Dlaczego kot śpi na człowieku – odpowiadamy

Opiekunowie kotów czasami pewnie zastanawiają się nad tym dlaczego kot śpi na człowieku i kładzie się na klatce piersiowej. Wszak koty mają opinię samotników i indywidualistów (mogę od razu powiedzieć, że jest to absolutny mit!). Co może zatem oznaczać kładzenie się kota na Twoich kolanach, czy klatce piersiowej? 

Co oznacza jak kot śpi na człowieku? 

Aby zrozumieć to zachowanie, trzeba przede wszystkim zrozumieć, że kot jest zwierzęciem silnie terytorialnym, przez co jest bardzo wyczulony na wszelkie zapachy niewyczuwalne dla nas. Zapachy są dla kota całym światem, dlatego tak trudno jest zaprzyjaźnić ze sobą dwa koty (integracja jest oczywiście możliwa, ale po prostu trwa o wiele dłużej, niż w przypadku psów). Przez to też koty, jeśli wychodzą na spacery na smyczy (pamiętajcie, że kotów nigdy nie wolno wypuszczać luzem), nie będą radośnie obwąchiwać się z innymi kotami, tak, jak robią to psy. U kociaków proces akceptowania drugiego osobnika to cały proces, o którym opowiem innym razem. 

Dlaczego kot kładzie się na człowieku? 

Koty regularnie oznaczają swoje terytorium zapachem, który jest dla nas niewyczuwalny. Jeśli jesteś opiekunem kota, pewnie pamiętasz sytuacje, w których kot podchodzi do Ciebie i ociera się o Twoje łydki. Bardzo często jest to przez ludzi odczytywane jako zachowanie pełne czułości i miłości. I choć faktycznie kot w pewnym stopniu okazuje w ten sposób przywiązanie do swojego opiekuna, to jest to przede wszystkim zachowanie mające na celu zostawić na Tobie jego zapach. Innymi słowy, kot ocierając się o Ciebie oznacza po prostu, że jesteś częścią jego stada. Taka wymiana zapachów sprawia, że kot czuje się bezpiecznie. Zapach oczywiście po jakimś czasie wyparowuje, dlatego kot czuje potrzebę, żeby go znowu uzupełnić. 

Gdy kot kładzie się na człowieku, jest to wyraz zaufania i czułości, znak, że kot Ci ufa i uważa Cię za część swojego terytorium, i część stada. 

Jeśli kot wybrał Twoje kolana, czy klatkę piersiową za miejsce snu, czy odpoczynku, powinieneś uznać to za komplement, ponieważ jest to oznaką wielkiego zaufania, szczególnie jeśli mruczek leży na Tobie i wszedł w fazę REM (trzęsie się, rusza łapkami, warczy, etc.). 

Reklama

Wbrew powszechnej opinii, koty bardzo potrzebują ludzkiego towarzystwa, nie bez powodu są nazywane kotami domowymi. Mit, że kot jest samotnikiem i indywidualistą wynika z tego, że koty nie okazują uczuć tak ekspresyjnie i wyraźnie, jak choćby psy. Nie znaczy to, że nie są to pełne uczuć zwierzęta. Mogę powiedzieć ze swojego osobistego doświadczenia, że moje koty z całą pewnością nie spełniają kryteriów indywidualistów i samotników. Zawsze czekają niecierpliwie pod drzwiami, kiedy słyszą domofon, są zaniepokojone, kiedy któregoś domownika nie ma przez dłuższy czas, przytulają się kilkanaście razy dziennie i uwielbiają spać przy mojej poduszce. Jeszcze jednym powodem dla którego Twój kot śpi na Twojej klatce piersiowej, czy w nogach jest to, że jesteś po prostu o wiele cieplejszy i wygodniejszy, niż jakiekolwiek legowisko

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama