Karmienie szczeniaka – czym i jak karmić szczenię?

Pojawienie się w domu nowego, merdającego ogonem członka rodziny, wiąże się zwykle z ogromną ekscytacją i równie dużym stresem. Szczególnie gdy chodzi o kilkumiesięcznego psiaka – na świeżo upieczonych właścicieli spada bowiem obowiązek jego prawidłowego i zdrowego wychowania. Jedną z najważniejszych kwestii będzie pod tym względem żywienie szczeniaka. Jak go karmić, by prawidłowo się rozwijał? Wyjaśniamy!

Jak karmić szczeniaka? Podstawowe informacje

O tym, jak prawidłowo karmić szczeniaka, w ogromnej mierze decydują dwa czynniki: jego wiek oraz rasa. Inne potrzeby ma bowiem świeżo urodzone szczenię, a inne kilkumiesięczny psiak. Podobnie z różnicami dotyczącymi małych pinczerków i malamutów. Psie noworodki w pierwszym miesiącu swojego życia żywią się mlekiem matki. Próba podawania maluchowi w tym czasie mięsa lub karmy, również tej mokrej, jest absolutnie niewskazana. Jeżeli z jakichkolwiek względów, np. śmierci suczki, szczenię zostało przedwcześnie odstawione od matki, należy zastosować mleko zastępcze dla psów. Podaje się je w specjalnej butelce ze smoczkiem dostosowanym do potrzeb psiego pyszczka. Warto pamiętać, aby w takich przypadkach zawsze skonsultować podejmowane decyzje z weterynarzem, który udzieli wszelkich niezbędnych porad.

Po upływie miesiąca można podjąć próby podawania szczeniakowi niewielkiej ilości mokrej karmy dla szczeniąt. Całkowite odstawienie mleka następuje zwykle około 7-8 tygodnia życia psa, dokładny termin zależy jednak od indywidualnych potrzeb i rozwoju każdego malucha. A jaka karma dla szczeniaka będzie odpowiednia?

Czym karmić szczeniaka?

Pokarm musi być przede wszystkim bogaty w białko i tłuszcze, a zatem wysokomięsny. Szczeniaki potrzebują bowiem nawet trzy razy więcej kalorii od dorosłych osobników, dwukrotnie więcej białka i o połowę więcej tłuszczu. Nie oznacza to jednak, że jedzą więcej od dorosłych psów – przeciwnie, początkowe porcje są niewielkie. Dlatego zalecane jest wybieranie karmy opisanej jako przeznaczona dla juniorów, którą charakteryzuje wyższe skoncentrowanie wyżej wymienionych składników. Specjalnie przystosowane produkty można znaleźć w sklepie Max&Mrau: https://www.maxandmrau.pl/pl/menu/karma-dla-szczeniakow-155

Co więcej, żywność dla szczeniaka powinna zawierać:

  • kwasy omega-3 – mają pozytywny wpływ na rozwój psiego wzroku, słuchu oraz mózgu,
  • kwasy omega-6 – dla zdrowia skóry i sierści zwierzaka,
  • wapń – odpowiada za budowę psich kości, w tym zębów,
  • fosfor – tak jak wapń, jest ważnym budulcem kości i zębów szczeniaka.

Jakie przysmaki dla szczeniaka wybrać?

Psie smaczki jak nic innego pomagają w nauczeniu psa sztuczek, prawidłowego chodzenia na smyczy czy reagowania na komendy. Na szczęście można je podawać również szczeniakom, czyli w najważniejszym okresie pod względem wychowania. Trzeba jednak pamiętać, by robić to dopiero wtedy, gdy pies je już wyłącznie karmę. Co więcej, smaczki nie mogą powodować przekroczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego szczenięcia – i muszą być dostosowane do jego wieku. Nie wszystkie są bowiem bezpieczne dla szczeniąt; dla przykładu róg jelenia może doprowadzić do wyłamania zębów.

Dobrym wyborem dla młodych psów są małe smaczki treningowe, nie tworzą bowiem ryzyka uszkodzenia wciąż rozwijających się zębów. Godne uwagi będą między innymi produkty z dodatkiem czystka, który wzmacnia psią odporność. Z kolei żwacze wołowe wspierają poprawę flory bakteryjnej i oczyszczanie organizmu z toksyn, pobudzają apetyt oraz pomagają pozbyć się kamienia nazębnego i zaspokoić naturalną potrzebę gryzienia.

Prawidłowe żywienie szczeniaka – jak często karmić młodego psa?

Nie sposób wskazać złotego środka dotyczącego karmienia wszystkich szczeniąt. Jak wspomniano, wiele zależy od rasy malucha lub w przypadku kundelków, rokowań dotyczących jego wielkości, gdy będzie dorosły. Dla przykładu szczenięce bernardyny karmi się nawet do 5 razy dziennie, podając niewielkie porcje. Z kolei dużo mniejsze shih-tzu – 4 razy. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zatem skonsultowanie konkretnego przypadku z zoodietetykiem. Określi nie tylko częstotliwość karmienia odpowiednią dla danej rasy, ale także wieku czworonoga oraz jego wagi i stanu zdrowia.

Najbardziej ogólnie przyjmuje się jednak, że szczeniaki do 3 miesiąca życia jedzą 4-5 razy dziennie, od 3 do 6 miesiąca – 3-4 razy, a powyżej: 2-3 razy na dzień.

Żywienie szczeniaka wymaga zatem odpowiedniego podejścia oraz szczególnej uwagi. W każdym przypadku warto również zasięgnąć indywidualnej porady u specjalisty z dziedziny zoodietetyki.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama