Jak zrobić drapak dla kota?

Właściciele kotów często bardzo rozpieszczają swoje zwierzątka, dając im różnorodne zabawki. Jedną z chętniej wybieranych są różnego rodzaju drapaki, które pozwalają nie tylko na doskonałą zabawę dla kota. Dają też możliwość stępienia kocich pazurów. Drapak możesz kupić w sklepie lub zrobić go samodzielnie. Sprawdź, w jaki sposób go wykonasz.

Dlaczego kot potrzebuje drapaka?

Koty są jednymi z najchętniej wybieranych zwierząt domowych. Dla wielu osób dom bez kota nie istnieje. Jednak mimo swojego nieodpartego uroku zwierzęta te kierują się swoim instynktem. W związku z tym trzeba się liczyć, że pupil będzie szukał miejsca do drapania. Jeżeli nie zapewni mu się drapaka, „pod pazury” pójdą meble, dywany czy zasłonki. Drapanie pozwala bowiem kotu nie tylko pozbyć się martwych komórek pazurów. W opuszkach kocich łap znajdują się feromony, którymi znaczą one swój teren. To powoduje też, że czują się bezpieczniej i pewniej w danym pomieszczeniu. Dlatego też przynajmniej jeden drapak powinien znaleźć się w domu, w którym mieszka kot. Zapewni on zajęcie zwierzakowi i jednocześnie ochroni wyposażenie domu przez zniszczeniem.

O czym należy pamiętać przy projektowaniu drapaka?

Jeżeli chcesz, aby kot zainteresował się wykonanym przez ciebie drapakiem, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim konstrukcja powinna być stabilna. Koty bardzo lubią wylegiwać się na drapakach, wskakiwać na nie i bawić się zabawkami do nimi przyczepionymi. Dlatego też przedmiot ten powinien wytrzymać ciężar zwierzaka, a także gwałtowne ruchy i drgania mogące powstać przy wskakiwaniu i zabawie.

Zwróć także uwagę na to, aby powierzchnia przeznaczona do leżenia dla kota była odpowiednio duża, by zwierzę z chęcią na niej odpoczywało. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja drapaka. Powinien on stać w miejscu, którym kot bardzo się interesuje i gdzie lubi przebywać.

W jaki sposób samodzielnie wykonać drapak dla kota?

Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić drapak dla kota, w pierwszej kolejności obserwuj swojego pupila. To pozwoli ci stworzyć idealną konstrukcję. Sprawdź, w jakiej pozycji i jakie przedmioty kot drapie najchętniej. Do wykonania drapaka możesz użyć wtedy np. kawałka starego dywanu czy wykładziny.

Reklama

Oprócz tego do przygotowania drapaka będziesz potrzebować: grubych rolek tekturowych (najlepiej po przemysłowych nawojach folii stretch, gdyż są one wystarczająco wytrzymałe), odpowiednio dużej deski, sznurka jutowego, a także takich narzędzi, jak: pistolet do kleju na gorąco, pilnik do drewna, wkrętarka oraz otwornica. Możesz również umieścić na drapaku dodatkowe zabawki dla kota.

Z deski wytnij dwa takie same elementy, będzie to podstawa i góra drapaka. Kolejnym krokiem jest wywiercenie w nich otworów, w których umieścisz tuby po folii. W zależności od twojego projektu powinny być to trzy lub cztery otwory, co pozwala stworzyć stabilną konstrukcję. Pamiętaj, żeby przed zamocowaniem ich na stałe sprawdzić, czy wszystkie elementy do siebie pasują. Po ich złączeniu obłóż wybranym przez siebie materiałem podstawę i górę drapaka. Nóżki z tuby możesz otoczyć miękką tkaniną lub owinąć sznurkiem jutowym. Aby zachęcić kota do zabawy, umieść na drapaku zabawkę z kocimiętką. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama