Kaganiec dla kota – czy może być potrzebny?

Kaganiec jest przedmiotem przeznaczonym głównie dla psów. Uniemożliwia on zwierzęciu pogryzienie człowieka i hamuje przed agresywnym zachowaniem. Choć brzmi to nieco zabawnie, istnieją również kagańce z przeznaczeniem dla naszych kociaków. Mogą one okazać się niezwykle przydatne w wielu sytuacjach, szczególnie gdy nasz pupil posiada ognisty temperament i źle reaguje na bliskość obcych osób. Kagańce dla kotów są zdecydowanie mniejsze od kagańców dla psów i głównie wykonuje się je z materiału, który umożliwia kotu swobodne jego noszenie. Kiedy kaganiec może okazać się potrzebny? O tym poniższy artykuł. 

Po co kotu kaganiec?

Kaganiec dla kota może się okazać równie potrzebny, jak w przypadku psa. Brzmi nieco komicznie, jednak nie ma w tym nic zabawnego. Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy kaganiec jest tak samo dla kota, jak i człowieka, bardzo pomocny. Nie jest wymagane, aby kot nosił kaganiec każdego dnia. Głównie używa się go w sytuacjach, w których nasz kocur lub kotka ma skłonności do nerwowych zachowań. Każdy posiadacz zwierzaka wie, że o nasze, małe zwierzątka trzeba dbać, dlatego też pierwszym miejscem, w którym najbardziej byłby potrzebny kaganiec, jest gabinet weterynarza. Wizyty lekarskie nie są niczym przyjemnym dla naszych pupili, dlatego nałożenie kagańca może uchronić weterynarza przed zadrapaniem. Koty z natury nie są skłonne do nadmiernej agresji. Ich nerwowe zachowanie wynika głównie ze stresu i strachu. Gdy czegoś się boją i nie czują się bezpieczne, bronią się właśnie poprzez pokazywanie pazurków lub gryzienie. Na rynku dostępne są kagańce, umożliwiające zasłonięcie oczu kota. Taki kaganiec pomoże zwierzakowi zachować spokój, podczas jakichkolwiek zabiegów, a weterynarz bez utraty czasu na uspokajanie zwierzęcia, będzie mógł spokojnie zająć się jego leczeniem. Założenie kagańca pomoże kotu uspokoić się i wyciszyć, by nie zrobiły krzywdy, ani komuś, ani sobie. 

Kiedy kaganiec może być potrzebny?

Kaganiec dla kota może okazać się przydatny w wielu sytuacjachktóre są dla zwierzaka bardzo stresujące. Zależnie od rodzaju kagańca, zapewni on kotu minimum spokoju, a w sytuacjach kryzysowych uniemożliwi zranienie osób, znajdujących się w pobliżu. Kaganiec może zostać użyty w przypadku:

  • wizyty i badań u weterynarza

Wizyta u weterynarza to sytuacja bardzo stresująca dla naszego pupila. Podczas badań może on reagować w różnoraki, nieprzewidywalny sposób. Kaganiec pomoże kotu wyciszyć się podczas badań. Dzięki jego obecności kot nie może gryźć, a lekarz może swobodnie badać zwierzaka. Niektóre kagańce umożliwiają zasłonięcie oczu kota. Zwierzak nie widzi wtedy działań weterynarza, przez co jest bardziej spokojny i nie stresuje się widokiem gabinetu, nieznanych ludzi i różnych narzędzi lekarskich.

  • zabiegów pielęgnacyjnych

Kaganiec może być również używany podczas zabiegów pielęgnacyjnych w domu lub w gabinetach pielęgnacyjnych dla zwierząt. Będzie to bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli kot nerwowo reaguje na jakiekolwiek czynności pielęgnacyjne, tj. kąpanie, obcinanie pazurków. Kot nie widząc tego co się dzieje, wycisza się i jest bardziej skłonny do poddania się zabiegom.

Reklama
  • rekonwalescencji

Założenie kagańca u kotów, które przeszły różnego rodzaju zabiegi operacyjne, będzie również dobrym rozwiązaniem. Zastąpi on tzw. kołnierz, który uniemożliwia wylizywanie ran i szwów pooperacyjnych. W przeciwieństwie do kołnierza, kaganiec nie utrudni zbytnio ruchów kotka. Podawane leki w okresie rekonwalescencji kota, mogą również powodować jego rozdrażnienie. Dlatego w tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie założenie kotu kagańca, aby pomóc mu się uspokoić. Należy jednak zwrócić uwagę na zachowanie kota po nałożeniu kagańca, bowiem jednemu zwierzęciu może on pomóc, a drugiemu wręcz zaszkodzić, powodując jeszcze większą dezorientację i rozdrażnienie. Jeśli kot nie uspokaja się, kaganiec należy natychmiast zdjąć. 

Kaganiec może być przydatny również w innych drażniących kota sytuacjach. Obecność obcych ludzi, zwierząt, czy przebywanie w mało bezpiecznym i spokojnym miejscu może mieć skutek w nienaturalnym zachowaniu kota. Widząc, że kot staje się zdenerwowany warto spróbować założyć mu kaganiec, dbając przy tym o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i swojego pupila. 

Reklama

Jak dobrać odpowiedni kaganiec dla kota?

Kaganiec dla kota powinien być dobrany zależnie od wieku kota oraz rodzaju sytuacji. Na rynku dostępne są różnego rodzaju kagańce zasłaniające oczy i pyszczek kota. Wykonywane są one z materiału (głównie nylonu), który dobrze dopasowuje się do głowy kota oraz jest bardzo wytrzymały. W przypadku wizyty u weterynarza swoją rolę spełni kaganiec, zasłaniający oczy, który zaoszczędzi kociakowi stresu. Jeśli nasz kot jest po operacji, można założyć mu kaganiec zasłaniający pyszczek, aby zapobiec wylizywaniu szwów i ran. Do zabiegów pielęgnacyjnych można użyć kagańca zasłaniającego oczy i pyszczek, aby kot zachował możliwy spokój, nie gryzł i pozwolił na przeprowadzenie, np. kąpieli.

Odpowiedni kaganiec, oprócz uspokojenia kota, powinien zapewnić mu swobodę ruchu oraz umożliwiać swobodne oddychanie. Kaganiec nie może również utrudniać codziennej pielęgnacji oraz opieki nad kotem. Podczas wizyty u weterynarza, kaganiec nie może przeszkadzać w swobodnym badaniu kota i przeprowadzaniu zabiegów leczniczych. Zależnie od wielkości zwierzaka, dostępne są kagańce w różnych rozmiarach. Należy je dobierać tak, aby zapewnić kotu komfort i bezpieczeństwo, bez ograniczania jego swobody oraz możliwości opieki nad zwierzęciem.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Fontanna dla kota

Jeśli Twój kot nie przepada za piciem wody z miseczki, warto go do tego zachęcić,  [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama