Czy karma mokra jest odpowiednia dla każdego psa?

Podawanie psu gotowych karm jest jednym z najpopularniejszych i nie ma co ukrywać najwygodniejszych sposobów żywienia pupila. Podawać można mu zarówno suchą, jak i mokrą karmę. Ta ostatnia jest wyborem wielu właścicieli zwierząt. Czy jednak każdy pies jest idealnym kandydatem do jedzenia mokrego pokarmu? Zobacz, co musisz wiedzieć o żywieniu psa mokrą karmą.

Co powinien jeść pies?

Zarówno suche, jak i mokre karmy dla psów mają swoje zalety i wady. Ta pierwsza posiada wysoką zawartość wody, przez co posiłki dostarczają małej dawki kalorii, a jednocześnie wypełniają żołądek i zapewniają uczucie sytości. Mokra karma ma też pozytywny wpływ na poprawne funkcjonowanie nerek. Warto też wspomnieć, że dzięki swojej aromatyczności pobudza apetyt i zachęca pupila do jedzenia. Zalety mokrej karmy dla psów zależą jednak od jej jakości. Ta dobra nie zawiera sztucznych dodatków (cukru, barwników, aromatów, konserwantów), a jedynie wysokiej jakości składniki takie jak mięso, ryby, białka oraz jest zrównoważona pod względem ilości białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Dodatkowo dobra karma mokra to ta o dużej zawartości mięsa i wyszczególnionych w składzie podrobów. 

Mokra karma – kiedy to dobry wybór?

Kluczowymi czynnikami wpływającymi na dietę psa jest jego wiek oraz zdrowie. Karma mokra szczególnie polecana jest starszym czworonogom, u których mogą wystąpić problemy z jedzeniem suchego pożywienia związane np. z utratą apetytu lub kłopotami z zębami. Wilgotna i miękka ułatwi spożywanie pożywienia. Mokra karma polecana jest również dla psów z nadwagą oraz nietolerancjami pokarmowymi. Z racji tego, że ma ona niższą zawartość węglowodanów, pozwala na dokładniejsze kontrolowanie wagi oraz zapobieganie problemom żołądkowym u czworonogów. Te ostatnie wykluczysz również dzięki temu, że mokra karma dla psów poddawana jest wysokiemu ciśnieniu oraz temperaturze, przez co jest mniej przetworzona niż ta sucha, a więc lekkostrawna.

Czy pies może jeść tylko mokrą karmę?

Dieta psa powinna być jak najbardziej urozmaicona. Prowadzenie takiej umożliwiają mokre karmy z https://zoo24.pl/50-karma-mokra-dla-psow dostępne w wielu smakach np.  z cielęciną, wątróbką wołową, rybą, kurczakiem, królikiem, dziczyzną, kaczką, wieprzowiną, indykiem i itp. Oparcie diety tylko o nią wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami. Pierwszym z nich są spore wydatki na pożywienie. Z racji wysokiej zawartości wody i niskiej koncentracji składników odżywczych psu trzeba podawać ok. 5 razy większe dawki niż w przypadku suchych granulek. Oprócz tego chcąc podawać pupilowi tylko mokrą karmę, musisz zwrócić uwagę na to, aby była ona produktem zbilansowanym, pełnoporcjowym i dostosowanym do indywidualnych potrzeb czworonoga, czyli jego wieku, stanu zdrowia, poziomu aktywności i oczywiście upodobań kulinarnych.

Wielu właścicieli wiedząc o tych wyzwaniach, często decyduje się na tzw. karmienie mieszane. Stawiając na nie, musisz wybrać karmę dominującą (mokrą lub suchą) – będzie ona stanowić 80% wyżywienia, a całą resztę uzupełniać drugim rodzajem pożywienia.  

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama