Hamak dla kota- wady i zalety

Hamaki i inne wiszące legowiska często przykuwają naszą uwagę zarówno w sklepach zoologicznych jak i na zdjęciach w internecie. Mięciutkie, puchate, sprawiające, że sami bardzo chętnie moglibyśmy oddać się w nich w objęcia morfeusza aż proszą żeby kupić je naszemu kotu. Jednak czy to dobry pomysł? Czy kot będzie chciał w ogóle na tym spać? Czy tylko spojrzy z pogardą i uda się na spoczynek na swój ulubiony fotel, który kiedyś był twój?

Po co hamak?

Mówi się, że koty przesypiają większość swojego życia, ponieważ w ciągu dnia na sen poświęcają nierzadko dwa razy więcej czasu niż ludzie. Przeciętny kot w ciągu doby może przespać od 12 do nawet 18 godzin w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia, więc oczywistym staje się fakt, że musi mieć swoje miejsce do spania i regeneracji.

Nie łatwo jest znaleźć odpowiednie miejsce w domu, które nada się na legowisko dla kota i zostanie przez niego zaakceptowane aby stać się ulubionym miejscem odpoczynku. Koty z natury lubią obserwować swoje otoczenie z góry więc legowiska umieszczone na podłodze lub w mniemaniu naszych pupili, za nisko, zwyczajnie nie są dla nich interesujące. Hamak umieszczony wyżej może okazać się strzałem w dziesiątkę dla komfortu naszego pupila.

Zalety hamaków dla kota

Hamaki mają tę ogromną zaletę, że możemy je zamontować praktycznie wszędzie, dopasowując je do indywidualnych potrzeb naszego kota. Mogą przybierać przeróżne formy i kształty, np.: klasyczne, narożne, wieszane na kaloryferze, na stojaku, na drapaku. Mamy ogromny wybór hamaków w sklepach i internecie, ale wystarczy również odrobina kreatywności aby stworzyć taki hamak samemu i dopasować go nie tylko do naszego kota, ale również do wystroju wnętrza. 

Umieszczony w odpowiednim miejscu hamak będzie dawał naszemu kotu poczucie bezpieczeństwa i własnej przestrzeni, pozwoli mu spoglądać na nas z miejsca poniekąd dla nas niedostępnego co dla kota jest niezwykle ważnym elementem w jego otoczeniu. Koty lubią mieć swoje kryjówki i miejsca gdzie mogą się zrelaksować i gdzie nikt nie będzie im przeszkadzał.

Reklama

Wady hamaków dla kota

Z racji tego, że mamy dowolność w wyborze rodzaju, kształtu, materiału i koloru hamaków to jedyną wadą może tu być konstrukcja takiego legowiska. Szczególnie wadliwe mogą się okazać hamaki i legowiska montowane na przyssawki, ponieważ ich udźwig najczęściej nie jest tak duży jak opisują producenci. Decydując się na hamak z takim mocowaniem, bo np. nasz kociak jest lekki, musimy brać pod uwagę, że koty w większości przypadków nie wdrapują się na takie legowisko, ale wskakują, co w momencie lądowania może zwiększyć obciążenie tak, że nasz hamak się odczepi.

Decydując się na zakup hamaka dobrze jest sprawdzić solidność konstrukcji zanim kot zacznie z niego korzystać. Jeżeli jest to hamak na stojaku to sprawdźmy czy konstrukcja jest stabilna i nic się nie chwieje a coś trochę cięższego od kota umieśćmy na hamaku z przyssawkami aby sprawdzić czy nie odczepi się po chwili użytkowania.

Reklama

Kocie preferencje

Oczywistym jest fakt, że koty to indywidualiści i nie każdy kot będzie kochał swój hamak i uznawał go za ulubione miejsce do odpoczynku. Nikt nie może dać nam gwarancji, że to się kotu na pewno spodoba. Niektóre koty mogą zacząć korzystać z takiego legowiska od razu, inne dopiero po jakimś czasie, jeszcze inne wcale. Są też koty, które mogą być zainteresowane z początku nowym elementem otoczenia a później jednak im się znudzi i już na hamak nie spojrzą lub będą zaglądały do niego sporadycznie i tylko na chwilę.

Warto przyjrzeć się swojemu kotu przez kilka dni i zwrócić uwagę na to gdzie naprawdę lubi spędzać czas. Jeżeli mamy kota który nie wskakuje na parapety, nie szuka wyższego punktu obserwacji, śpi głównie na podłodze to może się okazać, że hamakiem też nie będzie zainteresowany. Jeżeli widzimy jednak, że kot często wskakuje na szafę i z tamtego miejsca przygląda nam się jak coś robimy, albo idzie się tam umyć po jedzeniu to hamak umieszczony wysoko, ale tak żeby kot swobodnie mógł się w nim znaleźć może się okazać świetnym rozwiązaniem i nasz pupil nie będzie już chciał innego legowiska.

Hamaki i inne podobne legowiska dla kotów możemy kupić naprawdę niedrogo przez internet lub w sklepach zoologicznych. Możemy też wykonać je sami z materiałów które kupimy za niewielką kwotę i stworzyć coś oryginalnego dla swojego pupila.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Natalia Hrabia

Reklama

Podobne artykuły

Międzynarodowy Dzień Kota

Koty jako jedne z najczęściej posiadanych zwierząt domowych posiadają swoje własne światowe święto zwane Międzynarodowym [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama