Humbaki obrońcami uciśnionych.

Naukowcy obserwowali dziwny wzór w zachowaniu humbaków: wieloryby celowo ratują zwierzęta, na które polują orki.

To zachowanie zostało po raz pierwszy zaobserwowane w 2009 roku przez ekologa morskiego Roberta Pitmana, kiedy obserwował stado orek polujący na fokę uwięzioną na krze lodowej u wybrzeży Antarktydy. Humbak interweniował, gdy orki niebezpiecznie zbliżały się do swojej ofiary. Prowadził skuteczne działania aby odgonić stado drapieżników. Gdy wybrzeże było czyste, foka mogła odpłynąć w bezpieczne miejsce.

Filmowcy BBC uchwycili także inne wydarzenie, podczas którego para humbaków próbowała uratować cielę wieloryba szarego przed orkami po tym, jak zostało oddzielone od matki.

Pitman zaczął zbierać relacje o humbakach wchodzących w interakcje z orkami i odkrył jedynie 115 udokumentowanych interakcji, zgłoszonych w latach 1951-2012.

Najwyraźniej humbaki celowo przerywają polowania orek, co zaobserwowano w 89% odnotowanych przypadków. Pytanie brzmi… dlaczego?

Orki mają mniej więcej za każdym raziem podobny system polowania na ofiary. Prawdopodobnie humbaki były świadkami takiego zachowania wymierzonego w swoje potomstwo. Stąd ich agresywna postawa do potencjalnych napastników. Być może humbaki ostrzegają orki albo mogą być motywowane zemstą. Bez względu na powód humbaki demonstrują swoje intensywne zachowania emocjonalne, które są niespotykane w świecie zwierząt.

Reklama

Naukowcy będą nadal badać te zjawiska, a także ustalać, dlaczego ci obrońcy ratują inne zwierzęta parami.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Żywa skamielina.

Dokładnie 82 lat temu odkryto pierwszą żywą latimerię. Rybę która jest przedstawicielką pradawnego gatunku zwierzęcia. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama