Jaką karmę wybrać dla szczeniaka? Mokra czy sucha?

Posiadanie szczeniaka to ogromna odpowiedzialność. Musimy przecież postarać się, aby prawidłowo się wychowywał i mógł towarzyszyć nam w życiu przez długie lata, jako grzeczny i ukochany członek rodziny. Dlatego też bardzo ważne, oprócz treningów i nauki, jest prawidłowe żywienie psiaka. Jeśli więc nie wiesz, jaką karmę kupić dla psa – mokrą czy suchą, sprawdź jakie mają one wskazania i który typ warto zakupić pupilowi.

Karma mokra dla szczeniaka

Najmniejsze szczenięta, które dopiero skończyły pić mleko matki, powinny początkowo jeść mokrą karmę. Jej lekka konsystencja sprawia, że karmy praktycznie nie trzeba gryźć – sprawdźmy URL. Dlatego więc szczenięta, które jeszcze nie posiadają pełnego uzębienia mogą i nawet powinny dostawać karmę mokrą. Jeśli obawiamy się, że szczeniak zbyt łapczywie będzie jadł taką karmę, możemy zakupić specjalne miski spowalniające, które uspokoją psiaka i przy okazji zapewnią małą dawkę rozrywki. Dzięki temu też pies nauczy się jeść karmę powoli, aby w przyszłości nie mieć problemów ze strawnością. Dodatkowo karma mokra jak sama nazwa wskazuje zawiera w składzie mnóstwo wody, więc pies będzie dodatkowo nawodniony i nie będzie tak często sięgać do miski po wodę. Jednak nie tylko szczeniaki powinny jeść mokrą karmę: starsze psinki mające kłopoty z zębami zdecydowanie lepiej skonsumują taką karmę, warto więc ją dla nich kupować. Mokra karma dla szczeniaka ma bowiem mnóstwo cennych składników, które i starszym pieskom są potrzebne.

Karma sucha – od kiedy karmić nią szczeniaka?

Karma sucha, choć jest zdecydowanie mniej wilgotna i po jej zjedzeniu pies potrzebuje wody, jest zdecydowanie bardziej kaloryczna. Ma też na ogół więcej wartości odżywczych. Pies, który posiada już pełne uzębienie może ją spożywać. Jednak dopasujmy rozmiar kulek do wieku szczeniaka: małe powinny mieć malutkie kulki, natomiast starsze mogą mieć większe. Nie bez znaczenia jest też wielkość i waga oraz rasa psa, chyba że to kundelek. Jeśli szczeniak jest młody aczkolwiek solidnie zbudowany i pochodzi od dużej rasy psów, do której zresztą należy, może jeść nieco większe kuleczki suchej karmy. 

Zarówno mokra karma, jak i sucha są potrzebne szczeniakom. Tym mniejszym lepiej przysłuży się wilgotna i mokra karma o lekkiej konsystencji, natomiast starsze spokojnie mogą jeść suche kulki granulatu. Jeśli zaś mamy zamiar karmić psa tylko kamą mokrą, bez problemu możemy tak zrobić. Pamiętać jednak trzeba, że wówczas należy częściej karmić szczeniaka: mokra karma ma mniej kalorii. Jeżeli chcemy aby nasz pies zjadał karmę suchą, początkowo najlepiej podawajmy mu mokrą, a potem przestawmy na suchą. Przeciętny szczeniak powinien być nią karminy 3-4 razy dziennie. Istnieją karmy dla danych ras psów. Są to raczej karmy suche, lecz niektóre mokre także polecane są dla odpowiedniej rasy psa. Jest to bardzo komfortowe, ponieważ wiemy, iż zalecana dawka i kaloryczność karmy jest idealna dla naszego szczeniaka i mamy pewność, że dobrze go karmimy. Oczywiście powinniśmy kupować sprawdzone karmy, czytać opinię i na ich podstawie decydować o zakupie. Niektóre pieski niestety są wybredne i po jakimś czasie nudzą się jednym typem karmy, dlatego warto kupować różne smaki albo czasami łączyć karmę mokrą i suchą. Wiedzmy jednak, że ostatnimi czasy modna stała się dieta BARF polegająca na samodzielnym gotowaniu psu posiłku. Jeśli mamy czas i umiejętności możemy się na nią zdecydować. Najlepiej jednak gdy nie jesteśmy specjalistami zdecydować się na sprawdzoną karmę mokrą lub suchą.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama