Pozycje kotów które powinny nas zainteresować

Proces udomowienia kotów przez człowieka rozpoczął się prawdopodobnie około 9,5 tysiąca lat temu. 2 tysiące lat p.n.e. w Starożytnym Egipcie był już zwierzęciem występującym powszechnie, ponadto otoczonym świętym kultem – koty utożsamiano z egipską boginią Bastet. Dzisiaj kot domowy to najpopularniejsze zwierzę domowe na całym świecie, spotkać można je w praktycznie każdym domu, jak Ziemia długa i szeroka.

Mimo tak długiej relacji, nadal zdarza nam się błędnie interpretować ich zachowania i mowę ciała, za pomocą której koty przekazują szereg naprawdę ważnych informacji i komunikatów. Jakie zatem pozycje koty przyjmują w sytuacjach zagrożenia, a jakie przy poczuciu bezpieczeństwa? Jak sygnalizują nam radość, a jak smutek? Co oznaczają przyjmowane przez niego pozycje? Przekonajmy się!

Pokazywanie brzucha

Kot przewracający się w naszym towarzystwie na plecy i odsłaniający brzuch wysyła nam jasny i czytelny komunikat – ufa nam i czuje się przy nas bezpiecznie. Często mylnie interpretujemy ten sygnał jako zachęta głaskania i pędzimy aby dotknąć miękkiego brzuszka naszego pupila, jednak nie każdy kot to lubi, dlatego powinniśmy być ostrożni, jeśli nie chcemy by skończyło się to dla nas podrapanymi lub pogryzionymi dłońmi. 

Kot śpiący w pozycji „na sfinksa”

Kot leży na brzuchu, łapki układa równolegle do ziemi, lekko pochyla głowę. Przypomina wtedy bochenek puchatego chleba, jest to jednak pozycja którą koty przyjmują zazwyczaj gdy mają zamiar odbyć krótką drzemkę w miejscu w którym nie czują się w stu procentach bezpieczne. Takie ułożenie daje im możliwość natychmiastowego poderwania się do góry i odpowiedzi na ewentualne zagrożenie. 

Kot zwinięty w kłębek 

Tą pozycję koty przyjmują gdy planują zapaść w głęboki, regeneracyjny sen. Zwinięte w kłębek koty czują się komfortowo i bezpiecznie w miejscu swojego odpoczynku. Nie powinniśmy im przeszkadzać w trakcie – w końcu nikt nie lubi być nagle zbudzony z pięknego snu pełnego wygodnych kanap i nielimitowanego dostępu do przeróżnych przysmaków. 

Reklama

Szybki oddech, skulona pozycja

Zwierzę odczuwające bardzo silny strach zastyga niczym rzeźba, kuli się w sobie, ogon przyciąga pod brzuch i trzyma się blisko ziemi. W niektórych przypadkach może bardzo szybko oddychać, a nawet zacząć drżeć! Uszy kładzie płasko. Jest to zdecydowanie sytuacja w której właściciel powinien szybko podjąć działania w kierunku usunięcia bodźca wywołującego w naszym pupilu takie emocje. Czasami ich powód może być prozaiczny, taki jak szok wywołany pierwszym uruchomieniem nowego odkurzacza, jednak nawet w tych sytuacjach powinniśmy zapewnić komfort naszemu małemu przyjacielowi, w końcu sam nie może nam powiedzieć, że bardzo się boi. 

Grzbiet wygięty w łuk, nastroszona sierść, sztywne łapy

Kot w tej pozycji odczuwa naprawdę silne emocje, a wręcz przerażenie. Pozycję tę koty przyjmują tylko i wyłącznie w sytuacjach w których czują się naprawdę zagrożone. Werbalnym sygnałem tego stanu będzie miauczenie przypominające krzyk lub głośne syczenie wydobywające się zza odsłoniętych kłów. 

Reklama

Kocia mowa ciała obejmuje naprawdę wiele pozycji, często bardzo subtelnych, jednak przekazujących nam naprawdę sporo informacji. O ich stanie psychicznym i nastroju. Każdy posiadacz kota powinien się z nimi zapoznać i zapamiętać co one oznaczają, ponieważ znacząco ułatwi mu to wychowanie zwierzaka i nawiązanie z nim pozytywnych relacji. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama