Czy pies może mieć depresje?

Depresja u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Depresja stała się chorobą cywilizacyjną, a prognozy na przyszłość są niestety bardzo mało optymistyczne, szacuje się bowiem, że coraz więcej ludzi (szczególnie młodych, nawet dzieci), będzie miało problem z depresją. Okazuje się, że psy również mogą chorować na depresję. Skąd bierze się ona u psiaków i co można z nią zrobić? 

Depresja u psa 

Jeśli zauważysz, ze Twój pies ostatnimi czasy wygląda na dość przybitego i smutnego, a dodatkowo jest apatyczny i stracił zainteresowanie wszystkim, co interesowało go dotychczas, może to oznaczać, że Twój psiak ma psią wersję depresji. 

Depresja u psa – objawy 

Tak jak wspomniałam wyżej, możesz zaobserwować u psiaka charakterystyczne objawy, tzn. smutek, apatię, brak apetytu, wycofanie, stracenie zainteresowania zabawą czy spacerami, zwiększoną ilość snu, niepokój, a czasami nawet agresję. Są to zachowania, które powinny poważnie zaniepokoić i skłonić do refleksji nad tym, co może być ich przyczyną. Oczywiście wszystkie wątpliwości i diagnozę zawsze należy skonsultować z weterynarzem, ponieważ coś, co dla nas może być jasnym wyznacznikiem depresji, dla weterynarza może się okazać zupełnie inną chorobą, a bądźmy pewni, że weterynarz wie o wiele lepiej, jak dobrze zdiagnozować psiaka. 

Psia depresja może się pojawić z wielu powodów. Jednym z nich może być to, że sam jesteś ostatnio nieszczęśliwy i psiakowi udziela się Twój nastrój. Może miało miejsce jakieś stresujące dla psiaka wydarzenie, z którym kiepsko sobie radzi? Np. przeprowadzka, czy nowy członek rodziny (dziecko, albo inne zwierzę). Może zmieniła się rutyna psa? Jedno jest pewne – psiaki naprawdę nie lubią zmian w rutynie swojego dnia. Uwielbiają przewidywalne zachowania, godziny jedzenia i spacerów. Zmiana tego schematu może naprawdę spowodować zachwianie równowagi emocjonalnej psa. 

Jakie mogą być inne przyczyny psiej depresji? 

Mało uwagi 

Pies potrzebuje dużo uwagi, żeby czuł się dobrze i bezpiecznie. Bardzo łatwo w codziennej gonitwie i biegu zagubić rytm i rutynę i zapomnieć o potrzebach czworonoga, szczególnie, że nie umie on mówić, więc komunikacja jego potrzeb jest utrudniona. Psiaki są zwierzętami stadnymi i potrzebują uwagi i towarzystwa, żeby czuć się dobrze i zachować zdrowie psychiczne. Pamiętaj, żeby spędzać z psiakiem dużo czasu kiedy jesteś w domu. Baw się z nim, wołaj go, głaszcz, chwal, dawaj przysmaki. Dbaj także o jego stymulację umysłową – angażuj go w różne formy aktywności i ucz nowych rzeczy. 

Reklama

Krzyki 

Na psa nie można krzyczeć. Nie zmienia to niczego, a tylko sprawia, że czuje się on mniej bezpiecznie i mniej Ci ufa. Jeśli krzyczysz na swojego psa, a co gorsza, robisz to czesto, to właśnie może być przyczyną depresji. 

Brak towarzystwa 

Wspomniałam już o tym, że pies jest zwierzęciem stadnym, ale warto wiedzieć, że potrzebuje on też towarzystwa innych zwierząt, szczególnie innych psów. Jeśli Twój pies lubi inne psy, idź na spacer do miejsca, gdzie jest ich dużo albo umów się ze znajomymi i chodźcie razem na spacery ze swoimi czworonogami, to powinno pomóc. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Co oznacza wycie psa?

Co oznacza wycie psa? Czy ma coś wspólnego z wilkami? Jeśli jesteś opiekunem psa, z [...]

Dodaj komentarz

Reklama