Kot „polski” czy rasowy? Co warto wiedzieć przed kupnem kota

Jakie rasy kotów są popularne w Polsce? Czy typowy kot polski pochodzi z hodowli czy raczej ze schroniska lub ulicy? Co warto wiedzieć przed decyzją o zakupie kota rasowego? Odpowiedzi poniżej.

Jaki jest typowy kot polski?

W Polsce najczęściej występującymi kotami są wciąż dachowce – typowy kot polski jest więc raczej kotem nierasowym – można żartobliwie powiedzieć, że ze względu na brak rasy pochodzącej z naszego kraju, to właśnie dachowiec jest “kotem polskim”. Postawienie na właśnie taką “rasę” ma wiele plusów, oprócz niewątpliwej podstawowej korzyści, jaką jest świadomość, że uratowało się czworonoga od bezdomności, zapewniając mu bezpieczeństwo i opiekę.

Koty nierasowe są przede wszystkim zdrowsze, ponieważ człowiek nie ingerował w ich genetykę w celu uzyskania określonych, pożądanych pod kątem rasy cech (często samych w sobie niezbyt korzystnych dla ogólnego zdrowia kota). Koci indywidualizm doskonale podkreślają unikatowe charaktery dachowców, a nie bez znaczenia jest też kwestia ceny, która mogłaby być przeszkodą w przypadku kota rasowego.

 Najpopularniejsze rasy kotów

W Polsce najpopularniejsze rasy kotów to przede wszystkim koty długowłose, takie jak przyjazne i uczuciowe persy czy też imponujących rozmiarów i skłonne do zabawy, chociaż zazwyczaj opanowane i spokojne koty rasy maine coon.

Charakterystyczny wygląd i sierść są też przypuszczalnie jedną z przyczyn stale rosnącej popularności kotów brytyjskich – to spokojne, ale radośnie usposobione koty, którym grube, miękkie futerko dodaje dodatkowo wiele uroku.

Reklama

Jeśli chodzi o rasy pochodzące z dalszych obszarów Azji, od wielu lat popularne są w Polsce koty syjamskie – również w kraju, z którego oryginalnie pochodzą, czyli Tajlandii, uznawane były one za koty wyjątkowe, rasa ta traktowana była wręcz jako święta.

Z terenów dawnego ZSRR przybyły do nas z kolei koty syberyjskie, które za wschodnimi granicami Polski przez długi czas funkcjonowały w zasadzie jako koty nierasowe –  brak prób usystematyzowania ich hodowli pozwolił im krzyżować się z dowolnymi innymi kotami według własnego uznania. Dzięki temu koty syberyjskie traktuje się jako tzw. rasę naturalną – pozbawioną nadmiernej ingerencji człowieka, a dzięki temu zdrowszą i odporniejszą niż wiele innych ras.

Reklama

Kupno rasowego kota – podstawowe informacje

Przede wszystkim przy zakupie rasowego kota najważniejsze jest zwrócenie uwagi nie tylko wygląd, ale przede wszystkim charakter i wymagania dotyczące warunków życia, opieki i pielęgnacji. Warto zasięgnąć porady u osób, które już są posiadaczami kotów danej rasy, poszukując kontaktu do nich np. przez portale społecznościowe, w internecie czy na forach poświęconych konkretnej, wybranej rasie kotów.

Jeśli po takich wstępnych rozmowach będzie się już miało wyobrażenie o tym, jak w praktyce wygląda życie pod jednym dachem z określoną rasą kota, kolejnym krokiem może być odwiedzenie wystawy kotów. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej o rasie z pierwszej ręki – od jej hodowców. W czasie takich wydarzeń można także nawiązać kontakt z potencjalnymi hodowlami, z których można będzie po podjęciu decyzji zakupić kociaka. 

Istotne będzie dokładne sprawdzenie nie tylko rasy, ale w przypadku zdecydowania się na nią na 100 procent również skrupulatne przyjrzenie się wybranej hodowli – poznanie opinii na jej temat czy wstępne odwiedziny na miejscu, które pozwolą określić czy wszystko na miejscu wygląda odpowiednio, hodowca jest wobec potencjalnym klientem w pełni transparentny i otwarty, a samo miejsce nie wzbudza podejrzeń, że mogłoby być pseudohodowlą.

Jeśli hodowca jest prawdziwym pasjonatem i odpowiedzialnie podchodzi do swojej działalności, prześwietlanie może się w takiej sytuacji odbywać obustronnie – potencjalny nowy opiekun kota musi bowiem również zostać zweryfikowany, aby mieć pewność że zwierzę trafia w dobre ręce. Poruszone mogą zostać takie kwestie jak odpowiednie zabezpieczenia na oknach i balkonie czy też – jeśli mieszkanie jest wynajmowane – stosunek właściciela lokalu do przebywających w nim zwierząt

Reklama

Należy pamiętać, że nawet przy chęci sprowadzenia do domu kota rasowego, zakup kociaka nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Alternatywy to np. zakup dorosłego kota, który wcześniej pełnił w hodowli funkcję reproduktora, ale którego hodowca gotów jest już przekazać w ręce nowego opiekuna, a także adopcja kota poprzez fundację, koci azyl lub schronisko – niestety koty rasowe również narażone są na krzywdę ze strony człowieka, czy to w pseudohodowli czy nieodpowiedzialnym domu, który potraktował je jak zabawkę, a nie żywą, czującą istotę. Dlatego tak istotne jest dokładne i uczciwe zastanowienie się czy rzeczywiście jest się gotowym na zwierzaka i czy konkretna rasa będzie na pewno odpowiednia dla trybu życia, charakteru czy doświadczenia pozostałych domowników.

Koty rasowe – ceny

Ceny kotów rasowych mogą wahać się w przedziale od 1 tys. do 3 lub więcej tys. złotych – mniejsza kwota powinna wzbudzić podejrzenia potencjalnego kupującego, ponieważ może wskazywać na potencjalną pseudohodowlę.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze rasy kotów, cena persa lub kota egzotycznego to około 1000 – 3000 złotych, maine coona około 2000 – 3000 złotych, syberyjskiego 1500 – 2000 złotych, a syjamskiego od 1000 do 2500 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Legrys - hybryda lwa z tygrysem

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o legrysie, koniecznie musicie przeczytać ten artykuł! O  narodzinach legrysa usłyszał [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama