarzy. Kolejnym powodem może być też powodem dość energicznego temperamentu psiaka, który w taki sposób po prostu przeżywa emocje. Często pies tak gwałtownie reaguje, ponieważ jego potrzeby nie są wystarczająco zaspokojone, tzn., że wychodzi zbyt rzadko na spacery, za ma mało zabawy i uwagi ze strony swojego właściciela, albo zbyt rzadko bawi się z innymi psiakami. 

2. Wyuczone zachowania z okresu dorosłości psa Czasami opiekunowie sami pogarszają problem, utrwalając takie niepożądane zachowanie psa. W jaki sposób? Np. tak, że kiedy pies zaczyna po nas skakać, a nam się to nie podoba, zaczynamy na psiaka krzyczeń, odpychać go i generalnie pokazywać swoje niezadowolenie. Nie powinno się tak robić. Jak zatem należy robić? Wystarczy takie zachowanie po prostu ignorować, nie dawać psu atencji, którą próbuje na Tobie wymóc. Wtedy dolewamy tylko oliwy do ognia, podejmując jakieś kroki, krzycząc i karcąc psiaka. 

Reklama

3. Wyuczone zachowania z okresu szczenięctwa Bardzo łatwo w przypadku psiaka jest utrwalić niepożądane zachowania, tym bardziej, że uznajemy je za naprawdę urocze, kiedy piesek jest jeszcze mały. Na przykład nie mamy nic przeciwko, by psiak no nas uroczo skakał, bo przecież jest wtedy taki kochany. Pozwalamy na skakanie, opieranie łap, a polem pies dorasta, przybiera kilkanaście kilogramów i niestety nie jest już taki uroczy jak był, kiedy ostatnio jako szczeniak opierał swoje malutkie, puchate łapki na naszych łydkach. Popełniłam sama podobny błąd (co prawda z kotem), pozwalając mu bawić się i lekko podgryzać moją rękę, kiedy był malutki. Było to naprawdę urocze i wcale nie bolało. Niestety kot urósł, waży teraz 5 kg i jest bardzo silny. Kiedy już zorientowałam się, że pozwalanie na zabawę rękami to najgorszy pomysł na świecie, zabrałam się za naprawianie szkód. Zajęło mi to ponad rok. Dlatego zapewniam, że o wiele lepiej jest zapobiegać, niż leczyć i o wiele lepiej jest od początku nie pozwalać na siebie wskakiwać. Złe nawyki u psa jest niesamowicie trudno wykorzenić. 

Czy to Twoja wina, że pies skacze? 

Ludzie bardzo często próbują znaleźć kogoś winnego. I jest to zupełnie zrozumiałe, typowa ludzka cecha. Jednak w tym wypadku winę ponosi niestety głównie opiekun, który nie zabrał o to, żeby pies był dobrze wychowany i dobrze się zachowywał. Jest bardzo dużo niewychowanych psów, tak samo, jak jest dużo ni ewychowanych dzieci. Ponadto, ilekroć bierzesz do domu psa, nie wiesz wszystkiego o jego przeszłości. Możliwe, że był wychowywany w taki sposób, że jest pewny, że skakanie po Tobie na powitanie nie jest niczym złym ani dziwnym. Bardzo często też pies utrwala sobie, że kiedy stanie na tylnych łapach, będzie częściej głaskany i otrzyma więcej uwagi. W końcu jak można odmówić takiemu uroczemu psiakowi, który się na nas wspina i domaga czułości? 

Reklama

Co zrobić, żeby oduczyć psa skakania na ludzi? 

Przede wszystkim warto zapobiegać, tzn. kiedy masz szczeniaka, nie pozwalaj mu od samego początku po sobie skakać, niezależnie od tego jak bardzo uroczy będzie, kiedy będzie to robić. Pies szybko się nauczy, że witanie zaczyna się dopiero wtedy, kiedy stoi wszystkimi łapami na podłodze. Cóż, w przypadku szczeniaka sprawa jest stosunkowo prosta. Co jednak zrobić w przypadku dorosłego psa, który, jak wiemy, jest bardziej odporny na zmiany nawyków? Przede wszystkim trzeba solidnie ustalić, gdzie leży problem. Kiedy już to ustalimy, warto ustalić jakiś tryb działania z behawiorystą i być przede wszystkim bardzo konsekwentnym i cierpliwym, zmiana nawyków może zająć nawet kilka miesięcy. I podczas tych kilku miesięcy trzeba cały czas odmawiać psiakowi wskakiwania na siebie i opierania się łapami. 

Można też i warto spróbować sposobu ze smakołykami, czyli kiedy tylko ktoś odwiedza nasz dom, albo sami wracamy po pracy, mieć pod ręką kilka smakołyków i ignorując skakanie psa, spokojnie poczekać aż się uspokoi. Kiedy się uspokoi i usiądzie, nagródź go zasłużonym smakołykiem. Kiedy jednak z radości zacznie znowu skakać i opierać łapami, od razu się wycofaj i zacznij go znowu ignorować. Kolejny przysmak dostanie dopiero wtedy, kiedy znowu się uspokoi i usiądzie. Takie ćwiczenie oczywiście wymaga czasu, więc przygotuj się na to, ale zdecydowanie warto. Konsekwencja sprawi, że psiak wreszcie przestanie skakać. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama