Książki o kotach – przegląd tytułów w różnych kategoriach

Koty to zwierzęta, które towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. W tym czasie przedstawiane były na rozmaite sposoby, niejednokrotnie stanowiąc źródło inspiracji artystów czy przedmiot zainteresowania naukowców. Przedstawiamy wybrane książki, których tematyka kręci wokół tych czworonogów – na liście znajdują się zarówno książki o kotach bazujące na prawdziwych historiach, jak i pozycje popularnonaukowe, poradnikowe oraz utwory zaliczane do literatury pięknej czy dziecięcej.

Książki o kotach – książki poradnikowe

Jedną z podstawowych kategorii książek o kotach, kluczową dla osób zainteresowanych tą tematyką, są oczywiście książki poradnikowe. Jest to zbiór bardzo obszerny – znaleźć w nim można książki przekrojowo opowiadające o opiece nad kotem, ale także przybliżające czytelnikom bardziej specjalistyczną wiedzę. Bazując na takim podziale proponujemy poniżej zestawienie różnorodnych pozycji w kategorii książek poradnikowych.

Książki przekrojowo opisujące opiekę nad kotem:

  • “Szczęśliwy kot”, aut. Dorota Sumińska
  • “Co jest, kocie? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota”, aut. Małgorzata Biegańska-Hendryk
  • “Koty. Wszystko, co posiadacze kotów wiedzieć muszą”, aut. Ludwig Gerd
  • “Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota”, aut. Jackson Galaxy i Mikel Delgado
  • “Kot”, aut. Graham Meadows i Elsa Flint
  • “Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota?”, aut. Magda Firlej-Oliwa
  • „Zaklinacz kotów”, aut. Claire Bessant
  • “Naucz się kocie. Jak sprawić, by ludzie i koty żyli razem szczęśliwiej”, aut. John Bradshaw i Sarah Ellis

Książki specjalistyczne – żywienie kotów:

  • “Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka”, aut. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk
  • “Kot na diecie BARF. Zdrowe i naturalne jedzenie dla Twojego pupila”, aut. Małgorzata Olejnik

Książki specjalistyczne – rasy kotów:

Reklama
  • “Koty. Atlas ras”, oprac. zbiorowe, wyd. Buchmann
  • “Koty rasowe”, aut. Barbara Tittenbrun-Jazienicka
  • “Koty. Najpiękniejsze rasy”, aut. Małgorzata Młynek

Książki specjalistyczne – behawior:

  • “Zaburzenia zachowania kotów”, aut. Sabine Schroll i Joel Dehasse
  • “Sekretny język kotów”, aut. Susanne Schotz

Książki specjalistyczne – prawo:

Reklama
  • “Status prawny kota w Polsce”, aut. Natalia Dobrowolska

Książki o kotach – książki fabularne

Koty fascynują ludzkość od tysięcy lat – nic dziwnego, że koci bohaterowie często pojawiają się w literaturze pięknej, pełniąc rozmaite funkcje w całości historii. Czasami są jej centralnymi postaciami, kiedy indziej pozwalają rozwinąć się historii lub przejść pewną przemianę ludzkim bohaterom lub wykorzystywane są przez twórców jako symbole i metafory.

Spośród książek w tej kategorii wyróżniliśmy następujące pozycje:

  • “Kot, który spadł z nieba”, aut. Takashi Hiraide
  • “A gdyby tak ze świata zniknęły koty?”, aut. Kawamura Genki
  • “Jutro należy do kotów”, aut. Bernard Werber
  • Książki z serii “Wojownicy” autorstwa Erin Hunter
  • “Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, aut. Filip Zawada

Książki o kotach – książki historyczne i popularnonaukowe

Istnieje wiele książek, które podejmują próbę pokazania historii obecności kotów w naszym życiu – ze względu na to, jak długo trwa już ta międzygatunkowa znajomość, nie jest to zadanie łatwe.

„Koty. Historia, zwyczaje, obserwacje, anegdoty” to klasyczna pozycja XIX-wiecznego pisarza i krytyka sztuki Julesa Champfleury’ego, oparta zarówno na źródłach naukowych i historycznych, jak i bardziej anegdotycznych opowieściach, ukazujących wspólne życie człowieka i kota. Niewątpliwej sławy przysporzyło tej pozycji zaangażowanie w jej zilustrowanie znanych przyjaciół autora, do których zaliczali się Eugene Delacroix, Victor Hugo, Prosper Mérimée czy Édouard Manet.

Reklama

W kategorii książek popularnonaukowych wartą uwagi pozycją jest kultowe “Zrozumieć kota”, w której antrozoolog John Bradshaw przybliża psychikę i sposób funkcjonowania kotów z perspektywy historii ich ewolucji. Ciekawa dla każdego opiekuna kota okaże się też prawdopodobnie książka “Co wie Twój kot? Poznaj sposób rozumienia świata przez koty” autorstwa Sally Morgan.

Czytelnikom zainteresowanym tematyką historyczną polecamy ponadto takie pozycje jak:

  • “Magia kotów”, aut. Barbara Sieradzan,
  • “Historia kotów”, aut. Madeline Swan,
  • “Koty w społeczeństwie II Rzeczypospolitej”, aut. Anna Landau-Czajka

Książki o kotach – historie prawdziwe

Niektóre książki o kotach opowiadają nie tyle historię kotów jako udomowionego gatunku towarzyszącemu człowiekowi, ale pojedyncze historie wyjątkowych, konkretnych kotów. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych tego rodzaju pozycją jest „Kot Bob i ja”, w której autor James Bowen szczerze i w chwytający za serce sposób opisuje historię swojej relacji z rudym kotem Bobem, który pojawił się w bardzo trudnym dla Jamesa momencie życia i… zmienił je całkowicie na lepsze.

Podobną historię – żyjącego na ulicach Portland Michaela Kinga, który napotyka na swej drodze na wyjątkowego kota – opisuje książka “Mój przyjaciel kot. Prawdziwa historia futrzaka, samotnego faceta i ich niezwykłej podróży”, autorstwa Britta Collinsa. 

Reklama
Reklama

Osobistą relację z kotem, a właściwie kotką, uwieczniła też Helen Brown w książkach “Kleo i ja. Jak szalona kotka ocaliła rodzinę” oraz kontynuacji pod tytułem “Koty i córki robią tylko to, co chcą”.

Interesujące są również historie kotów, które towarzyszyły znanym osobistościom gatunku homo sapiens – osoby zaciekawione taką tematyką odsyłamy do przewrotnie (aczkolwiek bardzo trafnie) zatytułowanej pozycji “Sławne koty i ich ludzie”, autorstwa Heike Reinecke i Andreassa Schliepera.

Z kolei dzięki książce “Opowieści o kotach, które rządziły światem. 30 kocich bohaterów, którzy dokonali niezwykłych rzeczy”, autorstwa Kimberlie Hamilton, czytelnicy mają okazję poznać historię kotów, które zapisały się na kartach historii jako czworonogi pełniące wyjątkowo istotne funkcje, niejednokrotnie w szanowanych instytucjach. Zaliczają się do nich m.in. koty astronauci, burmistrzowie, dostojnicy kościelni, a nawet kotka o imieniu Tama, która w Japonii była… naczelniczką kolei!

Książki o kotach – książki humorystyczne

Cykl “Jak wytresować kota” autorstwa Dawida Ratajczaka to seria składająca się z trzech części, czasami klasyfikowana w kategorii książek poradnikowych. Na wstępie autor zaznacza jednak, że ma ona charakter humorystyczny i z pewnością wiele zawartych w niej “porad” zamiast dosłownie należy traktować raczej z dużą dozą dystansu i przymrużeniem oka.

Kolejną książką, którą potraktować można jako pozycję humorystyczną utrzymaną w konwencji poradnikowej jest “Żyć jak kot!” autorstwa Stephane Garnier, która zamiast skupiać się nad tym, jak człowiek powinien zajmować się kotem, pokazuje czego moglibyśmy się od tych fascynujących czworonogów nauczyć, aby być szczęśliwszymi. Składają się na nią dwa tomy – “Żyć jak kot! Jak sprawić by świat kręcił się wokół ciebie” oraz “Żyć jak kot! Czyli Strajbez Ninio, Kojani i 12 innych kocich sekretów. Sezon 2”.

Każda osoba kochająca koty, a jednocześnie interesująca się sztuką i kulturą z pewnością doceni album „Galeria kotów” autorstwa Susan Herbert, w którym znane dzieła zinterpretowane zostają na nowo poprzez uczynienie ich głównymi bohaterami właśnie kotów.

Z kolei w książce “Typowy kot. Czyli jak wytrzymać z ludźmi” doskonale oddane zostają myśli, które prawdopodobnie formułowałyby się w kocich głowach, gdyby potrafiły one posługiwać się językiem w taki sam sposób, co ludzie.

“Tydzień z kotem jaśniepanem” to pozycja, którą osoby śledzące kocią tematykę w internecie z pewnością rozpoznają – to właśnie jej autorka, Magdalena Gałęzia, jest twórczynią popularnych rysunków z facebookowego profilu “Miłozwierz”.

Książki o kotach – książki dla dzieci

Książki dla dzieci stanowią ogromną kategorię jeśli chodzi o książki o kotach. Nic dziwnego – kocie życie i opowieści o tych fascynujących zwierzętach nie tylko pozwalają rozwinąć w najmłodszych zainteresowanie tymi czworonogami i szacunek do ich niezależności i inteligencji, ale niejednokrotnie stanowią także dobry punkt wyjścia do rozmów na poważne tematy.

Polecaną pod tym względem pozycją jest np. “Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach” autorstwa Renaty Piątkowskiej. Stanowi ona zbiór opowieści o kotach towarzyszących ludziom w przeróżnych, często nietypowych sytuacjach, m.in. marynarzom na statku lub hotelowym gościom, ale także wykazujących się w stosunku do człowieka ogromnym bohaterstwem, kojarzonym częściej z psami.

Najmłodsze dzieci zainteresować mogą np.:

  •  “Kocie opowiastki” autorstwa Magdaleny Szczepańskiej,
  • seria “Kicia Kocia” Anity Głowińskiej,
  • “Ja, Bobik, czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, że jest królem”  Ewy Kozyry-Pawlak,
  • “Jestem kotem” Galii Bernstein,
  • wydane w ramach serii o Zuzi autorstwa Liane Schneider “Zuzia i jej kotek. Mądra mysz”,
  • czy też znane z pewnością wielu dorosłym czytelnikom “Przygody kota Filemona”, przełożone na wersję książkową przez Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana.

Każdy, kto swoim pociechom chciałby zapewnić rozrywkę z kotem w roli głównej, która wystarczy na nieco dłużej, polecić możemy serię o kocie Cukierku, autorstwa Waldemara Cichonia – jest to bestseller, który w 2017 roku wpisany został na listę lektur szkolnych dla klas I – III.

Przygody kota Maxa z wypiekami na twarzy będą też prawdopodobnie śledzić wszyscy młodzi miłośnicy zagadek – w książkach takich jak “Znikająca diwa”, “Portret widmo” czy “Paryska zagadka” przedstawione są perypetie tego kociego detektywa.

W podobnym klimacie utrzymane są książki o kocie Winstonie (aut. Frauke Scheunemann), np. “Na tropie truciciela”, “Tajna misja” czy “Polowanie na rabusiów”.

Warte polecenia na lekturę dla młodszych miłośników kotów są także takie tytuły jak:

  • “Prezes i Kreska: jak koty tłumaczą sobie świat”, aut. Łukasz Orbitowski,
  • “O chłopcu, który był kotem”, aut. Paul Gallico,
  • “Moje kocie życie”, aut. Carlie Sorosiak,
  • “Igiełka, uratowany kotek. Zaopiekuj się mną”, aut. Holly Webb.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama