Wybór odpowiedniej karmy dla psa ma kluczowe znaczenie dla na jego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Lekkostrawna karma dla psów stosowana jest najczęściej u zwierząt zmagających się z różnego rodzaju dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym. Co zawiera w swoim składzie ten rodzaj pożywienia i kiedy powinien być stosowany? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Lekkostrawna karma dla psów – co zawiera w składzie?
Dobrej jakości lekkostrawna karma dla psów powinna zawierać w swoim składzie wysoko przyswajalne białko i możliwie jak najmniej tłuszczu. Należy unikać karmy z wołowiną, pszenicą oraz soją, które mogą wywoływać alergie pokarmowe i problemy trawienne.
Aby jak najlepiej zadbać o układ pokarmowy swojego pupila, warto wybierać produkty bezzbożowe, zawierające lekkostrawne mięso, takie jakie kurczak, indyk, kaczka, jagnięcina bądź mięso z królika. Ponadto lekkostrawne karmy powinny być bogate w takie składniki, jak warzywa i owoce, które są źródłem witamin i składników mineralnych. W mieszance może znajdować się również chrupka ryżowa lub chrupka kukurydziana poddana barotermicznej obróbce.
Jakich składników odżywczych nie powinno zabraknąć w diecie Twojego pupila?
Każdy właściciel psa chce zapewnić swojemu zwierzakowi wszystko, co najlepsze. Aby było to możliwe, należy zadbać o to, aby karma dla psa była bogata w białko, tłuszcze zwierzęce i roślinne oraz węglowodany. Niezbędne witaminy i mikroelementy dostarczają warzywa oraz owoce, dlatego ich również nie powinno zabraknąć w diecie psa.
Profesjonalna karma lekkostrawna dla psa powinna dostarczać wszystkich niezbędnych witamin i suplementów, aby wspierać rozwój kości u szczeniąt, a także zadbać o stawy, regenerację skóry i kondycję sierści u psów starszych.
Czym charakteryzuje się dietetyczna karma dla psów?
Psy cierpiące z powodu otyłości powinny otrzymywać dietetyczną karmę. Jej skład i rodzaj warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Karma dla psa dietetyczna charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu, co jednak nie jest równoznaczne z całkowitym jego wyeliminowaniem. Należy zwrócić uwagę na to, aby w pożywieniu zawarte były nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają wchłanianie składników odżywczych.
Karma dla psa dietetyczna może być sucha bądź mokra, najważniejsze jednak, aby regulowała trawienie, zapewniała uczucie sytości, umożliwiała walkę z nadwagą, a przy tym wszystkim zawierała łatwo przyswajalne składniki odżywcze.
Kiedy należy stosować lekkostrawne jedzenie dla psa?
Karma lekkostrawna dla psa zalecana jest w przypadku zwierząt zmagających się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (np. wzdęcia lub wrzody żołądka), problemami trawiennymi, a także po przebytej operacji i wymagających rekonwalescencji.
Aby mieć pewność, że nasz pies otrzymuje wszystkie niezbędne dla jego zdrowia składniki i nie grozi mu niedożywienie, warto zdecydować się na gotową, dobrej jakości karmę, opracowaną przez specjalistów wraz z lekarzami weterynarii.
Lekkostrawna karma dla psów zalecana jest psom zmagającym się z problemami trawiennymi, a także wszystkim tym, w przypadku których wymagana jest specjalna dieta. Wybierając gotowy pokarm dla swojego pupila, należy zwrócić uwagę, czy w składzie znajduje się dobrej jakości mięso (np. jagnięcina lub indyk), białko oraz węglowodany.