Codzienna pielęgnacja maltańczyka – dobre rady

Maltańczyk to jedna z najstarszych znanych nam ras psów. Jest to niezwykle oddany oraz przywiązany do opiekuna pies, dzięki czemu cieszy się ogromną popularnością. Uwagę przykuwa ich piękna oraz lśniąca szata. Mimo wszystko nie jest to pies dla każdego bowiem wymaga regularnej pielęgnacji.

Jak prawidłowo dbać o maltańczyka?

Szczególną uwagę należy zwrócić na włosy maltańczyka. Psy bardzo mało linieją za to ich włosy mają tendencję do kołtunienia się a co za tym idzie wymagają codziennego szczotkowania. Na początek wystarczy do tego zwykły metalowy grzebień jednak z czasem warto zaopatrzyć się w profesjonalne szczotki z prostymi metalowymi pinami, które nie ranią skóry zwierzęcia i dokładnie rozczesują.

Co najmniej raz w miesiącu a nawet raz w tygodniu maltańczyk powinien zostać wykąpany. Przed tym należy go dokładnie wyczesać, tak żeby nie powstały żadne kołtuny. Do kąpieli stosujemy szampony dla skóry delikatnej czy produkty, które dodatkowo nawilżają. Po wszystkim owijamy psa ręcznikiem i czekamy aż wchłonie się nadmiar wody. Następnie suszymy włosy suszarką, uważając aby strumień powietrza nie był zbyt gorący. Na koniec nie możemy zapomnieć o dokładnym rozczesaniu włosów.

Oczy, uszy i paznokcie – jak pielęgnować?

Oczy są szczególnie wrażliwym miejscem u tej rasy psów. Kanały łzowe często się zatykają co objawia się stałym wyciekiem ropnym z oczu. Aby zniwelować ten problem można je przecierać wacikiem zwilżonym ciepłą i przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Z pomocą przychodzą również specjalne płyny do higieny oczu.

Powinniśmy co jakiś czas sprawdzać stan paznokci ponieważ nie zawsze psy mają możliwość ich samodzielnego ścierania. Powinniśmy robić to średnio co trzy tygodnie. Przycinanie wymaga dużego doświadczenia oraz wprawy, więc jeśli nie jesteśmy gotowi aby zrobić to samemu możemy powierzyć to weterynarzowi.

Reklama

Kolejnym ważnym punktem w pielęgnacji maltańczyka jest higiena uszu. Powinniśmy je kontrolować co cztery tygodnie. Uszy można przemywać wacikiem ze specjalnym płynem do ucha lub wacikiem nasączonym zwykłą wodą. Dodatkowo jeśli jest taka potrzeba należy usuwać z nich nadmiar owłosienia celem prawidłowej wentylacji ucha. Włosy usuwamy delikatnie przy pomocy pęsety.

Jak widać pielęgnacja maltańczyka składa się z wielu bardzo ważnych elementów. Nie jest to trudne zadanie lecz wymaga od nas czasu i poświęcenia. Dbanie o psa powinno na stałe zagościć w naszym planie dnia aby utrzymać go w jak najlepszej kondycji. Warto o tym wszystkim pomyśleć zanim zdecydujemy się na psa tej rasy.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak oduczyć psa sikania w domu

Jak oduczyć psa sikania w domu? To pytanie zadają sobie nieustannie właściciele psów (szczególnie szczeniaków) [...]

Dodaj komentarz

Reklama