OWCZAREK GRECKI CHARAKTER

Owczarek grecki – opis rasy.

Rasa nieuznana przez FCI.

Owczarek grecki to zwierzę o silnym instynkcie stróżującym i bardzo stabilnym charakterze. Jest to pies jednego pana, który powinien wykazać się dużym spokojem, jak i również zdecydowaniem.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Mitologia grecka opowiada, że owczarka greckiego udomowił Apollo, brat bliźniak bogini łowów -Artemidy. 

Natomiast istnieje teoria, że o dużym psie pilnującym stad zwierząt mówiono już w starożytności. Stworzono wtedy podział tych czworonogów na te myśliwskie oraz pasterskie. Z kolei te osobniki, które zajmowały się jednym i drugim nazywano molosami. Molosy, a raczej ich nazwa przedstawiana była już w mitologii Molossów. Lud ten zamieszkiwał starożytny Egipt i byli to potomkowie wnuka potężnego Achillesa – Molossosa. Czworonogi te były uznawane za bardzo ogromne i groźne, a Grecy i Rzymianie wykorzystywali je podczas wojen. Natomiast mniejsze osobniki zajmowały się pilnowaniem stad zwierząt. 

Dopiero w latach 90. XX wieku organizacja „Arkturos” doszła do wniosku, że psy tej rasy są na granicy wyginięcia. Główną przyczyną takiej sytuacji było łączenie owczarka greckiego z innymi psami. Dlatego wraz z Grupą Przyjaciół Owczarka Greckiego (OFEP) utworzyli cały system ich ratowania. Program ten ma na celu zapewnienie każdemu rolnikowi czy pasterzowi takiego czworonoga. 

Reklama

Czworonóg ten uznany jest jedynie na terenach Grecji. FCI oficjalnie nie zaakceptował wzorca tych psów. Jednakże tamtejszy związek kynologiczny bez ustanku dąży do zatwierdzenia owczarka greckiego jako indywidualnej rasy. 

OWCZAREK GRECKI WYGLĄD:

Pies tej rasy to zwierzę zazwyczaj duże, silne, o dobrze umięśnionym ciele. Ma on masywną i dość szeroką głowę. Kufa i policzki owczarka greckiego są szerokie oraz głębokie. Zęby jego są duże, ułożone w nożycowy zgryz. Czworonóg ten posiada brązowe oczy, średniej wielkości, a ich kształt jest jajowaty. Ułożone są one symetrycznie, w optymalnej odległości od siebie. Natomiast powieki powinny być całkowicie szczelne, a ich błona śluzowa nie powinna być widoczna. Owczarek grecki ma klatkę piersiową szeroką, głęboką, a jego ogon jest dość gruby u nasady. Niektóre osobniki posiadają go w wersji długiej, natomiast niektóre – zupełnie krótkie. 

Reklama

Sierść psów tej rasy zbudowana jest z włosów okrywowych i grubego, gęstego podszerstka. Umaszczenie ich jest koloru czarnego, szaro-brązowego oraz białego. Należy jednak wiedzieć, że owczarek grecki powstał nie dla barwy ich okrywy włosowej, ale dla ich sylwetki, umięśnienia i długiego gęstego futra. 

Dorosłe psy należące do tej rasy osiągają wysokość 65-75 cm w kłębie. Z kolei suki są od nich niższe, czyli mają po 60-68 cm. Waga tych czworonogów zazwyczaj waha się między 38-50 kg u samców, a u suk – od 32 do 42 kg.

Długość życia owczarka greckiego wynosi średnio 10-12 lat, a miesięczny koszt utrzymania to 150-250 zł.

OWCZAREK GRECKI PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Zwierzę to nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych swojego futra, wystarczy wyczesywać je tylko raz w tygodniu.

Reklama

Owczarek grecki jest bardzo odporny na wszelkie choroby. Psy, które pracowały przy zaganianiu stad zwierząt poddawane były dość surowej selekcji naturalnej. W związku z tym przeżywały tylko zdrowe i silne osobniki, zazwyczaj zachowując przy tym szczupłą, lecz równocześnie muskularną budowę ciała. 

OWCZAREK GRECKI CHARAKTER:

Jest to zwierzę spokojne, o dużej pewności siebie i zrównoważonym charakterze. Owczarek grecki to pies jednego pana, ale w sytuacji zagrożenia jest w stanie obronić całą swoją rodzinę. Czworonóg ten lubi dzieci i ma w sobie wiele opiekuńczych instynktów w stosunku do nich, jak również do zwierząt domowych. W stosunku do obcych osób bywa nieufny, podejrzliwy, ale obecność jego opiekuna sprawia, że jest w stanie ich tolerować.

Dorosłe samce owczarka greckiego są niezwykle dominujące w stosunku do innych psów. Osobniki żyjące w stadzie będą tak długo walczyć między sobą, dopóki nie ustanowią one hierarchii. Stąd hodowcy stanowczo odradzają trzymania samców razem. 

Psy należące do tej rasy charakteryzują się silnym instynktem stróżowania. Jest on z natury spokojny, jednakże, gdy nastąpi taka potrzeba jest gotowy stanąć w natychmiastowej obronie swego stada, właściciela oraz jego dobytku.

Reklama
Reklama

Owczarek grecki jest odporny, wytrzymały, potrafi zajmować się powierzonymi mu zwierzętami przez cały dzień niezależnie od warunków atmosferycznych. Ten pies nocą sypiał wraz ze zwierzętami (owcami, kozami) w zagrodzie, dbając o ich bezpieczeństwo oraz chroniąc je od wilków i niedźwiedzi. 

Czworonóg ten potrzebuje osoby spokojnej, ale zdecydowanej. Jego szkolenie nie jest trudne, ale ma on doskonały zmysł wyczuwania charakteru człowieka. Jeżeli rozpozna, że opiekun jego jest mało asertywny jest w stanie kompletnie go nie słuchać. Jednak nie oznacza to, że pies ten wymaga ostrego, brutalnego traktowania. Dobrze, aby właściciel tego zwierzęcia był aktywny fizycznie, ponieważ znudzone osobniki mają tendencję do niszczenia przedmiotów i intensywnego szczekania.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama