czkawka u psa

Czkawka u psa i szczeniaka – jak sobie z nią radzić?

Czkawka u psa pojawia się często i równie niespodziewanie, co u ludzi. Problemy z nią miewają zarówno dorosłe psy, jak i szczeniaki. Dlaczego tak się dzieje i czy jest coś co można na ten problem poradzić? 

Czkawka u szczeniaka – przyczyny 

Częsta czkawka u szczeniaka, podobnie jak u ludzi jest najczęściej spowodowana zbyt łapczywym jedzeniem. Kiedy psiak je za szybko, przepełniony żołądek podrażnia przeponę, która wywołuje czkawkę. Z uwagi na duże zapotrzebowanie kaloryczne i olbrzymią ilość energii, jest to zjawisko, które często występuje u małych psów, uwielbiają one dużo i szybko jeść (co jest również powodem dla którego porcje powinny być dokładnie wyliczone, by zwierzak nie zjadał za dużo). 

Kolejnym powodem czkawki u psa może być też połknięcie ciała obcego. Szczeniaki poznają świat i są bardzo ciekawskie, dlatego może się zdarzyć, że pies połknął na spacerze kamień, czy jakieś małe ciało obce w domu, np. dziecięcą zabawkę, czy biżuterię. Jeśli podejrzewasz, że mogło się tak stać, niezwłocznie udaj się z pupilem do weterynarza, ciało obce może spowodować nawet przebicie jelita, jest to stan zagrażający życiu! 

Częsta czkawka u psa 

Częsta czkawka u dorosłego psa może być spowodowana również zbyt łapczywym jedzeniem, podobnie jak u szczeniaka, szczególnie, jeśli psiak ma problemy z kontrolowaniem ilości jedzenia (częsty problem, szczególnie u psów większych ras). Zbyt szybkie jedzenie może być też spowodowane brakiem poczucia bezpieczeństwa w domu. Może dzieci przeszkadzają mu w jedzeniu? Albo inne zwierzęta? Psiak musi mieć zapewniony spokój podczas posiłków, inaczej może się to kończyć czkawką, a na dłuższą metę problemami ze strony układu pokarmowego. 

Do innych przyczyn czkawki należy również zarobaczenie, dlatego pamiętaj, by regularnie psa odrobaczać. Alergie również mogą wywoływać czkawkę. 

Reklama
One moment, please...

Please wait while your request is being verified...

Reklama

Czkawka u psa w nocy 

Jeśli psiak jest zmęczony, czy zestresowany, może również czkać. Przyczyną czkawki u psa w nocy mogą być zatem złe sny albo zwyczajnie wyziębienie organizmu. Najlepiej będzie jednak skonsultować wszystkie obawy z lekarzem weterynarii, bowiem czkawka czasami może być nawet objawem zapalenia płuc, czy astmy. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama