Jak zrobić idealne zdjęcie psu – najlepsze triki

Chyba każdy miłośnik zwierząt ma to do siebie, że robi swojemu pupilowi setki zdjęć i każdy wie, że złapanie dobrego ujęcia jest nie lada wyzwaniem. Psiaki są z natury ruchliwe, nie zawsze chcą spojrzeć tam, gdzie byśmy chcieli i zdarza się, że uciekają z kadru. W takim przypadku można zadać sobie pytanie – jak to się dzieje, że niektóre psy wychodzą na zdjęciach jak zawodowi modele? Czy to zasługa talentu fotografa, czy ich czworonogi są wyjątkowo uzdolnione? W zasadzie jedno i drugie ma w sobie trochę prawdy, ale dziś podpowiemy kilka trików, aby zdjęcia waszych psów wyglądały wyjątkowo! 

Podstawowe komendy

Jeśli nauczysz swojego psa podstawowych komend typu siad czy leżeć, będziesz mógł zatrzymać go w jednym miejscu i mieć moment na zrobienie zdjęcia. W tym przypadku warto pamiętać o tym, aby nie naciskać na zwierzaka i robić zdjęcia kiedy, pupil jest zrelaksowany i czuje się bezpiecznie w tym otoczeniu. Niespokojny psiak nie będzie chciał wykonywać komend, a nadmiar bodźców będzie ciągle odciągał jego uwagę, dlatego w przypadku sesji plenerowych, o wiele lepsze będą miejsca spokojne i najlepiej z dala od innych ludzi i zwierząt. 

Skupienie uwagi psa

Świetnym i skutecznym trikiem jest skupienie uwagi psa na aparacie za pomocą smaczków lub zabawki. O wiele łatwiej jest wtedy przyciągnąć jego wzrok i zdobyć zainteresowanie. Dodatkowo daje to szansę na zrobienie mu zdjęcia, jak prosi o gryzak lub patrzy prosto w obiektyw. Możesz również rzucić mu zabawkę, aby uchwycić go w ruchu i przy tym zabawić psa. Smaczki przydadzą się też do nagrodzenia pupila za dobre pozowanie, dzięki temu robienie zdjęć z czasem zacznie mu się kojarzyć z czymś pozytywnym i będzie chętniej uczestniczył w kolejnych sesjach.

Odpowiednia perspektywa

Kiedy wiesz już jak utrzymać uwagę psa, to czas, aby zająć się sobą. Nie sam pies czyni zdjęcie – odpowiednia perspektywa może zupełnie odmienić wygląd całej kompozycji. Najlepsza jest taka z poziomu psa, z aparatem ustawionym mniej więcej na wysokości nosa zwierzaka. Dzięki tej metodzie zachowasz proporcje, lepiej wyeksponujesz całą sylwetkę i otoczenie. Przy zdjęciach portretowych ostrość skup na oczach, wtedy zdjęcie wygląda najciekawiej. Oczywiście nie oznacza to, że każde zdjęcie zrobione z góry będzie złe, ale warto przykucnąć, czy nawet położyć się na ziemi – efekty są tego warte. 

Czas, światło, kompozycja

Zanim wybierzesz się na sesję zdjęciową, przemyśl jakie tło ma znaleźć się w kadrze i co na nim będzie – wybierz ciekawe miejsce, zaplanuj kompozycje, a zrobienie zdjęcia będzie o wiele łatwiejsze. Spróbuj ustawić psa po lewej lub prawej stronie, tak aby zdjęcie było nie tylko zdjęciem, ale też pokazywało jego historię. Równie ważna jest też pora dnia, bo to od niej zależy, z jakim światłem będziesz pracować. Większość znanych fotografów wychodzi na zdjęcia o poranku lub wieczorem, przed zachodem słońca, bo to właśnie światło jest najbardziej sprzyjające. Ciekawą porą na zdjęcia może być tak zwana „złota godzina”, tuż przed zachodem słońca. 

Reklama

Zrobienie zdjęcia pupilowi nie jest najprostszą sprawą, ale trochę praktyki i cierpliwości może przynieść zaskakujące efekty. Warto też przeglądać zdjęcia zawodowych fotografów, znajdziesz tam mnóstwo inspiracji i pomysłów na kompozycje. Potem już wystarczy wyruszyć na spacer, a do pierwszych prób wystarczy nawet zwykły smartfon z aparatem i zapas smakołyków! 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Lek przeciwbólowy dla kota

Bezradność w obliczu cierpiącego kociego przyjaciela jest dramatem również dla opiekuna. Patrzenie na ból kociego [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama