Jak schłodzić psa latem?

Jak pomóc psu w upały, by nie męczyły go wysokie temperatury? Czworonogi podczas długiego pobytu na palącym słońcu cierpią podobnie do ludzi, a nawet jeszcze bardziej. Ich ciało bowiem nie ma tak skutecznego systemu chłodzenia, jak pocenie. Właśnie dlatego należy zadbać o to, by czworonogi przebywały zawsze w odpowiednich warunkach i nawet w środku lata czuły się komfortowo. 

Jak psy znoszą upały?

Wysokie temperatury są bardzo niebezpieczne dla czworonogów. Przegrzanie może u nich prowadzić nawet do udaru cieplnego. Wcześniej jednak da się zauważyć pewne objawy, które powinny wywoływać u psich rodziców zaniepokojenie, np.: 

  • intensywne ziajanie; 
  • obfite ślinienie; 
  • przyśpieszone bicie serca; 
  • przekrwienie dziąseł i błon śluzowych spojówek. 

Są rasy i typy pupili, które są szczególnie wrażliwe na wysokie temperatury. Mowa tu o m.in. o psach: 

  • brachycefalicznych; 
  • otyłych; 
  • bardzo młodych lub starszych; 
  • z ciemną sierścią. 

Podobnie jak w przypadku ludzi, psa, który się przegrzał, należy natychmiast ochłodzić. Za temperaturę zagrażającą jego życiu uznawane są 42,7˚C. Wtedy wystąpić mogą: 

  • zaburzenia rytmu serca; 
  • utrata przytomności; 
  • drżenie mięśni; 
  • krwiste stolce i wymioty; 
  • trudności w poruszaniu się. 

W niebezpiecznych sytuacjach konieczne jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Można jednak przed tym w łatwy sposób swojego pupila uchronić. Wystarczy jedynie zadbać o jego komfort termiczny. Jak schłodzić psa w domu, na podwórku czy na plaży? Nie jest to wcale skomplikowane. 

Reklama

Czy w upalne dni można polewać psa wodą?

Dostęp do wody to jedna z najważniejszych kwestii, o które należy zadbać, by psiak czuł się komfortowo w upale. Powinno się zapewnić mu zarówno płyny do picia, jak i do polewania jego ciała. Troska o nawodnienie to podstawa, dzięki której czworonóg się nie przegrzeje. Pamiętać jednak trzeba, by zawsze zachowywać zdrowy rozsądek. Nie wskazane jest np. wylewanie na zwierzę całego wiadra lodowatej wody i okładanie go kostkami lodu. Schładzać zawsze trzeba stopniowo i spokojnie, by nie wywołać szoku termicznego. 

Czy można kąpać psa w upale?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można kąpać psa w upale? Jest to wskazane, a wiele zwierząt się wręcz tego domaga. Jak jednak podkreślone zostało wyżej, wskazana jest do tego woda chłodna, a nie lodowata. Psiaka należy też moczyć stopniowo, a nie wrzucać go całego do basenu. To drugie rozwiązanie u wielu zwierząt może wywołać panikę. 

Reklama

Wiele czworonogów woli unikać kąpieli nawet podczas największych upałów. Niektóre rasy nie lubią wody, nawet jeśli może ona przynieść im ukojenie. W takiej sytuacji warto zwrócić jeszcze większą uwagę na ich nawodnienie. Należy dawać im dużo płynów do picia, a także schładzać je delikatnie wilgotnym ręcznikiem.

Co zrobić, żeby psu nie było gorąco?

Jak schłodzić owczarka niemieckiego, labradora czy yorka? Każdy pies – niezależnie od rasy – potrzebuje w lecie szczególnej opieki. Trzeba zadbać o to, by nie było mu gorąco. Kluczowy jest oczywiście stały dostęp do wody. Komfort termiczny zagwarantować można jednak także na inne sposoby.

Przede wszystkim trzeba unikać narażania psiaka na najwyższe temperatury. W lecie lepiej rozłożyć czas jego spacerów tak, by unikać największego skwaru. Dobrym pomysłem jest wychodzenie z domu rano, popołudniami oraz wieczorami. Lepiej też unikać chodzenia po terenach bardzo nasłonecznionych. Lepiej sprawdzą się zacienione skwery czy parki, w których alejki nie nagrzewają się aż tak dzięki rozłożystym koronom drzew. 

Planując dłuższe wyjście z psem, zawsze warto zabrać ze sobą również zapas wody. Dobrze sprawdzą się tu np. butelki podróżne dla psa, które kupić można w dobrych sklepach z akcesoriami dla zwierząt. W domu lub w podróży można troszczyć się o komfort pupila również z wykorzystaniem mat chłodzących albo psich lodów. 

Reklama

Mata chłodząca dla psa

Jak działają maty chłodzące dla psa? Najczęściej dostępne są w trzech typach: 

  • żelowym – są wypełnione żelem chłodzącym. Zaczynają chłodzić w chwili, gdy wyczują ciężar kładącego się na nich psa; 
  • wypełnionym wodą – chłodzą wtedy, gdy zostaną umieszczone w zamrażalniku. Mają wszytą komorę z wodą i działają tak długo, aż lód się nie roztopi. 
  • z wełną chłodzącą – należy je zamoczyć, a parująca woda przyniesie ulgę pupilowi. 

Każdy z tych produktów ma swoje mocne i nieco słabsze strony. Są one jednak na tyle różnorodne, że wśród nich na pewno każdy psi rodzic znajdzie rozwiązanie, który spełni jego wymagania i przyniesie ukojenie psiakowi w każdych warunkach. 

Lody dla psa

Niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem są lody dla psa domowej roboty. Mogą one składać się z najróżniejszych składników, które lubi pupil, np.: 

  • karmy mokrej, 
  • bulionu, 
  • marchwi, 
  • marchwi, 
  • jogurtu naturalnego, 
  • wątrobianki.

To tylko przykłady, bo przecież każdy psiak może mieć inny gust. Warto zawsze użyć oczywiście takich składników, które najbardziej przydatną do gustu konkretnemu czworonogowi. Można też skorzystać z najłatwiejszego rozwiązania: zamrożenia mokrej karmy rozcieńczonej w odrobinie wody. Po wyciągnięciu z zamrażalki będzie to nie tylko smaczna, ale i pożywna przekąska, która schłodzi każdego psa. 

Reklama
Reklama

Jak schłodzić psa domowym sposobem?

Wyżej wspominane lody są świetnym i łatwym pomysłem na przyniesienie ulgi czworonogowi. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, z którego można skorzystać w domu. Jak schłodzić psa domowym sposobem? Wystarczy do tego zwykły ręcznik. To – w odróżnieniu np. od maty chłodzącej – nie wymaga od psiego rodzica wydawania nawet złotówki. 

Jak schłodzić psa ręcznikiem?

Jak schłodzić psa ręcznikiem? Należy namoczyć go w zimnej wodzie, następnie odsączyć i położyć na grzbiecie czworonoga. Materiał może tak leżeć nawet kilkadziesiąt minut, aż całkowicie wyschnie. Wtedy wystarczy tylko, że zabieg zostanie powtórzony. 

Trzeba jednak pamiętać, by ręcznik moczyć w wodzie zimnej, a nie lodowatej. Wyżej podkreślone zostało już zagrożenie szokiem termicznym. Należy też obserwować reakcję psiego przyjaciela na takie działanie, bo każdemu zwierzakowi może odpowiadać inny poziom wilgotności materiału. Część psów uwielbia, gdy woda po nich spływa, podczas gdy inne wolą jedynie delikatnie mokre materiały.

Jak schłodzić psa na plaży?

Coraz więcej miejsc w Polsce akceptuje zwierzęta towarzyszące swoim opiekunom na piasku. Jak schłodzić psa na plaży, by jednak nie męczył się w palącym słońcu? Przede wszystkim powinien mieć miejsce w cieniu. Pomóc w tym może np. parasol. Warto też upewnić się, że w pobliżu dostępna jest chłodna woda zdatna do picia (lub jej zapas, np. w termosie). 

Warto stosować tu sztuczkę z chłodzeniem ręcznikiem. Woda w wielu zbiornikach jest dość zimna, świetnie więc nada się do namoczenia materiału i położenia go na rozgrzany grzbiet. Niektóre psy same chętnie wchodzą do wody i pływają, zapewniając sobie odpowiednią ochłodę. Zawsze trzeba pamiętać jednak o uważnej obserwacji zachowania swojego czworonoga. Gdy tylko pojawią się niepokojące objawy wskazujące na przegrzanie, psi rodzic powinien natychmiast zareagować. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł partnera

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Pies chrapie - dlaczego?

Wiadomo, że chrapanie nie należy do najprzyjemniejszych dźwięków dla naszego ucha, szczególnie, kiedy chcemy się [...]

Dodaj komentarz

Reklama