Zabawy z kotem – jak umilić życie pupilowi

Czas zabawy z kotem jest nieodłączną częścią jego dnia, o której nie należy zapominać,  jeśli chcemy, żeby nasz kot był szczęśliwy i zdrowy. Z uwagi na to, że koty są udomowione, naszym obowiązkiem jest zapewnienie im rozrywki i odtworzenie ich  zachowań łowieckich w zabawie. Jednym ze sposobów, w jaki można to zrobić, jest na  przykład kocie agility. Co to takiego? Czytajcie dalej i dowiedzcie się! 

Jak się bawić to się bawić – kocie agility 

Przygotowanie toru przeszkód to świetny sposób na to, żeby rozładować nadmiar energii  u Twojego kota, a także zadbać o jego dobre zdrowie i samopoczucie. Może kot nie od  razu nauczy się pokonywać tor, ale możesz stopniowo uczyć go, jak ma to robić.  Pamiętaj, że nauka może trochę potrwać i ostatecznie nie każdy kot musi polubić agility.  Istnieje cała masa innych zabaw, które mogą odpowiadać mu nieco bardziej. Warto  jednak spróbować!  

Możesz wymyślać nowe etapy zabawy, ale upewnij się, że przed wprowadzeniem  nowych, Twój kot zapoznał się dobrze z poprzednimi etapami i że są one bezpieczne dla  Twojego mruczka. Jeśli chodzi o nagradzanie za pokonywanie przeszkód, upewnij się, że  nie dajesz kotu przysmaczków bezpośrednio z ręki. O wiele lepiej będzie położyć przysmak na podłodze po pokonaniu danej przeszkody.  

Od czego można zacząć? Jak się bawić? 

Na początku skompletuj elementy toru, mogą do nich należeć takie przedmioty jak: 

  • Obręcz 
  • Puste kartonowe pudełko 
  • Ulubione przysmaki 
  • Kliker w celu zmocnienia pozytywnego zachowania (niekoniecznie)
  • Drapak lub krzesło 
  • Koci tunel (są dostępne w sklepach zoologicznych) 

1. Pierwszą przeszkodą może być na przykład obręcz. Umieść ją nieco nad ziemią, z  kotem po jednej stronie i przysmaczkami po drugiej. Możesz poprosić kogoś o  pomoc. Kiedy Twój kot przeskoczy przez obręcz, poczęstuj go smakołykiem.  

Reklama

2. Kolejnym etapem może być niska barierka z tektury. Sytuacja będzie bardzo podobna  do obręczy. Kot powinien stać po jednej stronie, a przysmak czekać na niego po  drugiej. PO przeskoczeniu przez barierkę kot otrzyma przysmak.  

3. Trzecią przeszkodą może być szeleszczący koci tunel, za którym mruczki wprost  przepadają. Możesz za niewielkie pieniądze kupić taki tunel o różnej długości i  zachęcić kota do przejścia przez niego, najpierw wykładając go przysmakami, a  następnie przez umieszczenie przysmaków po jednej i drugiej stronie tunelu. 

4. Tor przeszkód można zakończyć, zachęcając mruczka do wskoczenia na krzesło, czy  fotel. Jeśli uda mu się to zrobić, koniecznie poczęstuj go przysmakiem. Jeśli używasz  też klikera, wskoczenie na fotel będzie odpowiednim momentem, żeby kliknąć i  nagrodzić kota za pożądane zachowanie. Pamiętaj, żeby modyfikować zabawy w  zależności od upodobań Twojego kota!  

Nauka zachowania mruczka 

Warto zacząć wychowanie kota jaki najwcześniej i kształtować jego osobowość już w  bardzo wczesnym wieku. Na to, jak będzie się zachowywał kociak ma wpływ wiele  czynników, między innymi socjalizacja z rodzeństwem, zachowanie matki, czy socjalizacja  z ludźmi.  

Jedną z ważniejszych rad, jakie mogę zaoferować początkującym kociarzom, jest ta, żeby  nie pozwalać na zabawy ze stopami i dłońmi. Takie przyzwolenie niestety powoduje, że  ręka zamienia się momentalnie w zabawkę, która jest dla kota bardzo atrakcyjna, bo  szybko się rusza, jest ciepła i miękka. Za każdym razem, kiedy kot będzie próbował bawić się Twoimi rękami, czy nogami, odwracaj jego uwagę wędką lub inną zabawką, którą lubi.  Jeśli czas zabawy będzie częścią codziennych zajęć, sprawdzisz, ze Twój dzień stanie się o wiele bardziej radosny, ale także przyczyni się to do wzmocnienia więzi między Tobą, a  Twoim kotem.  

Zmiany w zabawie 

Kocięta są żywym srebrem i mają nieskończone ilości energii. Potrafi być to dość męczące, ale należy pamiętać, że po mniej więcej pięciu miesiącu ilość energii zaczyna  spadać i koty zaczynają się mniej bawić. To czas, kiedy kot staje się spokojniejszy, ale  trzeba pamiętać, że do naszych obowiązków należy zachęcanie kota do zabawy, która  jest konieczna do jego dobrego samopoczucia.  

Reklama

Wspólne zabawy nie tylko sprawia, ze kociak będzie zdrowy, ale również wyraźnie  zacieśnią więź między wami, dodatkowo świetnie wpływając na koordynację mruczka.  

Jak dobrać odpowiednie zabawki?  

Przede wszystkim warto wiedzieć, że praktycznie najprostsze rzeczy mogą być dla  Twojego kota źródłem ogromnej frajdy. Przykładowo piłeczka do tenisa stołowego lub  kawałek szeleszczącej folii zapewnia wiele godzin zabawy (upewnij się jednak, że  przedmioty są na tyle duże i bezpiecznej, że nie dostaną się do układu pokarmowego  mruczka.  

Większość kotów uwielbia również kartony i papierowe torby. Nie do końca wiadomo  dlaczego, ale jednym z powodów może być to, że wydają one bardzo interesujące, szeleszczące dźwięki. Upewnij się, żeby plastikowe torby były zawsze poza zasięgiem  kota, ponieważ kot może się w takiej torbie łatwo udusić lub utkwić. Wszelkie drapaki lub  drabinki i półki dla kotów (kocia autostrada) są również doskonałym źródłem rozrywki. Tak  naprawdę tylko wyobraźnia nas ogranicza. Zatem nie zwlekaj i pobaw się ze swoim  mruczkiem, będzie Ci z całą pewnością bardzo wdzięczny! 

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama