Czy pies może jeść czekoladę

Pewnie nie raz, nie dwa zdarzyło Ci się patrzeć na błagające oczy Twojego psiaka i musieć odmówić mu deseru, który właśnie zjadasz. Niektóre psy naprawdę uwielbiają czekoladę i sam jej zapach wystarczy, by robiły maślane oczka i prosiły o chociaż kawałeczek. Jak jednak wygląda sprawa z czekoladą? Czy pies może jeść czekoladę

Czy pies może jeść czekoladę? 

Mimo tego, że chcielibyśmy dla psiaka jak najlepiej i z pewnością zależy nam na tym, żeby niczego mu nie odmawiać, czekolady niestety odmówić musimy. Odpowiadający na pytanie, czy pies może jeść czekoladę, odpowiadam zdecydowanie i jednoznacznie: nie! 

Niebezpieczeństwo zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju czekolady, ale też od masy psa i tego, ile zdołał tej czekolady zjeść. 

Co sprawia, że czekolada jest tak toksyczna dla psów? W czekoladzie znajduje się składnik zwany teobrominę. Dla ludzi nie jest ona trująca i metabolizujemy ją bez problemu, nasi czworonożni przyjaciele nie mogą się pochwalić podobnym metabolizmem. Psy bardzo, bardzo wolno trawią teobrominę, co sprawia, że w kumuluje się ona w toksycznych dla psiaka ilościach. 

Masa psa ma ogromne znaczenie 

Oczywiście duże psy mogą zjeść więcej czekolady niż mniejsze psiaki, jednak nigdy nie warto ryzykować i narażać psiaka na zatrucie. Oczywiście nie każda czekolada ma taką samą ilość teobrominy. Najwyższą ilość ma gorzka czekolada i czekolada gorzka do picia. Mniej tej substancji zawierają czekolada mleczna i biała. 

Reklama

Jednak nawet mała ilość czekolady, niezależnie od jej rodzaju, może spowodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. W przypadku lekkiego zatrucia najczęściej można zauważyć wymioty i biegunki. Wysokie stężenie teobrominy w organizmie psiaka spowoduje drżenie mięśni, arytmię, krwawienia i nawet atak serca. 

Jakich objawów szukać? 

Zatrucie teobrominą najczęściej objawia się pobudzeniem i wymiotami, które pojawiają się około 2 godzin od zjedzenia czekolady. Pamiętaj, że już 25 gram czekolady może wywołać zatrucie u psiaka ważącego 20 kg. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Barf - dieta dla psa

BARF jest akronimem od „bones and raw food”, co oznacza dosłownie „kości i surowe jedzenie”. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama