Zdrowie, lśniąca sierść, błysk w oku i nieskończone pokłady energii - który opiekun nie chciałby właśnie w takiej formie widzieć swojego czworonoga? Jednym z najważniejszych elementów na to wpływających jest codzienna dieta. Jak karmić psa, by był silny, zdrowy i radosny? Sprawdź!

Jak karmić psa? Porady dla opiekunów czworonogów

Zdrowie, lśniąca sierść, błysk w oku i nieskończone pokłady energii – który opiekun nie chciałby właśnie w takiej formie widzieć swojego czworonoga? Jednym z najważniejszych elementów na to wpływających jest codzienna dieta. Jak karmić psa, by był silny, zdrowy i radosny? Sprawdź!

Jak karmić psa? Składniki pod lupą

Zastanawiając się nad tym, jak karmić psa, warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka aspektów. Na pewno bardzo ważne są potrzeby naszego czworonożnego przyjaciela – mowa tu o konieczności dostarczania mu odpowiedniej ilości białek, tłuszczów, witamin i substancji mineralnych. Wskazuje się, że chcąc odpowiednio dbać o nasze czworonogi, powinniśmy podawać im w pożywieniu około 40 różnych składników odżywczych. Co ważne, nie liczy się tylko wspomniana ich ilość, lecz także jakość oraz odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi elementami. Oto przykładowe z nich:

  • NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe dostarczają psu dużo energii (tłuszcze mają ponad 2,5 raza więcej kalorii niż węglowodany i białka, co ma swoje plusy, lecz jeśli nie chcemy doprowadzić do wystąpienia nadwagi u naszego psa, warto mieć je pod kontrolą). Umożliwiają też rozpuszczanie się witamin A, D, E oraz K, wspierają układ odpornościowy zwierzęcia, a także znakomicie oddziałują na jego skórę i sierść. 
  • Witamina A – to jeden z silniejszych antyoksydantów, który sprzyja usuwaniu z organizmu wolnych rodników. Dzięki temu chronimy naszego psa przed wystąpieniem stresu oksydacyjnego, który ma negatywny wpływ na jego funkcjonowanie. Co więcej, witamina A korzystnie oddziałuje też na wzrok psa,
  • Wapń – to jeden z istotniejszych składników dla układu kostnego naszych psów. Bardzo ważne jest jednak zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy nim a fosforem – ich prawidłowe ilości są szczególnie ważne dla szczeniąt, ponieważ znajdują się one w etapie intensywnego rozwoju (przed zakupem karmy zwróć uwagę, czy znajduje się na niej dopisek Junior, jak np. PEDIGREE® Vital Protection Junior).

Są to tylko niektóre z ważnych dla naszych psów składników – czy jesteśmy w stanie samodzielnie zadbać o prawidłowe ich dostarczanie? Może być to niezwykle trudne, dlatego warto postawić na specjalistycznie stworzone pełnoporcjowe karmy. Zapewniają one naszym ukochanym psom zbilansowane i kompletne posiłki. Jak zatem karmić psa? Tak, by jego potrzeby odżywcze był w pełni zaspokojone!

Kiedy, ile razy i jak karmić psa – warto wiedzieć!

  • Zaleca się podawanie dorosłym psom dwóch- trzech posiłków dziennie. Powinno odbywać się to rano oraz po południu bądź wieczorem – najlepiej o tych samych porach i w podobnych porcjach. Co przy tym ważne, zawsze istnieją odstępstwa od generalnych wskazówek. Może zdarzyć się tak, że akurat Twój pies będzie potrzebował innego systemu, np. częstszego jedzenia z powodu kłopotów z układem pokarmowym. Jeśli masz co do tego wątpliwości, dopytaj lekarza weterynarii – ekspercka wiedza to podstawa.
  • Pamiętaj, by nie karmić psa przed spacerem – może to znacznie utrudnić mu trawienie. Najlepiej podawać mu posiłki minimum 20 minut po powrocie do domu. Niech nasz psi towarzysz ma chwilę na uspokojenie i złapanie oddechu.

Obowiązkowym elementem troski o ukochane czworonogi jest też zapewnienie im stałego dostępu do świeżej wody.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł partnera

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama