Jak założyć akwarium roślinne?

Założenie efektownego akwarium roślinnego nie jest sprawą łatwą, dlatego stanowi raczej domenę osób doświadczonych w dziedzinie akwarystyki. Jeśli przystępujesz do tego działania pierwszy raz, dobrze przygotuj się i zaplanuj wszelkie czynności. Wybierz odpowiednie podłoże, dopasuj gatunki roślin, zastanów się, jakie ryby wprowadzić do stworzonego w ten sposób świata. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania oraz kilka cennych wskazówek.

1. Podstawy, czyli jak duże powinno być akwarium roślinne?

2. Filtracja i inne akcesoria

3. Podłoże i rośliny do akwarium roślinnego

Akwarium roślinne, czasami określane także jako akwarium holenderskie, ogromną popularność zaczęło zyskiwać na początku lat 2000. Dzisiaj nie stanowi już tak silnego trendu, ale nadal znajduje swoich amatorów.

Podstawy, czyli jak duże powinno być akwarium roślinne?

Zanim zaczniesz szczegółowo planować, jak założyć akwarium roślinne, skup się na wybraniu odpowiedniego zbiornika. Ta decyzja to, rzecz jasna, w dużej mierze kwestia możliwości i potrzeb, jednak co do zasady: im większy zbiornik, tym łatwiej osiągniesz pożądane rezultaty. Optymalne będzie akwarium o pojemności powyżej 60 – 80 litrów. Zwróć uwagę także na jego wysokość. W wyższych zbiornikach łatwiej uzyskać efekt piętrowości.

Możesz także uprościć sobie założenie akwarium roślinnego, kupując gotowy zestaw. Znajdziesz w nim zbiornik oraz pełen osprzęt w korzystnej cenie. To świetna opcja dla początkujących, jednak tracisz możliwość indywidualnego dopasowania.

Filtracja i inne akcesoria

Wymarzone akwarium stworzysz, uzupełniając zbiornik o niezbędne dodatki i akcesoria.

  • Filtracja

To absolutna podstawa. Ponieważ w akwarium nie zachodzą naturalne procesy oczyszczania wody, trzeba skorzystać z ich wspomagania. W gotowych zestawach najczęściej znajdują się filtry wewnętrzne, które mogą być mało wydajne. Zdecydowanie lepszą opcję stanowią filtry kaskadowe lub kubełkowe – zewnętrzne, o korzystniejszych parametrach i możliwościach.

Reklama

Filtr do akwarium holenderskiego nie musi być aż tak wydajny jak w akwarium towarzyskim, gdyż rośliny do pewnego stopnia filtrują wodę. Nie zmienia to faktu, że w miare możliwości dobrze sięgać po sprzęt o wydajności nieco wyższej niż zalecana przed producenta. Filtr powinien pracować przez całą dobę.

  • Oświetlenie

Drugim ważnym punktem jest oświetlenie umożliwiające wzrost roślin. Przyjmuje się, że na każdy litr pojemności zbiornika powinno przypadać ok. 0,5 W mocy. Znaczenie ma także barwa światła – poza standardowym białym, warto zainstalować dodatkowe świetlówki emitujące światło niebieskie i czerwone. Taki zabieg znajdzie odzwierciedlenie w bardziej atrakcyjnym wyglądzie roślin. Oświetlenie w akwarium holenderskim włącza się na ok. 10 godzin dziennie.

Reklama
  • Ogrzewanie

Czy w akwarium roślinnym trzeba zamontować grzałkę? Wszystko zależy od tego, jakie rośliny chcesz w nim umieścić. W przypadku roślin ciepłolubnych i ryb tropikalnych taki element będzie niezbędny. Warto zainwestować w solidny sprzęt z regulowanym termostatem.

Podłoże i rośliny do akwarium roślinnego

Skoro wspomnieliśmy już o gatunkach, warto wskazać polecane rośliny akwariowe. Do najpopularniejszych zaliczają się nurzańce, anubiasy, mchy, żabienice Echinodorus tenellus czy efektowne czerwone krąglatki (Alternanthera). Jeśli chcesz zacienić część zbiornika, dodaj do tej kompozycji rośliny pływające.

Dobierając gatunki roślin, zwróć uwagę, aby miały one podobne wymagania w zakresie parametrów wody czy stopnia natężenia światła.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama