Zdrowie, lśniąca sierść, błysk w oku i nieskończone pokłady energii - który opiekun nie chciałby właśnie w takiej formie widzieć swojego czworonoga? Jednym z najważniejszych elementów na to wpływających jest codzienna dieta. Jak karmić psa, by był silny, zdrowy i radosny? Sprawdź!

Jak karmić psa? Porady dla opiekunów czworonogów

Zdrowie, lśniąca sierść, błysk w oku i nieskończone pokłady energii – który opiekun nie chciałby właśnie w takiej formie widzieć swojego czworonoga? Jednym z najważniejszych elementów na to wpływających jest codzienna dieta. Jak karmić psa, by był silny, zdrowy i radosny? Sprawdź!

Jak karmić psa? Składniki pod lupą

Zastanawiając się nad tym, jak karmić psa, warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka aspektów. Na pewno bardzo ważne są potrzeby naszego czworonożnego przyjaciela – mowa tu o konieczności dostarczania mu odpowiedniej ilości białek, tłuszczów, witamin i substancji mineralnych. Wskazuje się, że chcąc odpowiednio dbać o nasze czworonogi, powinniśmy podawać im w pożywieniu około 40 różnych składników odżywczych. Co ważne, nie liczy się tylko wspomniana ich ilość, lecz także jakość oraz odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi elementami. Oto przykładowe z nich:

  • NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe dostarczają psu dużo energii (tłuszcze mają ponad 2,5 raza więcej kalorii niż węglowodany i białka, co ma swoje plusy, lecz jeśli nie chcemy doprowadzić do wystąpienia nadwagi u naszego psa, warto mieć je pod kontrolą). Umożliwiają też rozpuszczanie się witamin A, D, E oraz K, wspierają układ odpornościowy zwierzęcia, a także znakomicie oddziałują na jego skórę i sierść. 
  • Witamina A – to jeden z silniejszych antyoksydantów, który sprzyja usuwaniu z organizmu wolnych rodników. Dzięki temu chronimy naszego psa przed wystąpieniem stresu oksydacyjnego, który ma negatywny wpływ na jego funkcjonowanie. Co więcej, witamina A korzystnie oddziałuje też na wzrok psa,
  • Wapń – to jeden z istotniejszych składników dla układu kostnego naszych psów. Bardzo ważne jest jednak zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy nim a fosforem – ich prawidłowe ilości są szczególnie ważne dla szczeniąt, ponieważ znajdują się one w etapie intensywnego rozwoju (przed zakupem karmy zwróć uwagę, czy znajduje się na niej dopisek Junior, jak np. PEDIGREE® Vital Protection Junior).

Są to tylko niektóre z ważnych dla naszych psów składników – czy jesteśmy w stanie samodzielnie zadbać o prawidłowe ich dostarczanie? Może być to niezwykle trudne, dlatego warto postawić na specjalistycznie stworzone pełnoporcjowe karmy. Zapewniają one naszym ukochanym psom zbilansowane i kompletne posiłki. Jak zatem karmić psa? Tak, by jego potrzeby odżywcze był w pełni zaspokojone!

Kiedy, ile razy i jak karmić psa – warto wiedzieć!

  • Zaleca się podawanie dorosłym psom dwóch- trzech posiłków dziennie. Powinno odbywać się to rano oraz po południu bądź wieczorem – najlepiej o tych samych porach i w podobnych porcjach. Co przy tym ważne, zawsze istnieją odstępstwa od generalnych wskazówek. Może zdarzyć się tak, że akurat Twój pies będzie potrzebował innego systemu, np. częstszego jedzenia z powodu kłopotów z układem pokarmowym. Jeśli masz co do tego wątpliwości, dopytaj lekarza weterynarii – ekspercka wiedza to podstawa.
  • Pamiętaj, by nie karmić psa przed spacerem – może to znacznie utrudnić mu trawienie. Najlepiej podawać mu posiłki minimum 20 minut po powrocie do domu. Niech nasz psi towarzysz ma chwilę na uspokojenie i złapanie oddechu.

Obowiązkowym elementem troski o ukochane czworonogi jest też zapewnienie im stałego dostępu do świeżej wody.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł partnera

Reklama

Podobne artykuły

Czy pies może jeść lody czekoladowe?

Czy psy mogą jeść lody?

Zdarza wam się, że smakujecie rożek ulubionych lodów podczas spaceru, albo wyjadacie ostatnią porcję mrożonego [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama