Cieczka po sterylizacji u suczki – czy jest możliwa?

Sterylizacja jest najlepszym sposobem na zapewnienie suczce spokoju od cieczek na całe życie, a także na uchronienie jej przed wieloma chorobami, takimi jak nowotwór listwy mlecznej, ropomaciczem, a także ciążą urojoną. Czy po sterylizacji suka ma cieczkę? Czy zdarzają się takie przypadki

Czym jest cieczka u suczki? 

Cieczka u suczki jest czasem, kiedy suczka może z łatwością zajść w ciążę. Trwa ona aż 3 – 4 tygodni i pojawia się zazwyczaj dwa razy w roku. Zazwyczaj, ponieważ niektóre rasy, np. basenji mają cieczkę tylko raz w roku. Z kolei u młodych psów, szczególnie przez kilka pierwszych cieczek, mogą być one nieregularne i występować cześciej, nawet co 2 – 3 miesiące. 

Suczka może zajść w ciążę już przy pierwszej cieczce, dlatego warto mieć ją na oku. Warto również dodać, że koniec krwawienia nie jest końcem cieczki! Bynajmniej. Po około 10 dniach od rozpoczęcia krwawienia wchodzi w najbardziej płodną fazę, kiedy wydzielina jest przezroczysta, przez co bardzo łatwo ją przeoczyć. 

Pierwsza cieczka u suczki pojawia się zazwyczaj pomiędzy 6 a 12 miesiącem jej życia. Oczywiście wszystko zależy od wielkości i rasy psa, przyjęło się jednak, że mniejsze psiaki dojrzewają nieco wolniej od większych. 

Czy po sterylizacji występuje cieczka? 

Cieczka po sterylizacji faktycznie może wystąpić u niektórych psiaków, jednak jest to bardzo rzadkie zjawisko. Dzieje się tak czasami wtedy, kiedy w jamie brzusznej po sterylizacji zostanie malutki fragment jajnika, który zostaje aktywny hormonalnie i sprawia, że cykl płciowy suczki zaczyna się od nowa. 

Czy to znaczy, że sterylizacja została źle przeprowadzona? Cóż, czasami faktycznie może to być kwestią źle przeprowadzonego zabiegu, jednak najczęściej jest to po prostu sytuacja, w której kawałek jajnika został niezauważony. 

Reklama

Jajniki u psów są naprawdę malutkie i z łatwością można przeoczyć kawałek o wielkości kilku milimetrów. W takiej sytuacji może również wystąpić ciąża urojona. W takiej sytuacji trzeba niestety powtórzyć zabieg. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Cieczka po sterylizacji u suczki – czy jest możliwa?

  1. Suczka po sterylizacji a gdyby została zgwałcona to co by było dalej?–ona wskakuje na psa i robi takie ruchy jak by chciała. proszę o odpowiedz

Dodaj komentarz

Reklama