Witaminy dla psa — jak stosować?

Dodatkowa suplementacja diety psa wydaje się dobrym pomysłem. Jednak właściciele tych zwierząt powinni przede wszystkim skupić się na podawaniu pupilowi właściwie zbilansowanej karmy. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek przesłanki, że pies musi dostać dodatkowe witaminy, opiekun powinien skonsultować się z lekarzem weterynarii. Tylko w taki sposób można właściwie ocenić jakich preparatów zwierzę potrzebuje.

Rynek związany z produktami zoologicznymi jest bardzo bogaty. Obecnie oferuje on szeroki wachlarz preparatów, substancji pomagających w suplementacji domowego czworonoga. W związku z tym każdy właściciel psa ma możliwość zakupu rozmaitych witamin, produktów tak zwanych multiwitaminowych, różnego rodzaju tabletek, a nawet przekąsek. Aktualna wiedza naukowa mówi, że praktyka podawania czworonogom dodatkowych witamin nie jest konieczna. Ich główne działanie jest dość krótkotrwałe, więc nie działają one w sposób wyjątkowy na organizm zwierzęcia. Producenci obecnych karm dla psów (oczywiście tych wysokiej jakości) zapewnili w jej składzie odpowiedni balans pomiędzy potrzebnymi składnikami odżywczymi, to nie istnieje konieczność podawania dodatkowych suplementów.

DODATKOWE UZUPEŁNIANIE DIETY PSA.

Zdarzają się takie momenty w życiu zwierzęcia, gdy podawanie uzupełniających preparatów witaminowych ma sens. Jednak najważniejsze w takim przypadku jest wcześniejsze ustalenie sposobu działania i stosowania tych środków z lekarzem weterynarii. Jego wiedza pozwala mu określić czy dane okoliczności pozwalają na dodatkową suplementację lub, czy jest ona konieczna.

Witaminy można dodawać do posiłków szczeniętom, aby wesprzeć rozwój ich kości oraz stawów. Dodatkowego podawania suplementów można podjąć się czasie trwania laktacji, ponieważ w takiej chwili suka jest mocno eksploatowana przez swój miot, co może w znacznym stopniu osłabić jej organizm. Także momenty związane z okresem długotrwałej rekonwalescencji po ciężkiej chorobie są odpowiednie do suplementacji zwierzęcia. Dodatkowe preparaty witaminowe sprawdzają się, gdy pies osiągnął już starczy wiek, a co za tym idzie, jego organizm jest mocno osłabiony.

NALEŻY ZACHOWAĆ SZCZEGÓLNA OSTROŻNOŚĆ W STOSOWANIU SUPLEMENTÓW DIETY.

Każdy właściciel psa powinien szczególnie uważać podczas podawania suplementów diety. Jednak należy wiedzieć, że tego typu preparaty nie należą do leków. Mimo takiej sytuacji opiekun musi uważać z ilością, którą podaje psu, ponieważ istnieje ryzyko przedawkowania takich substancji. Co więcej, okazuje się, że suplementy diety dla psów również posiadają rozmaite skutki uboczne. Dlatego wiele lekarzy weterynarii apeluje, aby nie podawać zwierzęciu tego typu preparatów na własną rękę. W związku z tym bardzo istotna jest konsultacja ze specjalistą w gabinecie weterynaryjnym, na temat ilości podawanego środka. Co więcej, tylko lekarz posiada odpowiednią wiedzę na temat preparatów związanych z suplementacją psiej diety. Oznacza to, że tylko on jest w stanie wyznaczyć odpowiednią dawkę oraz dobierze właściwy produkt, który zwierzę powinno dostawać wraz z posiłkami.

Reklama

Tymczasem fachowcy przestrzegają każdego właściciela starego psa, aby nie zapominali o podawaniu wody. Powinna być ona traktowana jako najważniejszy oraz podstawowy element każdego jadłospisu starszego czworonoga.

WYBRANE WITAMINY I PIERWIASTKI DODATKOWE DLA PSA.

Witamina C — jedna z najbardziej znanych suplementów. To niezwykle ważny składnik, który ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu psa. Aczkolwiek zwierzę to jest w stanie samo sobie ją syntezować. Oznacza to, że czworonóg nie musi mieć dostarczanej jej z zewnątrz (na przykład w postaci tabletek czy kropel). Jedyna sytuacja odbiegająca od tej reguły to stany wielkiego popytu psa na witaminę C w wyniku ciężkiego schorzenia. Zwiększone zapotrzebowanie organizmu czworonoga pojawiają się w chwili wystąpienia różnorodnych chorób, a nawet urazów.

Reklama

Należy wiedzieć, że jeżeli witamina ta pojawia się jako jedna składowa psiej karmy, to jakość jej spada wraz z czasem magazynowania danego pokarmu. Wynika to z jej dużych właściwości utleniających. Witamina C jest bezpieczna dla psiego organizmu, wręcz doskonale znosi jej obecność. Duże jej dawki (maksymalnie 5 g na kilogram masy ciała czworonoga) nie wpływają w sposób znaczący na zwierzę, dlatego jest ona łatwa w aplikowaniu jej poprzez posiłki. Dodatkowo rewelacyjnie rozpuszcza się ona w wodzie, co sprawia, że praktycznie całkowicie usuwana jest poza organizm czworonoga i zazwyczaj dzieje się to w trakcie oddawania moczu.

Witamina C działa w sposób doskonały, antyoksydacyjnie. Oznacza to, że doskonale neutralizuje działanie szkodliwych produktów wynikających z procesów metabolicznych zachodzących w organizmie zwierzęcia. W związku ze swoimi właściwościami jest ona zalecana przy chorobach skóry, jak również jako część działań przeciwko nowotworom. Dodatkowo jest ona niezwykle niezbędna podczas wchłaniania żelaza. Co więcej, wykazano, że potrafi łagodzić pojawiające się w jelitach stany zapalne, zwłaszcza gdy zwierzę męczą przewlekłe biegunki. Jednak nie wolno używać jej jako leku na tego typu dolegliwość. Jedynym rozwiązaniem takiego przypadku jest konsultacja z lekarzem weterynarii, który zleci prawidłowe leczenie. W takim wypadku witamina C służy tylko jako część terapii.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy stwierdzili, że podawanie psu witaminy C wraz z dużą aktywnością fizyczną hamuje w stopniu znaczącym zmniejszanie zdolności poznawczych w jego zaawansowanym wieku.

Mimo że jest to dość bezpieczny składnik diety, należy uważać ze zbyt dużymi jego dawkami. Może ona bowiem nasilić wydalanie szczawianów poza organizm psa, tym samym zwiększając ryzyko pojawienia się kamicy szczawianowo – wapniowej. Natomiast przedawkowanie witaminy C powoduje odwrotny efekt antyoksydacyjny, który zamiast blokować powstawanie wolnych rodników, zaczyna im dopomagać. Głównym objawem przekroczonej zalecanej dawki tego suplementu jest wystąpienie biegunki u psa.

Reklama

Należy wiedzieć, że najlepszym źródłem witaminy C nie jest jej syntetyczna wersja, lecz pochodząca z jabłek, marchewek, czyli w sposób naturalny.

Witamina E — drugą stosunkowo popularną witaminą podawaną zwierzętom jest witamina E. Ten rozpuszczalny w tłuszczach suplement diety powinien być zjadany przez psa wraz z posiłkami bogatymi w tłuszcze. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tylko w taki sposób organizm czworonoga może ją wchłonąć. Witamina E również pełni funkcje antyoksydacyjne, co sprawia, że jest polecana w trakcie terapii antynowotworowej, jak również w trakcie trwania terapii nowotworowych.

Dodatkową jej właściwością jest zwiększenie żywotności plemników oraz ulepszenie pracy układu immunologicznego. W związku z tym producenci dodają ją do karmy dla psów, ponieważ potrafi przedłużyć jej termin ważności w znacznym stopniu.

Lekarze zalecają wzbogacenie diety czworonoga w witaminę E w sytuacji, gdy na jego ciele pojawiają się trudno gojące rany, grzyby oraz rozmaite stany zapalne stawów. Dodatkowo doskonale przydaje się ona w trakcie leczenia chorób nerek i pomaga spowolnić zaburzenia związane ze zdolnościami poznawczymi u starszych osobników. Okazuje się, że niedobory tej witaminy powstają w wyniku podawania przez ludzi jedzenia z ich stołu. Dlatego tak niezwykle ważne jest prawidłowe żywienie psa. Najlepszym rozwiązaniem są odpowiednio przygotowane gotowe karmy mokre i suche. Mają one właściwie zbilansowany skład, co oznacza, że posiadają one wszystkie ważne elementy (witaminy, pierwiastki, minerały) dla psiego organizmu. W ten sposób właściciel jest w stanie zapobiec pojawiającym się niedoborom czy nadwyżkom niektórych komponentów.

Reklama
Reklama

Wapń — natomiast najbardziej znanym pierwiastkiem podawanym jako suplement diety jest wapń. Jego główną rolą odgrywaną w organizmie zwierzęcym jest budowanie kości, pomoc w krzepnięciu krwi, jak również wiele innych funkcji. Należy wiedzieć, że większa ilość wapnia jest również niebezpieczna dla psa tak jak jego niedobór. W niektórych przypadkach przedawkowanie wapnia jest gorsze niż jego duże braki. Nie można podawać wapnia szczeniakom wciąż spożywającym mleko. Jest to szalenie ważne, ponieważ młode organizmy mają specjalne właściwości do wchłaniania każdej ilości tego pierwiastka niezależnie od zapotrzebowania całego organizmu. Dlatego w tym przypadku pojawia się ogromne ryzyko w tworzeniu się tak zwanych zwyrodnień kości.

Posiłki przeznaczone dla psów powinny być odpowiednio zbilansowane pod kątem występowania w nich odpowiedniego stosunku wapnia do fosforu. Dlatego podczas podawania któregoś z tych dwóch elementów na własną rękę, łatwo popełnić błąd i zwierzę może przyjąć ich zbyt dużą dawkę, tym samym wywołując przedawkowanie tychże składników. W momencie, gdy pies spożywa w dużej mierze mięso, powinien być suplementowany dodatkowymi ilościami wapnia oraz fosforu.

PRAWIDŁOWA DIETA PSA.

Prawidłowy sposób żywienia psa jest niezwykle istotny, aby mógł on prawidłowo funkcjonować. Dlatego tak istotną rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta. To dzięki niej zwierzę cieszy się dobrym zdrowiem i ma siłę, by być aktywnym każdego dnia. Jeżeli istnieją jakiekolwiek przesłanki, że czworonóg powinien otrzymać dodatkowe ilości witamin czy minerałów, opiekun powinien skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia prawidłowej suplementacji.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama