Paszport dla kota - cena

Paszport dla kota – cena i jak go wyrobić?

Podróżowanie z psem nikogo nie dziwi. Koty są bardziej terytorialne i nie zawsze są wielkimi fanami podróży, ale czasami okazuje się, że naprawdę się im podoba. Zdarza się, że nie mamy wyjścia i musimy zabrać (albo chcemy) mruczka ze sobą na zagraniczne wakacje, bo nie mamy z kim go zostawić. W takiej sytuacji potrzebny będzie paszport dla zwierzaka. Jak go wyrobić i ile to kosztuje? Sprawdźcie! 

Paszport dla kota – co musisz o nim wiedzieć? 

Paszport jest specjalnym dokumentem potwierdzającym tożsamość Twojego mruczka i jest niezbędny do tego, żeby wyjechać z nim za granicę. Mimo tego, że mogłoby się wydawać, że jest on odpowiednikiem ludzkiego paszportu, różni się kilkoma istotnymi kwestiami. 

Informacje zawarte w kocim paszporcie:

  • 1. Imię, płeć, data urodzenia.
  • 2. Rasa, umaszczenie i znaki szczególne.
  • 3. Imię i nazwisko właściciela razem z podpisem.
  • 4. Imię i nazwisko weterynarza z podpisem.
  • 5. Informacje o szczepieniach przeciwko wściekliźnie.
  • 6. Datę badania krwi.
  • 7. Dane dotyczące mikroczipa: data wszczepienia, miejsce, kod. 

Przed wjazdem ze zwierzakiem do danego kraju trzeba również zorientować się jak wygląda tam kwestia pozwolenia na podróżowanie ze zwierzętami. Takie informacje można bez problemu znaleźć na stronie ambasady danego kraju lub na lotnisku. 

Wszystkie wpisy do paszportu muszą być każdorazowo potwierdzone przez lekarza weterynarii (razem z jego pieczątką). Paszport jest zatem zarówno numerem identyfikacyjnym, jak i swego rodzaju książeczką zdrowia dla zwierzaka. 

Reklama

Paszport który zostanie wyrobiony w Polsce obowiązuje tak naprawdę głównie w krajach Unii Europejskiej. Według unijnego rozporządzenia paszport muszą posiadać psy, koty i fretki. Warto zdecydować się na wyrobienie tego dokumentu z wyprzedzeniem, bowiem samo szczepienie przeciwko wściekliźnie jest ważne dopiero 21 dni po jego wykonaniu. 

Jak wyrobić paszport dla kota? 

Tak naprawdę cała procedura nie jest zupełnie skomplikowana, a na pewno jest o wiele prostsza niż wyrobienie paszportu dla człowieka. Kot musi mieć przede wszystkim wszystkie aktualne szczepienia i wszczepiony czip. 

Reklama

Nie każdy lekarz weterynarii może wystawić paszport, musi to zrobić osoba, która figuruje na liście specjalistów Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej. Spis możesz z łatwością znaleźć na ich stronie internetowe. 

Warto dodać, że raz wyrobiony paszport nigdy nie traci ważności, ale trzeba regularnie uzupełniać go o aktualne szczepienia i przebieg chorób kota. 

Paszport dla kota – cena 

Ile kosztuje paszport dla kota? Według rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi cena jaką trzeba zapłacić za paszport to 100 złotych. Jest to jednak tylko cena samej książeczki, a nie wszystkich kosztów jakie opiekun musi ponieść w związku z wyrobieniem tego dokumentu. Trzeba do tego doliczyć koszt czipowania, szczepień i innych zabiegów, które weterynarz uzna za konieczne. 

Od 29 grudnia 2014 roku obowiązuje nowy wzór paszportów dla wszystkich zwierzaków, dlatego jeśli dokument Twojego podopiecznego był wyrobiony wcześniej, trzeba wyrobić mu nowy.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama