Jak zrobić domowy drapak dla kota

Drapak jest jednym z podstawowych kocich akcesoriów, bez których nie ma co  wprowadzać mruczka do domu. Każde mieszkanie, w którym ma się pojawić lub już jest  kot, potrzebuje co najmniej kilku różnych drapaków, a najlepiej całej kociej autostrady.

Czym  jest kocia autostrada i dlaczego to ważne?

Absolutnie każdy kot potrzebuje miejsca, na którym będzie mógł nie tylko swobodnie się wyciągnąć, ale również naostrzyć pazury. Drapanie nie tylko utrzymuje kocie pazurki w  dobrym stanie, ponieważ kot ściera martwe fragmenty pazurów, odsłaniając nowe pazurki  pod spodem ale również służy zapewnianiu poczucia bezpieczeństwa i zachowaniom  terytorialnym (dzięki drapaniu kot zostawia swoją feromonową wizytówkę w drapanym  miejscu), a także ćwiczy mięśnie łap, dzięki czemu staje się o wiele sprawniejszy we  wspinaczce.

Idealny drapak dla kota – jaki powinien być?

Bardzo często opiekunowie narzekają, że ich koty nie chcą korzystać z drapaka, za to z  radością drapią fotele, czy kanapę. Cóż, szczerze powiedziawszy, w większości  przypadków winę za taki stan rzeczy ponosi opiekun. DrapJak zrobić drapak dla kota?aki w domach są najczęściej  upchnięte w smutny kąt, za małe, za niskie i nie połączone z żadnym ciekawym miejscem  widokowym, prowadzące donikąd. Pomijając już zupełnie fakt, że najczęściej jest ich po  prostu za mało.

Warto dodać, że z każdym nowym kotem przybywającym do domu, ilość drapaków (i  kuwet) musi się koniecznie zwiększać. Za mała ilość drapaków i atrakcyjnych miejsc  widokowych będzie bowiem budzić frustrację i może przyczyniać się do walki o  terytorium.  

Można wkomponować drapak w ciąg komunikacyjny dla kota, zrobić z niego część wystroju i nie traktować go jak zła koniecznego, które smutno patrzy z kąta. To pierwsza zasada kocich drapaków – drapak musi znajdować się w atrakcyjnym dla kota miejscu, najlepiej z widokiem na zewnątrz (ale nie jest to konieczność).

Reklama

Kolejną kwestią jest zbudowanie dla kota / kotów, kociej autostrady. Jest to ciąg mebli lub półek, po których kot może się swobodnie przemieszczać, nie musząc schodzić na  ziemię. Drapak może być początkiem drogi. Od drapaka kot może wskoczyć wyżej, na półkę. Z półki na kolejną półkę, a następnie na regał z książkami. Z regału na kolejny drapak, a z drapaka na inną półkę, po czym dopiero na komodę i na podłogę.

Zdaję sobie sprawę, że wyjaśnienie tego może brzmieć kuriozalnie, dlatego z całego serca zachęcam do prostego wyszukania w internecie hasła „kocia autostrada”.  Znajdziecie mnóstwo wskazówek i porad, jak optymalnie zagospodarować przestrzeń dla  swojego mruczka. Dobry ciąg komunikacyjny zapewni kotu szczęście i poczucie bezpieczeństwa!  

Reklama

Jeśli zapewnicie kotu ciekawą kocią autostradę, problem drapania mebli powinien zniknąć w mig! Na wszelki wypadek warto jednak spryskać meble i drapane przez kota powierzchnie specjalnym środkiem odstraszającym dla kotów, a drapak posypać kocimiętką, czy przysmakami.

Drapaków należy mieć w domu co najmniej kilka, najlepiej różnych. Jedne większe,  drugie mniejsze, sizalowe, kartonowe – wszystko zależy od waszej wyobraźni! Ważne jest jednak to, żeby drapak był stabilny żeby nie można było go przesuwać. Ponadto  powinien znajdować się miejscu, które jest często uczęszczane przez kota.

Bardzo ważnym elementem doboru drapaka jest też obserwacja preferowanej pozycji do  drapania. Są bowiem koty, które zdecydowanie wolą powierzchnie pionowe, czy  poziome. Jednak niezależnie od preferencji Twojego kota, w domu powinny znaleźć się trzy rodzaje drapaków – pionowy, poziomy i ukośny. Dodatkowo warto wiedzieć, że koty lubią drapać powierzchnie po drzemce, dlatego warto umieścić jeden z drapaków blisko kociego legowiska.

Podsumowując, nigdy nie stawiajmy smutnego, małego drapaka w rogu. Dom powinien być dla kota jego dżunglą pełną przygód, w końcu spędza w nim całe swoje życie!

Reklama

Jak zrobić drapak dla kota?

Drapak dla kota DIY to świetny pomysł na spędzenie wolnego popołudnia. Z jego  tworzeniem będzie mnóstwo zabawy!  

Materiały na drapak powinny być przede wszystkim wysokiej jakości, powinny być wytrzymałe i trwałe. Zdecydowanie unikaj elementów plastikowych, szybko się niszczą i  mogą wyrządzić kotu krzywdę.  

Materiał na drapak – jaki wybrać? 

Bardzo dobrze sprawdzą się takie materiały jak: 

  • płyty z drewna lub sklejki, 
  • gruba tektura falista, 
  • sznurek sizalowy – gruby, czterożyłowy, o minimalnej grubości 12 mm – to najlepszy  materiał do stworzenia drapaka!  
  • kawałki wykładziny, 
  • tekturowa tuba (do drapaka pionowego), 
  • plusz czy inny miękki materiał, 
  • pudełko drewniane lub ze sklejki – jeśli będzie to drapak z budką

Poza wyżej wymienionymi materiałami, warto zaopatrzyć się w: 

Reklama
Reklama
  • miarkę i flamaster, 
  • piłę, brzeszczot w przypadku płyt i drewna,  
  • wiertarkę i wkrętarkę, śruby / młotek i gwoździe, a także kątowniki (jeśli drapak jest  duży, koniecznie trzeba przymocować go do ściany, w innym wypadku może zrobić krzywdę kotom), 
  • ostry nóż (np. skalpel lub nóż introligatorski),  
  • przyda się także dobry klej, który pozwoli Ci trwale przykleić sznurek do tuby 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak zrobić legowisko dla psa?

Jako właściciel psa wiesz, że Twój futrzany przyjaciel zasługuje na wszystko, co najlepsze. Wśród kolorowych [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama