Porównanie tych samych ras psów z czasów obecnych vs. 100 lat temu

Psy są wokół nas od ponad 30 000 lat i zasłużyły na miano najlepszych przyjaciół ludzi. Odkąd zostały udomowione, gatunek przeszedł dramatyczne zmiany z powodu selektywnej hodowli. Niezależnie od tego, czy były to zmiany fizyczne, czy psychiczne, wpłynęły albo na poprawę eksterieru albo wręcz odwrotnie spowodowały u zwierząt poważne problemy zdrowotne.

Dopiero w XX wieku proces stał się bardziej wyrafinowany, gdy odkryto nowe metody selektywnej hodowli. Dzisiejszy wygląd popularnych ras psów może znacznie różnić się od tego, jak wyglądały sto lat temu. Niektóre rasy wyszlachetniały, inne niestety stały się dość osobliwe.

Zobaczmy, jak zmieniły się wybrane z nich.

Basset Hound
Tylne nogi basseta stały się zdecydowanie krótsze, a uszy znacznie dłuższe. Ich skóra ma teraz więcej fałdów niż wcześniej.


Mops
Te piękne małe psy do towarzystwa są mniej więcej tego samego rozmiaru co sto lat temu. Mają natomiast większe oczy i bardziej płaskie nosy. Niestety, wiąże się to z problemami z oddychaniem i innymi problemami zdrowotnymi.


Jamnik
Dziś jamniki mają dłuższy pysk i ciało. Poza tym ich klatka piersiowa jest nieco szersza, a tylne nogi krótsze.


West Highland White Terrier
U niego widoczną zmianą, jest to, że futro stało się trochę dłuższe i grubsze.

Reklama


Bulterier
Pysk bulteriera stał się krótszy, a szczęki i garb nosowy się powiększyły. Kształt ciała stał się bardziej zbity i umięśniony.


Seter irlandzki
Setery irlandzkie niewiele się zmieniły. Teraz mają wyjątkiem dłuższej i grubszą sierść oraz są troszkę smuklejsze.

Reklama


Owczarek niemiecki
W ciągu 100 lat owczarki niemieckie urosły i spotężniały. Cała budowa szkieletowa nieznacznie się zmieniła. Klatka piersiowa tych majestatycznych psów jest teraz szersza, tylne nogi krótsze, opadająca linia grzbietu. Ich futro stało się dłuższe i grubsze.


Bokser
Kształt ciała boksera został dość mocno zmieniony. Najbardziej widoczną zmianą są ich pyski, które były zdecydowanie dłuższe.


Rottweiler
Jak widać, dziś rottweilery nie mają już obcinanego ogona. Należy zwrócić uwagę na pysk tego psa. Zmiana jest ogromna.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama