Biały lew – gdzie można go spotkać?

Białe lwy to wyjątkowe i egzotyczne zwierzęta, które mimo odrębnego koloru nie traktuje się jako odrębny podgatunek. Jest to mutacja genetyczna lwów południowoafrykańskich. Mogłoby się wydawać, że ich kolor to objaw albinizmu, jednak jest to leucyzm, w którym występuje niedobór ciemniejszych pigmentów w skórze i sierści, ale nie w tęczówkach oczu. Jest to jednocześnie łagodna mutacja genu odpowiedzialnego za albinizm. Obecnie na świecie szacuje się ich zaledwie kilkaset sztuk, a lwy znajdują się pod ścisłą ochroną. 

Spis treści: ( kliknij aby przejść )

  1. Naturalne występowanie białych lwów
    1. Białe lwy w niewoli

      Naturalne występowanie białych lwów

      Te wyjątkowe zwierzęta występują na terenie Afryki Południowej, głównie w rejonie Timbavati w rezerwatach dzikiej przyrody w Republice Południowej Afryki. Tamtejsi tubylcy uznają je za święte zwierzęta, które jednak padają częstym łupem kłusowników. Zasiedlają one głównie sawanny, tereny półpustynne i górzyste oraz busz. Ich naturalne środowisko to okolice Parku Krugera.

      Ze względu na swój mistyczny wygląd przez wieki były kojarzone z legendami i wierzeniami, a ich istnieniu przypisywano magiczne skojarzenia. Pierwsze pojawienie się tego lwa udokumentowano dopiero w 1938 r. co sprawiło, że stały się one pożądane przez myśliwych i turystów. Przełożyło się to na ich obecną małą grupę żyjącą w swoim naturalnym środowisku.

      Białe lwy w niewoli

      Ze względu na opinię, wedle której te zwierzęta nie miały sobie dawać rady w naturalnym ekosystemie, ogromna liczba białych lwów znajduje się w ogrodach zoologicznych na całym świecie. Jednak ta koncepcja została już obalona i ich nietypowy kolor nie ma negatywnego wpływu na ich życie w środowisku naturalnym. Krytycy jednak nadal uważają, że ich kolor utrudnia im ukrycie się w trawie sawanny oraz sprawia, że są znacznie bardziej widoczne podczas zdobywania pożywienia. Obecne badania nie podzielają jednak tej tezy.

      Obecnie białe lwy są często uznawane za atrakcję turystyczną, przez co ich rozmnażanie i hodowla przebiega pod stałą opieką i kontrolą opiekunów. Dodatkowo istnieje obawa przed utraceniem białych lwów poprzez rozmnażanie się ich ze zwykłymi lwami. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ gen wywołujący ten kolor futra i skóry jest recesywny co sprawia, że lew w przyszłości będzie mógł mieć białe potomstwo, o ile zostanie skrzyżowane z białym osobnikiem.

      Reklama

      Zapisz się na newsletter!

      Autor: Redakcja

      Reklama

      Podobne artykuły

      Reklama

      Czytaj dalej

      Dodaj komentarz

      Reklama