Co to jest derka, do czego służy i jak wybrać najlepszą?

Konie przebywające w środowisku naturalnym doskonale potrafią przystosować się do różnorodnych warunków takich jak niska temperatura, czy opady deszczu i śniegu. Jednak zwierzęta udomowione spędzające większą część doby – niezależnie od pory roku – w stajni, czasem nie mają możliwości, aby przygotować się na przyjście jesieni i zimy. Każdy właściciel ma obowiązek, aby jak najlepiej zadbać o zdrowie swojego czterokopytnego towarzysza. W celu ochrony koni przed zimnem i zmianami temperatur stosuje się różnego rodzaju derki. Okrycia te są przydatne także  w sezonie letnim – ich zadaniem jest wtedy zapobieganie ukąszeniom owadów. Kiedy warto zdecydować się na derkowanie konia? Jakie derki powinny znaleźć się w zaopatrzeniu każdego jeźdźca?

Kiedy warto derkować konia?

Kiedy zbliża się sezon jesienno-zimowy każdy właściciel konia musi zadać sobie pytanie – derkować, czy nie? Dużą rolę odgrywa tu rodzaj stajni w której znajduje się zwierzak. Jeżeli jest to ocieplony budynek koń będzie narażony na zdecydowanie większe zmiany temperatur wychodząc na padok w ciągu dnia. Jednocześnie ciepło w stajni sprawi, że sierść zimowa nie będzie zbyt bogata. W takiej sytuacji często derkowanie okazuje się niezbędne nawet w przypadku nieogolonego czworonoga. Z kolei stajnia angielska charakteryzuje się temperaturą porównywalną do zewnętrznej i pozwala zwierzęciu przygotować się stopniowo do coraz niższej temperatury powietrza. Jeżeli więc koń nie jest ogolony – derka nie będzie mu potrzebna. Ważnym czynnikiem jest też sposób użytkowania zwierzęcia. Z reguły właściciele koni sportowych decydują się na regularne golenie, które z założenie determinuje użycie różnego rodzaju derek. Z kolei konie hodowlane, czy rekreacyjne nie doświadczają intensywnego wysiłku i z powodzeniem można je użytkować również z zimową sierścią.

Koń nieogolony, a stosowanie derek

Z reguły derkowanie kojarzone jest tylko z końmi ogolonymi. Jednak istnieje wiele sytuacji, w których również konie, których sierść pozostaje naturalna potrzebują derek. W dużej mierze należy uzależnić konieczność stosowania okrycia od intensywności treningów. Jeżeli cały proces derkowania rozpocznie się już jesienią, sierść zwierzęcia nie urośnie nadmiernie. Dzięki temu koń nie będzie zbytnio się pocił. Gwałtowne zmiany temperatury, które występują zimą podczas treningów mogą być bardzo ryzykowne dla zdrowia zwierzaka. Należy więc pamiętać o konieczności używania derek osuszających po każdym wysiłku.

Sezon zimowy – jakie derki będą potrzebne?

Na sezon zimowy warto przygotować się z wyprzedzeniem. Jeżeli koń ma zostać ogolony, w wyposażeniu powinno znaleźć się przynajmniej kilka różnych derek. Najważniejszy jest oczywiście egzemplarz typowo stajenny. Derka tego typu przeznaczona jest do użytku tylko i wyłącznie w boksie. Materiały użyte do jej produkcji zapewniają komfort termiczny, lecz nie są na tyle wytrzymałe, aby sprawdziły się podczas szaleństw na padoku. Są też z reguły mocno zabudowane i nie zapewniają zbytniej wygody w ruchu. Wychodząc na pastwisko koń powinien zostać przebrany w derkę padokową. Modele dostępne w sklepach charakteryzują się gramaturą od 200 do 500 g – są więc wyjątkowo lekkie. Warto pamiętać o tym, żeby okrycie przeznaczone na dwór nie było zbyt ciepłe, gdyż koń z reguły pozostaje tam w ciągłym ruchu. A przegrzanie może być równie niebezpieczne jak wychłodzenie. W swoim zaopatrzeniu warto mieć także cienką derkę przejściową. Będzie ona w szczególnie potrzebna jesienią i wiosną, kiedy temperatura jest zmienna. Jej charakterystyczną cechą jest brak konkretnego ocieplenia – jedynie podszycie polarem. Pełni ona głównie funkcję ochrony przed deszczem i wiatrem. Każdy jeździec musi również pamiętać o zakupie derki polarowej. Jest ona niezbędnym elementem wyposażenia, z którego należy korzystać przed i po każdym treningu. Jej zadaniem jest przede wszystkim osuszenie konia po wysiłku przed założeniem mu grubej derki stajennej. Warto zaopatrzyć się nawet w kilka sztuk okrycia tego typu, gdyż będzie ono wykorzystywane na każdej jeździe.

Najważniejsze cechy dobrej derki 

Bez względu na rodzaj derki – każde okrycie powinno spełniać kilka podstawowych wymagań. Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rozmiar – jest on podawany w długości od kłębu do ogona. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem są rozcięcia na łopatkach gwarantujące swobodę ruchu. Wielu właścicieli decyduje się na zakup modeli wyposażonych w klapę na ogonie. W sezonie jesiennym i wiosennym konie często wycierają ogon, a dodatkowa ochrona w postaci derki zapobiega powstaniu niezbyt estetycznych efektów tego niepożądanego zachowania. Bardzo ważna jest obecność solidnych pasów odpowiedniej długości. Powinny one znajdować się pod brzuchem – zapinane na ukos, oraz pomiędzy tylnymi nogami. Dzięki nim derka nie przekrzywi się podczas ruchów zwierzęcia. Ważny jest dobór odpowiedniej grubości derki padokowej i stajennej. Konie odczuwają temperaturę zupełnie inaczej niż ludzie. Średnia waga tego czworonoga to 400-500 kg więc odbywające się w organizmie procesy metaboliczne wytwarzają dużą ilość ciepła. Derka nie może więc doprowadzić do przegrzania konia.

Reklama

Derki nie tylko na zimę

Również latem warto wprowadzić stosowanie derek. Modele siatkowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed ukąszeniami owadów. Niezwykle ważne jest to, aby derka tego typu posiadała ochronę brzucha oraz kaptur na szyję – są to bowiem najbardziej newralgiczne miejsca narażone na dyskomfort. Dobrym pomysłem może okazać się także dokupienie maski i nauszników, aby ochrona przed ugryzieniami była zmaksymalizowana. Letnia derka powinna być wykonana z przewiewnego materiału w jasnym kolorze. Często stosowanym rozwiązaniem jest zakup modelu, którego barwy układają się w paski zebry – potwierdzono, że wzór ten zmniejsza ilość owadów siadających na końskim ciele. 

Derkowanie konia w wielu sytuacjach jest potrzebne dla utrzymania zwierzaka w dobrym zdrowiu. Niezwykle ważne jest jednak dostosowanie wybranych derek do warunków, w których zwierzę przebywa oraz jego stanu zdrowia. Warto też wybierać produkty wysokiej jakości, aby koń ubrany w derkę był całkowicie bezpieczny i czuł się komfortowo. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Jak nauczyć psa aportować

Jak nauczyć psa aportować? Zabawa z pupilem jest jedną z najlepszych form spędzania czasu razem [...]

Reklama

Czytaj dalej

Szkolenie psów obronnych

Celem szkolenia psów obronnych jest uzyskanie wysokiej dyscypliny oraz podporządkowania psa przewodnikowi. Szkolenie pozwala nauczyć psa zatrzymania napastnika, panowania nad jego własną [...]

Dodaj komentarz

Reklama