Biegunka u kota – jak ją zatrzymać?

Biegunka u kota to temat równie nieprzyjemny, jak u każdego zwierzęcia, w tym człowieka. Z drugiej strony nie należy go bagatelizować, ponieważ jego przyczyną mogą być również poważne, a nawet zagrażające życiu kota choroby. Co więc robić, kiedy kot ma biegunkę i jak rozpoznać, co ją wywołuje?

Biegunka u kota – czym jest?

Biegunka u kota jest przede wszystkim tym samym, co u człowieka, a więc nieprawidłowym – płynnym, wodnistym i nieuformowanym – kałem, oddawanym przez kota częściej niż powinno to mieć miejsce. Warto jednak przy tym podkreślić, że biegunki nie należy traktować jako oddzielnej choroby – jest to raczej jeden z objawów, które występować mogą przy wielu mniej i bardziej poważnych kocich chorobach. Bardzo często biegunce będą też towarzyszyły inne nieprzyjemne dla kota symptomy, takie jak wymioty i bóle brzucha oraz generalny spadek energii i chęci do życia.

Biegunkę można podzielić na kilka rodzajów na podstawie tego, jak długo ta dolegliwość będzie się utrzymywać. Jeśli objawy ustaną po nie więcej niż 2 tygodniach, można mówić, że była to tzw. przemijająca biegunka, nazywana też inaczej biegunką ostrą. Powyżej tego granicznego punktu będziemy mieć do czynienia z biegunką uporczywą (czas trwania to pomiędzy 2 i 3 tygodnie) lub też z biegunką nawracającą lub inaczej przewlekłą (ta ostatnia utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie).

Biegunka u kota – możliwe przyczyny

Przy określaniu możliwych przyczyn biegunki u kota należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak wiek kota oraz postać, jaką biegunka przyjmuje (czyli czas jej trwania). Jeśli kot jest jeszcze bardzo młody, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną występującej u niego biegunki okażą się obecne w organizmie pasożyty lub robaki. Na taką przyczynę może też wskazywać forma biegunki, a dokładnie pojawienie się w niej śladów krwi lub śluzu. Z kolei u kotów starszych biegunka może wskazywać na potencjalny problem z którymś z narządów (np. nerek lub wątroby) i jego niewydolność lub też na nadczynność tarczycy.

Jedną z najczęstszych przyczyn biegunki jest zatrucie pokarmowe lub nietolerancja pokarmowa. Zatrucie pokarmowe może wiązać się ze spożyciem przez kota pożywienia, które jest dla niego szkodliwe lub wręcz trujące. Taka sytuacja może być wynikiem nieuwagi opiekuna (kot może spożyć np. środek chemiczny), ale niestety również jego niewiedzy. Potencjalnym winowajcą biegunki u kota może bowiem stać się np. domowa roślina, która wcześniej nie została sprawdzona pod kątem potencjalnej szkodliwości dla kociego organizmu, ale także pokarm podany czworonogowi w dobrej wierze.

Reklama

Niektóre szkodliwe rodzaje jedzenia są coraz bardziej powszechnie znane opiekunom kotów (np. cebula, czekolada czy winogrona), ale inne wciąż często są mylnie podawane kotu. Sztandarowym przykładem jest tutaj mleko i inne produkty nabiałowe – jak w przypadku każdego ssaka, zawarta w nich laktoza ma bardzo zły wpływ na koci układ trawienny. Poza mlekiem nietolerancję lub alergię pokarmową mogą wywoływać różne inne produkty, w tym również takie, które zazwyczaj kojarzone są z dobrym wpływem na koci organizm, jak mięso. W takim wypadku warto rozpocząć eliminowanie poszczególnych elementów diety, aby zobaczyć, po usunięciu którego z nich objawy ustępują. Dietę eliminacyjną należy jednak skonsultować w pierwszej kolejności z lekarzem weterynarii.

Kolejną przyczyną związaną z pożywieniem może okazać się nie tyle jego rodzaj, co jakość. Koty są z natury mięsożercami i z reguły im większa zawartość mięsa w karmie, tym lepiej będzie im ona służyła. Poza mięsem może być w niej zawarty dodatek warzyw i owoców, czy np. jajek. Tym czego należy natomiast zdecydowanie się wystrzegać, są wszelkie zboża, czyli np. pszenica, kasza, ryż, ale także mąka czy makaron. Jeśli dana karma oparta jest w dużej mierze właśnie na zbożu, będzie niekorzystnie wpływała na funkcjonowanie organizmu kota i jego układu pokarmowego. Abstrahując od tego również zbyt nagłe zmiany w diecie mogą spowodować biegunkę u kota.

Reklama

Jeszcze innym potencjalnym powodem biegunki u kota jest zakażenie bakteryjne, przy którym kot będzie dodatkowo chudł, wymiotował i straci apetyt (mogą to być np. bakterie E-coli lub salmonella) lub zakażenie wirusowe, wskazujące na możliwość złapania przez pupila kociego AIDS (FIV), zakażenia jelit koronawirusem (FIP) lub tyfusu (panleukopenii). Inne choroby, na które może wskazywać biegunka to ostre zapalenie trzustki lub jej niewydolność, zespół drażliwego jelita kotów (IBS), zespół złego trawienia bez utraty białka, enteropatia białkogubna, krwotoczne zapalenie żołądka i jelit, niedoczynność kory nadnerczy, czy też wgłobienie (teleskopowe wsunięcie się części jelita w inną część jelita). Może to też być przyczyna dużo poważniejsza, jak nowotwór okrężnicy lub stosunkowo mniej poważna, jak duży stres, na który narażony był kot. Ze względu na tak duże spektrum potencjalnych przyczyn biegunki u kota, konieczne jest zaprowadzenie go do lecznicy weterynaryjnej w celu odpowiedniego zdiagnozowania problemu i ustalenia ewentualnego leczenia.

Biegunka u kota – diagnoza

Przy diagnozowaniu przyczyny biegunki u kota kluczowe będą wstępne obserwacje poczynione przez opiekuna. W momencie wystąpienia biegunki warto zastanowić się w pierwszej kolejności, co mogło zaszkodzić kotu – czy przyczyną może być jakieś jedzenie lub roślina, której nie powinien był spożywać? A może wprowadzona została nowa karma, na innym rodzaju mięsa i to ono może potencjalnie być przyczyną? Jeśli kot stracił apetyt, a w kale widoczne są robaki, to również w oczywisty sposób wskazywało będzie na źródło problemu.

Jeśli biegunka nie przechodzi lub towarzyszą jej dodatkowe objawy, koniecznie należy udać się do lekarza weterynarii. Tylko specjalista będzie w stanie przeprowadzić potrzebne badania, np. morfologię i na tej podstawie zdecydować o dalszym leczeniu kota.

Biegunka u kota – leczenie

Dobór konkretnej metody leczenia zależał będzie od postawionej diagnozy odnośnie przyczyny biegunki u kota. Mogą to być antybiotyki w przypadku zakażeń bakteryjnych, środki na odrobaczanie jeśli wykryto w organizmie kota pasożyty lub też leki wzmacniające system odpornościowy, jeśli u źródła problemu leży wirus. Oczywiście jeśli przyczyna będzie leżała w nieodpowiednim pożywieniu, należało będzie je zmienić, ustalając na początek, który dokładnie składnik okazał się kotu szkodzić. W każdym z tych wypadków w leczeniu objawu, jakim jest biegunka, pomoże stosowanie środków przeciw biegunce i w razie potrzeby uzupełnianie płynów w organizmie.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama