Jak długo żyją psy? Top 5 długowiecznych ras psów

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie są najdłużej żyjące rasy psów? Każdy z nas kocha swojego czworonoga najbardziej na świecie i z pewnością uważa go za członka swojej rodziny. Wszyscy chcielibyśmy, żeby nasi ukochani pupile byli z nami jak najdłużej, ale niestety nie możemy przedłużyć psiakowi życia (w pewnym sensie możemy, ale o tym poniżej). Możemy jednak wybrać rasę, która będzie długowieczna i która zostanie z nami na dłużej, niż te 10 – 11 lat. 

Zanim jednak przejdziemy do opisu ras, które żyją najdłużej, zastanówmy się, czy jest coś, co może pomóc przedłużyć życie psiaka? 

Czy można zrobić coś, żeby przedłużyć życie psiaka? 

Można przede wszystkim zadbać o jego zdrową i zbilansowaną dietę. Warto rozważyć BARF, dbać o suplementy i przede wszystkim o zabawę, i aktywność fizyczną. Redukuj stres zwierzaka i regularnie rób badania profilaktyczne, najlepiej raz w roku. Zadbaj o szczepienia. W końcu o wiele łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. 

Ile przeciętnie żyje pies? 

Przeciętny czas życia psa, to około 10 – 13 lat, jednak oczywiście różni się on w zależności od rasy, genów i wielkości psa. Dzięki tym kryteriom można oszacować, ile mniej więcej będzie żył psiak. Generalna zasada mówi, że im większy pies, tym niestety krócej żyje. Rekordzistą pod tym względem jest z pewnością berneński pies pasterski, którego średnia życia wynosi zaledwie 7 lat. Często można również spotkać tabele z przełożeniem lat psich na lata ludzkie. Uznaje się, że każdy kolejny rok psa, to 5 lat ludzkich. W przypadku średnich ras jest to 6 lat, a przy dużych rasach – 7 lat. Kundelki z kolei są bardziej długowieczne, bo potrafią dożyć aż dwudziestu kilku lat. 

Najdłużej żyjące rasy 

1. Chihuaha ten niepozorny pies zostaje ze swoim właścicielem naprawdę na wiele lat! Jego średnia życia wynosi 18 lat, jednak nierzadko zdarza się, że żyją nawet 20. Nie są szczególnie podatne na choroby genetyczne, ale miewają za to problemy z zębami. 

Reklama

2. Pudel – pudle są bez wątpienia jednymi z najbardziej długowiecznych psiaków. Ich średnia życia wynosi 16 lat, ale wielu przedstawicieli tej rasy przekracza ją w dobrym zdrowiu. Są to bardzo inteligentne psiaki, które uwielbiają zabawę. 

3. Shih tzu – uwielbiany przez wszystkich shih tzu żyje średnio 15 lat, maksimum określa się na 20. Te urocze psiaki pochodzą z Tybetu i uważa się je za świetne psy dla alergików. Ich nazwa wzięła się ze starań hodowców, którzy chcieli uzyskać wygląd psa, który będzie przypominał lwa. 

Reklama

4. Owczarek szkocki / collie – chyba wszyscy znamy słynnego psa z filmu „Lassie wróć”. Tym psiakiem był właśnie owczarek szkocki. Pies o niezwykłej urodzie i przepięknej sierści. Jak sama nazwa wskazuje, collie pochodzi z terenów Zjednoczonego Królestwa, gdzie był wykorzystywane do zaganiania owiec i bydła. 

5. Pomeranian / Pies Booten niepozorny mały piesek skradł serca całego świata. Żyje on średnio 14 – 16 lat i pochodzi z Europy Środkowej. Pomeranian jest odmianą szpica i od 2013 roku króluje na liście dwudziestu najpopularniejszych psów w USA. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Owczarek grecki – opis rasy.

Rasa nieuznana przez FCI. Owczarek grecki to zwierzę o silnym instynkcie stróżującym i bardzo stabilnym charakterze. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Anatolian - pies pasterski

Anatolian karabash brzmi dość egzotycznie, prawda? Nie bez powodu, rasa ta pochodzi poniekąd z Turcji, [...]

Pinczer Austriacki

Pinczer austriacki to pies krępy, o stosunkowo niewielkiej posturze. Jest on zbudowany mocniej niż blisko [...]

Dodaj komentarz

Reklama