czkawka u psa

Czkawka u psa i szczeniaka – jak sobie z nią radzić?

Czkawka u psa pojawia się często i równie niespodziewanie, co u ludzi. Problemy z nią miewają zarówno dorosłe psy, jak i szczeniaki. Dlaczego tak się dzieje i czy jest coś co można na ten problem poradzić? 

Czkawka u szczeniaka – przyczyny 

Częsta czkawka u szczeniaka, podobnie jak u ludzi jest najczęściej spowodowana zbyt łapczywym jedzeniem. Kiedy psiak je za szybko, przepełniony żołądek podrażnia przeponę, która wywołuje czkawkę. Z uwagi na duże zapotrzebowanie kaloryczne i olbrzymią ilość energii, jest to zjawisko, które często występuje u małych psów, uwielbiają one dużo i szybko jeść (co jest również powodem dla którego porcje powinny być dokładnie wyliczone, by zwierzak nie zjadał za dużo). 

Kolejnym powodem czkawki u psa może być też połknięcie ciała obcego. Szczeniaki poznają świat i są bardzo ciekawskie, dlatego może się zdarzyć, że pies połknął na spacerze kamień, czy jakieś małe ciało obce w domu, np. dziecięcą zabawkę, czy biżuterię. Jeśli podejrzewasz, że mogło się tak stać, niezwłocznie udaj się z pupilem do weterynarza, ciało obce może spowodować nawet przebicie jelita, jest to stan zagrażający życiu! 

Częsta czkawka u psa 

Częsta czkawka u dorosłego psa może być spowodowana również zbyt łapczywym jedzeniem, podobnie jak u szczeniaka, szczególnie, jeśli psiak ma problemy z kontrolowaniem ilości jedzenia (częsty problem, szczególnie u psów większych ras). Zbyt szybkie jedzenie może być też spowodowane brakiem poczucia bezpieczeństwa w domu. Może dzieci przeszkadzają mu w jedzeniu? Albo inne zwierzęta? Psiak musi mieć zapewniony spokój podczas posiłków, inaczej może się to kończyć czkawką, a na dłuższą metę problemami ze strony układu pokarmowego. 

Do innych przyczyn czkawki należy również zarobaczenie, dlatego pamiętaj, by regularnie psa odrobaczać. Alergie również mogą wywoływać czkawkę. 

Reklama

Czkawka u psa w nocy 

Jeśli psiak jest zmęczony, czy zestresowany, może również czkać. Przyczyną czkawki u psa w nocy mogą być zatem złe sny albo zwyczajnie wyziębienie organizmu. Najlepiej będzie jednak skonsultować wszystkie obawy z lekarzem weterynarii, bowiem czkawka czasami może być nawet objawem zapalenia płuc, czy astmy. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama