Dom kojarzy się każdemu ze swoim miejscem na ziemi, spokojem i przede wszystkim bezwarunkowym bezpieczeństwem. Dbając o swoje bezpieczeństwo myślimy o alarmie, zamkach antywłamaniowych, panelach antypoślizgowych czy naturalnych środkach do sprzątania.
Kiedy decydujemy się na zakup lub adopcję kota musimy pomyśleć o tym, co sprawi, że on będzie bezpieczny. Zwierzę nie jest zabawką i chcąc stworzyć mu dom musimy pomyśleć przede wszystkim o jego potrzebach. To, co z pozoru wydaje nam się być bezpiecznym elementem w domu dla kotka może stanowić duże zagrożenie. Na co należy zwrócić uwagę, zanim kot pojawi się w naszym domu?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Rośliny- potencjalne zagrożenie zdrowia i życia pupila
Wiele z nas posiada w domu lub ogrodzie rośliny, które cieszą nasze oko i stanowią naturalny element w otaczającej przestrzeni. Część z nich może stanowić zagrożenie dla kota. Takie rośliny mogą być niebezpieczne z powodu posiadania kolców na swoich łodygach, a także z uwagi na toksyczne substancje znajdujące się wewnątrz łodygi, liści i kwiatu, a nawet na ich powierzchni. Musimy pamiętać, że substancje, które są w pełni bezpieczne dla człowieka, nie muszą być takie dla organizmu kota. Do roślin trujących należą:
- Żonkile
- Lilie
- Aloes
- Tytoń ozdobny
- Bluszcze
- Fikus i jego odmiany
- Chryzantemy
- Ostrokrzewy
- Draceny
- Kliwie
- Skrzydłokwiaty
Poza wymienionymi roślinami jest jeszcze wiele innych, które wykazują działanie trujące na organizm kota. Zanim kot pojawi się w domu ważne, żeby sprawdzić, czy któreś z posiadanych przez nas roślin zagraża jego życiu i zdrowiu. Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym i chcemy żeby kot był wychodzący dobrze jest także zapytać najbliższych sąsiadów o rośliny znajdujące się w ich ogrodzie. Oczywiście nie możemy zakazać sąsiadom hodowania danych odmian, ale taka informacja będzie dla nas przydatna w przypadku ewentualnych oznak zatrucia u kota takich jak wymioty, osłabienie czy czuły brzuch, który jest oznaką jego bólu.
Środki czystości – na co zwrócić uwagę?
Chemia do czyszczenia różnych powierzchni w naszym domu czy mieszkaniu takich jak blaty, podłogi czy armatury sanitarnej zazwyczaj zawiera w swoim składzie wiele związków chemicznych. Wszystkie środki do czyszczenia nie są przeznaczone do spożywania, a kot jak to kot czasem może polizać podłogę, gdy np. dajesz mu na niej jakiś przysmak czy po prostu bawi się zabawką. Bardzo częstym i złym nawykiem kotów domowych jest picie wody z toalety. Nigdy nie pozwalaj kotu na takie zachowanie, staraj się zawsze zostawiać opuszczoną deskę klozetową lub zamykaj drzwi od łazienki. Dlaczego to takie istotne? Woda w muszli klozetowej jest pełna zanieczyszczeń i chemii z np. zawieszek toaletowych czy kostek wrzucanych do rezerwuaru.
Wybierając chemię domową zadbaj o to, by produkty były jak najbardziej naturalne i hipoalergiczne, by zniwelować ryzyko zatrucia lub zdecyduj się na zakup specjalnych preparatów do sprzątania przyjaznym kotom.
Sznurki, włóczki i nitki – dlaczego są zagrożeniem?
Zabawa kota włóczką i innymi sznurkami wydaje nam się jedną z najlepszych oraz najbardziej lubianych czynności domowych kotów. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie tego typu zabawy bardzo często widzimy w programach telewizyjnych. Jaka jest prawda? Wszystkie tego typu przedmioty są dużym zagrożeniem dla naszego pupila. Kot, bawiąc się włóczką, nitką czy np. sznurkiem od rolety jest narażony przede wszystkim na trzy rzeczy:
- zadławienie się – struktura takich materiałów bardzo „klei się” do podniebienia i przełyku, z czym bardzo często koty nie mogą sobie poradzić. W rezultacie może dojść do niedrożności dróg oddechowych
- połknięcie kawałka sznurka- jest to najczęstszy problem, z którym właściciele mruczków udają się do weterynarza. Efektem połknięcia takiego elementu mogą być problemy trawienne, utrudnione przełykanie, a nawet pęknięcia ściany żołądka lub jelita. W takim przypadku niezbędny jest zabieg operacyjny.
- powieszenie się – koty bawiąc się sznurkami takimi, jak sznurki od rolety bardzo często zaplątują się głową w wiszącą linkę co prowadzi do podduszenia lub nawet śmierci kociaka
Zwierzęta domowe kontra kot- jak zadbać o bezpieczeństwo?
Kiedy bierzemy pod uwagę pojawienie się w domu nowego pupila, musimy mieć na względzie zwierzęta, które już są w naszym gospodarstwie domowym. Jeśli posiadamy rybki, chomika, szczura czy kanarki to nie sprawiają one zupełnie problemu, ponieważ przeważnie są zamknięte i wystarczy nauczyć kota, że to nie jego przekąska. Co, jednak jeśli w domu mamy psa? Warto wtedy sprawdzić, czy psiak toleruje koty i czy ich wspólna obecność w jednym domu nie będzie rodziła częstych konfliktów, które mogą źle się skończyć zarówno dla kota, psa jak i wnętrza domu. Poza aspektem bezpieczeństwa fizycznego pamiętajmy, że mruczek nie może czuć się zagrożony w swoim własnym domu.
Posiadanie kota to cudowna sprawa, ale także wiele obowiązków, którym musi sprostać każdy właściciel. Zwierzę musi czuć się dobrze i bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Dlatego od samego początku zadbaj o to, by miał wszystko to, czego potrzebuje.